Постанова № 53019713, 31.10.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2015
Номер справи
826/24420/15
Номер документу
53019713
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 жовтня 2015 року № 826/24420/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Шулежка В.П., судді Іщука І.О., судді Погрібніченка І.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом кандидата у депутати ОСОБА_1 від Київської міської організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської міської ради до Територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва, за участю третіх осіб - Дільничні виборчі комісії виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся кандидат у депутати ОСОБА_1 від Київської міської організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської міської ради (далі - позивач) до Територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Дільничні виборчі комісії виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 про визнання незаконними дій Територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва, яка прийняла протоколи від Дільничної виборчої комісії виборчих дільниць №800391 (далі - третя особа 1), №800394 (далі - третя особа 2), №800386 (далі - третя особа 3), №800387 (далі - третя особа 4) та зобов'язання територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва провести повторний перерахунок бюлетенів на Дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 та провести його за безпосередньою участю позивача та офіційних спостерігачів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» прийнято протоколи про встановлення результатів голосування по вказаним дільницям, не пересвідчившись про їх належне оформлення, підписання та передавання.

Позивач ставить під сумнів достовірність даних, які містяться в протоколі відповідача по встановленню результатів голосування в межах Дніпровського району міста Києва, а тому вважає, що необхідно зобов'язати територіальну виборчу комісію Дніпровського району міста Києва провести повторний перерахунок бюлетенів на Дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі.

Представник третьої особи 3 заперечував проти позову.

У зв'язку з неприбуттям третіх осіб 1, 2, 4, з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської міської ради та діє на підставі посвідчення НОМЕР_1 виданого 28.09.2015 Київською міською виборчою комісією.

Не погоджуючись з прийняттям відповідачем протоколів Дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 про підрахунок голосів виборців, які оформлені, на його думку, з порушенням вимог законодавства та необхідність зобов'язання у зв'язку із цим відповідача вчинити певні дії зумовила його звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Законом України «Про місцеві вибори» 14.07.2015 №595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).

Згідно зі ст. 11 Закону № 595-VIII у випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи, зокрема, підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Статтею 26 Закону № 595-VIII передбачено, що дільнична виборча комісія забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Дільнична виборча комісія, зокрема, здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці.

Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування (ст.79 Закону № 595-VIII).

Відповідно до ст. 80 Закону № 595-VIII, дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.

Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення (ч. 4 ст. 80 Закону № 595-VIII).

Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Частиною 9 ст. 80 Закону № 595-VIII передбачено, що після складання у порядку, визначеному цією статтею, протоколів з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, пакети з виборчими бюлетенями, контрольними талонами, предметами, списком виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно доставляються членами дільничної виборчої комісії до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 82 цього Закону.

Частиною 3 ст.83 Закону № 595-VIII передбачено, що голова територіальної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами.

При прийнятті документів від виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожен член комісії має право оглянути кожен пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці та оголошуються відомості, зазначені у них.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений".

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Закону № 595-VIII, рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, стверджує, що Дільничними виборчими комісіями виборчих дільниць № 800391, №800394, №800386, №800387 в порушення вимог ч. 9 статті 80 Закону № 595-VIII, підписані протоколи про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Київської міської ради складені в окремий пакет (конверт), який не було опечатано, на ньому не було проставлено підписи членів комісії, не була поставлена кругла печатка комісії, що, на думку позивача, у членів комісії, які здійснювали їх транспортування до територіальної виборчої комісії, була можливість підмінити протокол.

В підтвердження зазначеного позивач надав копії актів про порушення Закону України «Про місцеві вибори» від 26.10.2015, складені офіційними спостерігачами від Всеукраїнської громадської організації «Передові правові ініціативи» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

Однак, в судовому засіданні відповідач повідомив суду, що вказані в актах так звані офіційні спостерігачі не були зареєстровані у встановленому порядку відповідною виборчою комісією, що свідчить про неналежність осіб на складання таких документів та які не мають жодного відношення до виборчого процесу.

Більш того, акти про порушення Закону України «Про місцеві вибори» не підписані посадовими особами Дільничної виборчої комісії чи іншими суб'єктами виборчого процесу та не зареєстровані у встановленому порядку, що не може бути належним доказом про вчинення будь-якого правопорушення.

Згідно листа Дніпровської районної в м. Києві виборчої комісії від 30.10.2015 вих.№41, остання повідомила, що не отримувала у відповідний термін скарг від офіційних спостерігачів та кандидата в депутати ОСОБА_1

Також, будь-яких зауважень від Київської міської організації політичної партії «ВО «Батьківщина», від якої висунуто кандидатом у депутати ОСОБА_1, щодо підписання протоколів про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Київської міської ради виборчих дільниць № 800391, №800394, №800386, №800387, їх оформлення, зміст та транспортування до територіальної виборчої комісії не було, жодних скарг, заяв не подано.

В свою чергу, позивачем надано копію скарги на дії відповідача щодо порушень під час підрахунку голосів та встановлення підсумків до Київської міської виборчої комісії, однак доказів отримання її Київською міською виборчою комісією не надано, як і не надано документів, прийнятих за результатами розгляду цієї скарги.

При цьому, Дніпровська районна в м. Києві виборча комісія у своєму листі зазначила, що на засіданні голова комісії прийняв протоколи від згаданих дільниць у запечатаних сейф-пакетах. Відкриття сейф-пакетів здійснювалось у присутності всіх членів Дніпровської районної в м. Києві виборчої комісії, офіційних спостерігачів, кандидатів у депутати та довірених осіб кандидатів у депутати, що підтверджується протоколом про підсумки голосування по даному округу від 30.10.2015.

Дослідивши вказаний протокол, вбачається що він підписаний головою комісії, секретарем комісії та членами територіальної виборчої комісії без зазначення жодних зауважень, допущення помилок чи інших неточностей.

Крім того, присутній у судовому засіданні голова Дільничної виборчої комісії № 800386 ОСОБА_6 повідомив суду, що особисто він запечатував протоколи про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Київської міської ради вказаної виборчої дільниці.

До того ж, як повідомив відповідач у судовому засіданні, протоколи про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Київської міської ради Дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № 800391, № 800394, № 800386, №800387, прийняті Київською міською виборчою комісією без зауважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, в ході розгляду справи судом не встановлено того, що протоколи про встановлення результатів голосування з виборів депутатів Київської міської ради складені на Дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № 800391, № 800394, № 800386, №800387 з порушенням вимог Закону, позивачем в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються його вимоги не надано належних доказів, що свідчить про відсутність правових підстав для неприйняття їх відповідачем.

Враховуючи вкладене, позовні вимоги про визнання незаконними дії Територіальної виборчої комісії Дніпровського району м. Києва, яка прийняла протоколи від Дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Як наслідок, вимога про зобов'язання територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва провести повторний перерахунок бюлетенів на Дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №800391, №800394, №800386, №800387 та провести його за безпосередньою участю позивача та офіційних спостерігачів як похідна від попередньої також не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

У зв'язку з тим, що позивачем при зверненні до суду не було сплачено судовий збір, суд присуджує його з позивача у розмірі 1 102,40 грн. за звернення до суду з адміністративним позовом немайнового характеру.

Керуючись ст.ст. 94, 158-165, 172 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову кандидата у депутати ОСОБА_1 від Київської міської організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської міської ради до Територіальної виборчої комісії Дніпровського району міста Києва про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Присудити з кандидата у депутати ОСОБА_1 від Київської міської організації Політичної партії «ВО «Батьківщина» у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Київської міської ради до сплати судового збору у розмірі 1 102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп., який підлягає зарахуванню на розрахунковий рахунок 31218206784007, Отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, Код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, Банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, Код банку отримувача - 820019, Код класифікації доходів бюджету - 22030001.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.П.Шулежко

Суддя І.О.Іщук

Суддя І.М.Погрібніченко