ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" жовтня 2015 р. Справа № 817/1337/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
при секретарі Іщенко І.П. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" серпня 2015 р. у справі за позовом Дубенського районного споживчого товариства до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2015 року Дубенське районне споживче товариство звернулося до суду з позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000632200 від 29.04.2015 року. Позов обґрунтовано тим, що позивач має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії до 30.12.2015 року, та асортиментний перелік буфетної продукції, в тому числі на реалізацію алкогольних напоїв на розлив.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області від 29.04.2015 №0000632200.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів. При цьому, стверджував, що магазин позивача «Маркет» не є суб'єктом господарювання громадського харчування, а тому податкове повідомлення - рішення є правомірним.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення апеляційної скарги. Просив відмовити в її задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що 15.04.2015 року уповноваженими особами Дубенської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області проведена фактична перевірка магазину «Маркет», який розташований за адресою вул.Травнева,1, с. Варковичі, Дубенський район та належить Дубенському районному споживчому товариству, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складено акт перевірки №39/21/01764679 від 15.04.2015 року (а.с.25-27).
Перевіркою встановлено порушення Дубенським районним споживчим товариством вимоги ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР, а саме, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.
29.04.2015 року Дубенською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» №0000632200 від 29.04.2015 року, яким до Дубенського районного споживчого товариства застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 6800 грн. (а.с.28).
Згідно ч. 5 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі- Закон № 481) продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
В абзаці 9 статті 17 Закону №481 вказано, що за порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.
Згідно п. 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №854 від 30.07.1996 року роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства.
Відповідно до п.4 суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами, а також можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари відповідно до законодавства.
Суб'єкт господарювання повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торговельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечити умови для застосування реєстраторів розрахункових операцій, зберігання матеріальних цінностей.
Колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції, що спірні правовідносини виникли не з підстав роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а з встановленого факту реалізації алкогольних напоїв на розлив (реалізації 1,0 л вина кріпленого десертного солодкого білого «Сонце в бокалі» на розлив з пляшки об'ємом 10 л) у закладах, що не відносяться до закладів громадського харчування.
Згідно п. 22 Правил продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Продаж на розлив вин виноградних натуральних сухих з тари (посуду) місткістю від 50 до 600 л, виготовленої з матеріалів, дозволених для контакту з алкогольними напоями, може здійснюватися закладами ресторанного господарства, якщо в ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію.
Згідно п. 1.3 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 р. N 219 ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього.
Заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Пунктом 1.4 вказаних Правил встановлено, що суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Згідно п. 1.5 Правил заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс).
Пунктом 1.6 Правил передбачено відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
Колегія суддів не приймає доводів позивача що до того, що наявний Асортиментний перелік буфетної продукції по маркету в с. Варковичі на 2015 рік, погоджений начальником Дубенського міськрайонного управління ГУ Держсанепідемслужби, серед якого є алкогольні напої в асортименті, дає право позивачу на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив. Макрет в с. Варковичі не є закладом ресторанного господарства в розумінні Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства. Крім того, при дослідженні асортиментного переліку буфетної продукції суд встановив, що в ньому не вказано , що алкогольні напої 0,050 гр., 0,100 гр. і більше реалізуються саме на розлив (а.с. 6).
Суд першої інстанції посилається на ст. 15-3 Закону № 481, згідно якої продаж вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 до 600 л дозволяється суб'єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за місцем розташування таких суб'єктів господарювання у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл) із сплатою акцизного податку у розмірі, встановленому Податковим кодексом України, якщо у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію. Річні обсяги продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб'єктами господарювання не можуть перевищувати 20 відсотків від річного обсягу вироблених виноматеріалів.
Зазначена норма закону стосується лише суб'єктів господарювання первинного та змішаного виноробства, а "Маркет" в с. Варковичі та Дубенське районне споживче товариство не є суб'єктом виноробства.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що позивачем допущено порушення, встановлене ст. 15-3 Закону № 481, а тому фінансову санкцію застосовано відповідачем правомірно.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Отже постанова суду першої підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області задовольнити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" серпня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "29" жовтня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Дубенське районне споживче товариство вул.Свободи,4, м.Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600
3- відповідачу/відповідачам: Дубенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Грушевського,134, м.Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35604
- ,