КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 759/13525/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Лук'яненко Л.М.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П.
Суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 10 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва про визнання протиправними дії відповідача щодо не включення до первинного розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату, призначеної пенсії як державному службовцю з моменту її нарахування, з 21.06.2009 року у розмірі 84% з урахуванням сум «Інші виплати», зазначених у довідках №1410 та № 1411 від 19.06.2009 року, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 31 серпня 2015 року позовні вимоги за період до 25 лютого 2015 року залишено без розгляду.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 10 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення по справі, яким у задоволенні позову відмовити.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 14.06.2009 року була призначена пенсія державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу».
14.07.2015 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про включення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для перерахунку їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 26.06.2015 року № 5144/35-03/07.
Для нарахування пенсії позивачкою було надано довідку від 26.06.2015 року № 5144/35-03/07, яка видана за формою, затвердженою Постановою УПФУ 14.02.2011 року № 5-1 про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), були включені «Інші виплати», на які, відповідно були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Це виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Проте, листом від 15.07.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва позивачці відмовлено в здійсненні обчислення пенсії з урахуванням довідки № 5144/35-03/07 від 26.06.2015 року. Свою відмову пенсійний орган обґрунтовує тим, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», тому підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком немає.
Разом з тим відповідач повідомив, що ОСОБА_2 пенсія призначена у розмірі 84% від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, премій, передбачених Законом України «Про державну службу» та на підставі довідок №1410 та № 1411 від 19.06.2009 року.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Положеннями статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з частиною 2 статті 33 «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів № 865 від 31 травня 2000 року та № 581 від 23 квітня 2003 року.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновок суду першої інстанції стосовно того, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є вірним.
Проте, судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії саме на підставі довідки № 5144/35-03/07 від 26.06.2015 року, а не довідок №1410 та № 1411 від 19.06.2009 року.
Отже, право ОСОБА_2 підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 14.07.2015 року, разом з відповідною заявою.
Оскільки, судом встановлено, що позивачка із заявою про перерахунок пенсії та довідкою про складові заробітної плати звернулася до пенсійного органу 14.07.2015 року, то перерахунок пенсії відповідачем повинен бути здійснений з 01.07.2015 року.
Підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідок №1410 та № 1411 від 19.06.2009 року колегія суддів не вбачає, оскільки з відповідною заявою позивачка до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва не зверталась.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при вирішенні питання про перерахунок пенсії було допущено помилкове застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення питання, у зв'язку з чим вважає за необхідне апеляційну скаргу відповідача задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати в частині.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва - задовольнити частково.
Постанову Святошинського районного суду м.Києва від 10 вересня 2015 року скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату, включивши до розрахунку пенсії ОСОБА_2 - з 25 лютого 2015 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зазначені у довідках №1410 та № 1411 від 19.06.2009 року, враховуючи, що пенсія призначена в розмірі 84 % суми заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу», чинного на момент призначення пенсії та ухвали в цій частині нову постанову наступного змісту.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії ОСОБА_2 у розмірі 84 % відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), починаючи з 01 липня 2015 року, із включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати, що враховуються при призначенні пенсії № 5144/35-03/07 від 26.06.2015 року, за відрахуванням вже сплаченої суми.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді Костюк Л.О.
Твердохліб В.А.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Твердохліб В.А.
Костюк Л.О.