номер провадження справи 35/28/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.10.2015 Справа № 908/1358/15-г
Суддя господарського суду Запорізької області Топчій О.А.
при секретарі Коцар А.О.
За участю представників сторін:
Від позивача ОСОБА_1, дов. № 14-167 від 11.06.2014р.
Від відповідача не зявився
Від ВДВС - не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України на дії органу державної виконавчої служби по справі № 908/1358/15-г
За позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, м. Київ
до Комунального підприємства Сервіс, смт. Новоамвросіївське, Амвросіївський район, Донецька область
про стягнення 418975,82 грн.
ВСТАНОВИВ:
14.09.2015р. на адресу господарського суду Запорізької області надійшла скарга Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України на дії органу державної виконавчої служби по справі № 908/1358/15-г, в якій заявник просить суд
- визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г
- визнати незаконною постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г.
14.09.2015р. протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, враховуючи закінчення повноважень у головуючого судді, розгляд скарги у справі № 908/1358/15-г призначено судді Топчій О.А.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.09.2015 року, у відповідності до ст. 121-2 ГПК України, скаргу на дії державного виконавця прийнято до розгляду, розгляд призначено на 29.10.2015 р.
Представник заявника в судовому засіданні підтримав вимоги в повному обсязі, з підстав викладених в скарзі, просить суд задовольнити скаргу.
Представник відповідача в судове засідання не зявився.
Представник ВДВС в судове засідання не зявився, проте 30.09.2015р. надіслав заперечення на скаргу, в яких зазначає, що виконавчі дії провадяться виконавцем за місцезнаходженням постійно діючого органу або майна юридичної особи. 27.08.2015, державним виконавцем, на підставі п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження та копії направлено заявнику разом із оригіналом виконавчого документа. Підставою винесення вищезазначеної постанови є той факт, що згідно виконавчого документа боржник - КП «Сервіс» знаходиться за адресою: Донецька область, смт. Новоамвросіївське, вул. Зелена, 1, тобто на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, внаслідок проведення на цій території антитерористичних дій відповідно до Законів України «Про боротьбу з тероризмом» та «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Крім того, ВДВС зазначає, що нормами Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові. Проте, вказана дія не може бути вчинена, внаслідок неможливості надіслання боржникові постанови про відкриття виконавчого провадження рекомендованим листом з повідомленням про вручення. ВДВС наполягає, що дії по виконавчих провадженнях, враховуючи місце виконання рішення, з об'єктивних причин на даний час не можуть бути здійснені. Просить відмовити в задоволенні скарги в повному обсязі та скаргу розглядати без участі представника відділу ВДВС.
В судовому засіданні суддя запитав позицію представника позивача, щодо не зявлення представників відповідача та ВДВС: чи можливий розгляд справи за їхньої відсутності.
Представник позивача пояснив, що залишає вирішення вказаного питання на розсуд суду.
За заявою представника позивача скарга розглядалася без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України на дії органу державної виконавчої служби, проаналізувавши матеріали та обставини скарги, заслухавши в судовому засіданні представника заявника, суд дійшов висновку щодо задоволення скарги виходячи з наступного:
Рішенням господарського суду Запорізької області по справі № 908/1358/15-г від 18.05.2015 р. позовні вимоги задоволено частково, присуджено до стягнення з Комунального підприємства Сервіс на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, основний борг в розмірі 337771 (триста тридцять сім тисяч сімсот сімдесят одна) грн. 73 коп., пеню в сумі 30012 (тридцять тисяч дванадцять) грн. 17 коп., 3 % річних в сумі 10728 (десять тисяч сімсот двадцять вісім) грн. 68 коп., 40373 (сорок тисяч триста сімдесят три) грн. 99 коп. інфляційних витрат та 8377 (вісім тисяч триста сімдесят сім) грн. 73 коп. витрат на судовий збір.
03.06.2015р. на виконання рішення господарського суду Запорізької області у справі №908/1358/15-г видано наказ про примусове виконання рішення.
У відповідності до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Виконання рішення, ухвали, постанови господарського суду є невідємною частиною судового процесу.
Відповідно до ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.
В силу ст. 1 Закону України Про виконавче провадження (далі Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом
Як вбачається з матеріалів скарги, 25.08.2015р. Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України звернулося до ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області із заявою щодо примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р.
27.08.2015р. в.о. начальником ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, відповідно до п. 8 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження". В обґрунтування в постанові зазначено, що юридичною адресою відповідача є Донецька область, смт. Новоамвросіївське, вул. Зелена, 1. Законами України «Про боротьбу з тероризмом», «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», та ін.. визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції. 07.11.2014 розпорядженням Кабінету міністрів України № 1085-р було затверджено перелік населених пунктів (зона АТО), на території яких органи державної виконавчої влади тимчасово не здійснюють або не в повному обсязі здійснюють свої повноваження. У звязку з чим виконавчі дії на тимчасово неконтрольованій Україною території не провадяться.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються Законом України "Про виконавче провадження".
Перелік підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження наведений у ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження".
У відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; 2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; 3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; 5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; 6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; 6-1) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; 7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; 8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», на який посилається в.о. начальником ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області в постанові, визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, проте не містить обмежень чи мораторіїв на відкриття виконавчих проваджень та/або вчинення виконавчих дій щодо боржників, місцезнаходженням яких є тимчасово неконтрольовані території України.
Також вказаний закон не містить норм, що виключають можливість здійснення виконавчого провадження.
Крім того, посилання в.о. начальника ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області на розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» також є безпідставним, оскільки вказаним розпорядження затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, проте ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області знаходиться у м. Краматорську, і саме туди звернувся позивач із заявою про відкриття виконавчого провадження.
Приписами ст. 20 Закону зазначено, що у разі, якщо боржник є юридичною особою, то виконання рішення проводиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Проте, ВДВС не проводилися ніяких дій, щодо зясування місцезнаходження постійно діючого органу відповідача або його майна.
Також суд не приймає посилань ВДВС на те, що неможливість надіслання боржникові постанови про відкриття виконавчого провадження є причиною для відмови у відкритті виконавчого провадження.
Статті 25, 31 Закону України «Про виконавче провадження» містять посилання на зобовязання повідомлення сторін виконавчого провадження, шляхом надсилання на їхню адресу постанов державного виконавця та інших документів виконавчого провадження. Проте, нормами Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено такої підставі відмови у відкритті виконавчого провадження, як неповідомлення сторони.
Отже, на підставі викладеного, суд не вбачає у державного виконавця підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання наказу Господарського суду Запорізької області.
В силу ст. 12 Закону, сторони виконавчого провадження мають право, між іншим, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 121 - 2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Згідно з п.9.13 Постанови №9 від 17.10.2012р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами скарги доведено факт порушення в.о. начальника ВДВС Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області вимог закону при винесенні постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р.
Проте, скарга на дії державного виконавця підлягає задоволенню частково, в частині визнання незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г
Що стосується вимог про визнання незаконною постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г, то суд відмовляє в задоволенні в цій частині, оскільки, як вже було зазначено, незаконними можуть бути визнані дії або бездіяльність органу Державної виконавчої служби, що ж стосується постанови ВДВС, то вона може бути визнана лише недійсною.
Таким чином, скарга підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України на дії органу державної виконавчої служби по справі № 908/1358/15-г задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г
В частині визнання незаконною постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.08.2015р. з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 03.06.2015р. у справі №908/1358/15-г відмовити.
Ухвалу направити сторонам, Відділу державної виконавчої служби Амвросіївського районного управління юстиції Донецької області.
Суддя О.А. Топчій