Справа № 687/1621/15-а
2-а/687/73/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2015 року Чемеровецький районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді - Борсука В.О.,
з участю секретаря - Цугель Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області, про поновлення строку для пред'явлення адміністративного позову, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В жовтні 2015 року ОСОБА_1, звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області, в якому просить поновити строк для пред'явлення адміністративного позову до суду, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.09.2005 року заробітної плати (доходу) зазначених в довідках за №215, 216 від 20.07.2015 року. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він отримує пенсію по інвалідності, як державний службовець, відповідно до Закону України "Про державну службу". Звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. 03.08.2015 року отримав відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку з чим звернувсь з даною заявою
В судове засідання представник позивача не з'явився, однак від нього надійшла заява згідно якої позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області в судове засідання не з'явився, однак від нього надійшла заява згідно якої проти позову заперечив, а справу просить слухати у його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню в силу наступних підстав. Судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі та отримує пенсію з 13.09.2015 року в розмірі 90 % суми, як державний службовець у зв'язку з інвалідністю, відповідно до ст.. 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на дату призначення пенсії, право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом вищевказаної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-УІ, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-УІІ, внесено зміни до ст.37 Закону № 3 723-XII і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьої ст.37 Закону №3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-УІІ втратили чинність положення ст.37 Закону №372З-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним слубовцям регулює ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-УІ та № 1166-УІІ змін не зазнали.
Згідно ст.37-1 Закону №3723-ХІІ, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким, чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-ХІІ, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-ХІІ в редакції до внесення змін Законами N 3668-УІ та № 1166-УІІ. Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, судом встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України необхідно було при здійсненні призначення позивачу пенсії, як державному службовцю, керуватися ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, якому було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у томі числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються в розмірах 90 відсотків від суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом. Пенсія державному службовцю виплачується від його заробітку одержаного після виходу на пенсію. Крім того, отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії. Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх судів.
З довідки про складові заробітної плати, виданою Чемеровецькою РДА від 20.07.2015 року за № 215, 216 вбачається, що ОСОБА_1, виплачувалась надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, а також інші виплати матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, невключена відповідачем до складу заробітної плати позивача як державного службовця і не врахована при обчисленні розміру її пенсії, є наслідком порушення прав позивача і визнання дії управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі Хмельницької області щодо відмови в призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Із матеріалів справи, вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою та відповідною довідкою про перерахунок пенсії 27.07.2015 року, а відповідно до вимог ст.. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості з 13.09.2005 року перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески. Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення ним до відповідача з вищезазначеною заявою, тобто з 27.07.2015 року. Аналізуючи положення статті 37 Закону України "Про державну службу", статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд дійшов до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності. Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних. Згідно ст.5 ч.1 п. 9 Закону України "Про судовий збір" - від сплати судового збору звільняються інваліди І та ІІ груп, а на підставі пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.11.2009 року ОСОБА_1. є інвалідом ІІ групи та підлягає звільненню від сплати судового збору. Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.5ч.1п.9 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 27.07.2015 року заробітної плати ( доходу), зазначених в довідках за № 215, 216 від 20.07.2015 року.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Чемеровецькому районі на користь держави 487 грн, 20 коп, судового збору.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя В. О. Борсук