Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
31 жовтня 2015 р. № 820/11044/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Зінченко А.В.
суддів - Спірідонова М.О., Тітова О.М..
при секретарі - Алавердян Е.А.
за участі сторін:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської районної виборчої комісії Золочівського району Харківської області про визнання дій та бездіяльності протиправними та визнання недійсними результатів виборів,-
ВСТАНОВИВ:
До адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1, в якому просить суд визнати дії та бездіяльність Золочівської районної виборчої комісії Золочівського району Харківської області протиправними та визнати недійсними результаті виборів у виборчої дільниці № 630447.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час виборчого процесу на виборчої дільниці № 630447 ним було виявлено внесення до протоколу про підрахунок голосів завідомо неправдивих відомостей, порушення порядку та послідовності підрахунку голосів, неправильне встановлення результатів виборів, порушення складання протоколу, відмова у видачі мені копії протоколу підрахунку голосів та інше, що є порушенням ст.78-79 Закону України «Про місцеві вибори», про що були складені відповідні акти (копії актів додаються).
Акти разом із скаргами від 25 та 27 жовтня 2015р. були передані до Золочівської районної виборчої комісії, яка визнала за необхідне проведення перевірки зазначених у скаргах обставин правоохоронними органами.
Однак, у встановлені законом терміни жодної законної відповіді на свої скарги від Золочівської районної виборчої комісії він не отримав, чим вважає що порушені його права та права виборців.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала, та вказала, що через відсутність кворуму РВК розглянула скарги позивача з пропуском 48 годинного строку.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, 25 та 27 жовтня 2015р. подав до Золочівської районної виборчої комісії Золочівського району Харківської області скарги разом з актами про порушення виборчого законодавства.
На засіданнях комісії 27.10.2015 року в 13-00 та 29.10.2015 року в 17-00 скарги позивача були розглянуті та прийнято постанови про надіслання заяв до Золочевського РВ ГУ МВС України в Харківській області, щодо перевірки фактів вказаних у скаргах ОСОБА_1
Дані постанови є чинними та ніким не були оскаржені.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 51 КАС України суд не приймає визнання адміністративного позову відповідачем, та як ці дії суперечать закону з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 20 зазначеного Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України "Про місцеві вибори" кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95 - 98 цього Закону.
А згідно ч. 7 ст. 97 цього Закону скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
Тобто скарги позивача були розглянуті відповідачем у встановлений законом строк, а тому порушень його прав з боку відповідача судом не встановлено.
Враховуючи, що позивач вважає позовну вимогу про визнання недійсними результатів виборів у виборчої дільниці № 630447 похідною від вимоги про визнання дій відповідача протиправними, то відповідно і дана позовна вимога не може бути задоволена судом.
Окрім того, як випливає зі змісту статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача неправомірними та такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином не обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 159-167, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Золочівської районної виборчої комісії Золочівського району Харківської області про визнання дій та бездіяльності протиправними та визнання недійсними результатів виборів залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (одержувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, банк одержувача ГУДКСУ в Харківській області МФО 851011 рахунок 31217206784011 код бюджетної класифікації: 22030001) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Зінченко А.В.
Судді Спірідонов М.О.
ОСОБА_4