ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 16958/10
20.09.10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
Головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів Олендера І.Я., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання Балко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Чернівецького міського комунального шляхово-експлуатаційного підприємства, Державної податкової інспекції у м. Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року у справі за адміністративним позовом Чернівецького міського комунального шляхово-експлуатаційного підприємства до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И Л А :
В серпні 2009 року позивач ОСОБА_1 міське комунальне шляхово-експлуатаційне підприємство звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернівці, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення відповідача від 06.07.2009 року № НОМЕР_1 в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40460,00 грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду 11 грудня 2009 року позов задоволено частково. Частково скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівці про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.07.2009 року № НОМЕР_1 в частині 11050 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням суду, позивач та відповідач подали апеляційні скарги.
ОСОБА_1 міське комунальне шляхово-експлуатаційне підприємство, покликаючись на те, що оскаржувана постанова прийнята судом першої інстанції з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою заявлений позов задовольнити повністю, скасувати рішення відповідача від 06.07.2009 року № НОМЕР_1 в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40460,00 грн.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що місцевим адміністративним судом було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме приписи пп. 4, 5 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так, суд відхилив доводи позивача щодо відсутності повноважень у відповідача для застосування штрафу у розмірі 170 та 340 грн. за кожен випадок незабезпечення щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, збереження фіскальних звітних чеків в книгах обліку розрахункових операцій та збереження контрольних стрічок РРО.
Державна податкова інспекція у м. Чернівці, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що полягає в неповному зясуванні судом обставин, що мали значення для справи, в звязку з чим просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року в частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 11050 грн. та прийняти нову постанову, якою відмовити у позовних вимогах Чернівецькому міському комунальному шляхово-експлуатаційному підприємству, залишити без змін рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 06.07.2009 року.
Вимоги апеляційної скарги, покликаючись на норми ст. ст. 2, 3, 230 Господарського кодексу України, обґрунтовує тим, що Державна податкова інспекція у м. Чернівці не є учасником відносин у сфері господарювання і тому при прийнятті рішення керувалась виключно вимогами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подані скарги не підлягають задоволенню з наступних мотивів.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної податкової інспекції в м. Чернівці проведено перевірку Чернівецького міського комунального шляхово-експлуатаційного підприємства з питань дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за період з 01.01.2007 року по 31.03.2009 року.
За результатами проведеної перевірки складено відповідний Акт від 12 червня 2009 року за № 28/23-3/34573814 (а.с. 10, 11), відповідно до якого встановлено, що за період з 01.01.2007 року підприємством не забезпечено щоденний друк на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків (114 випадків), підприємством не забезпечено збереження фіскальних звітних чеків в книгах обліку розрахункових операцій (40 випадків), незабезпечення збереження контрольних стрічок (7 випадків).
На підставі зазначеного Акту заступником начальника ДПІ у м. Чернівці було прийняте рішення від 06 липня 2009 року № НОМЕР_1 про застосування до Чернівецького міського комунального шляхово-експлуатаційного підприємства штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 40970,00 грн.
Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 39780,00 грн. ((77+40)?340 грн.) відповідно до п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі щоденного невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій та 1190,00 грн. (7?170) грн. відповідно до п. 5 ст. 17 Закону десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі не зберігання контрольної стрічки протягом встановленого терміну.
Згідно вимог ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:
п.9 - щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
п.10 - друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
В силу вимог п. 4, 5 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій; десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну.
Штрафні (фінансові) санкції, встановлені вказаним Законом, за своєю суттю є адміністративно-господарськими, які за визначенням ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до субєктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та припинення його наслідків. З огляду на це, такі санкції органами державної податкової служби можуть застосовуватись до субєктів господарювання протягом строків, визначених ст. 250 Господарського кодексу України для застосування адміністративно-господарських санкцій, тобто протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з Акту перевірки, зазначені штрафні санкції застосовані до позивача за непроведення щоденного друку фіксальних звітних чеків, незберігання контрольної стрічки із врахуванням ст. 250 Господарського кодексу України щодо незабезпечення щоденного друку на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, відлік однорічного терміну здійснювався з дати складення акту перевірки, тобто з 12.06.2009 р.
Проте це суперечить зазначеній нормі Господарського кодексу України, оскільки штрафні (фінансові) санкції застосовуються не актом перевірки, а рішенням, прийнятим за результатами розгляду цього акту, тобто відлік однорічного терміну повинен здійснюватися з дати прийняття рішення, тобто з 06 липня 2009 року, відтак, в цій частині вказане рішення не відповідає вимогам даної статті, що є підставою для його скасування в частині застосування штрафних санкцій в сумі 11050 грн. Штрафні санкції за порушення Закону з приводу невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій та невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну за період після 06 липня 2008 року (в сумі 29410 грн.) застосовані правомірно, у встановлений строк.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність винесеного відповідачем рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 29410 грн.
Колегія суддів, з огляду на вищенаведене, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який повно й правильно встановив обставини справи, обґрунтовано і підставно прийняв судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому в задоволенні апеляційних вимог слід відмовити.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Чернівецького міського комунального шляхово-експлуатаційного підприємства, Державної податкової інспекції у м. Чернівці залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року у справі № 2а-1194/09/2470 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя І.Я. Олендер
суддя В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 24.09.2010 р.