Справа № 509/4780/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2015 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді - Кочко В.К.,
при секретарі - Мажар А.М.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Бондарчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт.Овідіополь, справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №511449, Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дії дільничної виборчої комісії, -
ВСТАНОВИВ:
30 жовтня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд, визнати противоправними дії дільничної виборчої комісії по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, Одеської обласної ради, Таїровського селищного голови; визнати нечинними протоколи дільничних комісій по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, Одеської обласної ради, Таїровського селищного голови; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію вжити заходи по доукомплектуванню дільничної виборчої комісії головою комісії та здійснити перерахунок усіх протоколів по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача Дільничної виборчої комісії по виборчій дільниці №511449 в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся належним чином про час та місце слухання справи, його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Представник відповідача Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області Бондарчук О.В. позов не визнала, пояснивши у судовому засіданні, що вони отримали протоколи від Дільничної виборчої комісії №511449 підписані в.о.голови ОСОБА_6, про рішення щодо обрання головою комісії ОСОБА_6 їй не відомо.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно із ст.ст.69,70 КАСУ доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Приписами ст.71 КАСУ передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 177 КАСУ передбачено, що суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересі, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Суд з`ясував, що вказаний адміністративний позов поданий ОСОБА_3 у встановлені Законом строки.
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають: 1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання; 2) місцеві організації політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатних виборчих округах; 3) кандидати у депутати в одномандатних виборчих округах; 4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п'ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.
Згідно ч.8 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії. Рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.
Відповідно ч.3 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Згідно ст.80 ч.4 Закону України «Про місцеві вибори» протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.
Відповідно до ч.13 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти i протоколи виборчої комісії за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, складаються у випадках та у кількості примірників, встановлених цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати, зареєстровані для участі у відповідних виборах, їх довірені особи, офіційні спостерігачі. Копія акта чи протоколу надається суб'єкту виборчого процесу відповідних виборів на його вимогу.
Згідно Постанови ЦВК №179 від 25.08.2015 року «Про форми протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування та результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» встановлено форми протоколів сільської, селищної виборчої комісії про результати виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі (додаток 9); сільської, селищної, міської виборчої комісії про результати виборів сільського, селищного, міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі (додаток 10).
З додатків 9 та 10 вбачається, що протокол підписується головою, заступником та секретарем комісії з зазначенням дати складання.
Суд встановив, що протоколи дільничної виборчої комісії по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, Одеської обласної ради, Таїровського селищного голови підписані в.о.голови комісії ОСОБА_6 у якості голови комісії у деяких протоколах і як діючий заступник голови та секретарем комісії, а також в жодному протоколі не зазначена дата складання.
Овідіопольською районною виборчою комісією Одеської області постанова про призначення головою комісії ОСОБА_6 або іншої особи замість ОСОБА_7, як це передбачено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII не виносилась.
Законом також не передбачена посада виконуючого обов'язки голови комісії.
У разі відсутності голови комісії, члени виборчої комісії повинні були повідомити про це Овідіопольську районну виборчу комісію Одеської області з метою включення іншої особи на посаду голови цієї виборчої комісії, як це передбачено законодавством України у порядок і строки визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р.
При винесенні постанови суд не втручається в волевиявлення людей і вважає порушення виборчого законодавства суттєвими.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, такими, що ґрунтуються на вимогах Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6,10,11,69-72,86,158-163,167,172 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VIII, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати незаконними дії дільничної виборчої комісії по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, Одеської обласної ради, Таїровського селищного голови.
Визнати нечинними протоколи дільничних комісій по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, Одеської обласної ради, Таїровського селищного голови.
Зобов'язати посадових осіб Таїровської селищної виборчої комісіії вжити заходи по доукомплектуванню дільничної виборчої комісії головою комісії та здійснити перерахунок усіх протоколів по підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя В. К. Кочко