Копія
Справа № 822/6016/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівКовальчук А.М. Лабань Г.В. Ніколайчука М.Є. при секретарі за участі:Бачку А.М. позивачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Кам'янець-Подільської міської ради ОСОБА_5 до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 кандидат в депутати Кам'янець-Подільської міської ради 28 жовтня 2015 року о 17 год. 40 хв. звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області в якому просить: - визнати протиправною та скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області №154 від 27.10.2015 року в частині, що стосується кандидата в депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад 25 жовтня 2015 року ОСОБА_5.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27 жовтня 2015 року постановою №154 Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області вирішила: - клопотати перед Кам'янець-Подільським МВ УМВС України в Хмельницькій області про припинення порушення ОСОБА_5 чинного законодавства України та про притягнення до відповідальності; - клопотати перед Кам'янець-Подільським МВ УСБУ України в Хмельницькій області про вжиття заходів щодо забезпечення збереження виборчої документації; - повідомити Центральну виборчу комісію про факт порушення ОСОБА_5 чинного законодавства України. Вказує, що отриману протягом 26-27 жовтня виборчу документацію, стосовно якої не здійснюється повторний підрахунок голосів виборців, МВК помістила у відповідну кімнату для зберігання і дана кімната знаходиться під охороною працівників Кам'янець-Подільським МВ УМВС України в Хмельницькій області, поряд з даною кімнатою знаходиться депутат Кам'янець-Подільської міської ради ОСОБА_5 Зазначає, що жодних спроб проникнути до зазначеної кімнати позивач не вчиняв. Вказує, що в зв'язку із тим, що міська виборча комісія розташована в приміщенні міської ради, тому ОСОБА_5, як кандидат у депутати міської ради має право перебувати в приміщенні, в якому розташована міська виборча комісія. Зазначає, що працівниками органів внутрішніх справ, які охороняють сховище для виборчої документації не встановлено факту намагання чи спроб проникнути або фактичного проникнення позивачем до сховища, а тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду письмове заперечення в якому просить розглянути справу без участі представника відповідача. Вказує, що 25 жовтня 2015 року відбулось голосування з чергових виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів. 26-27 жовтня 2015 року Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області прийняла виборчу документацію дільничних виборчих комісій, в т.ч. і виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів. Зазначає, що виборчу документацію, стосовно якої не здійснюється повторний підрахунок голосів виборців, поміщено у відповідну кімнату для зберігання, яка знаходиться під охороною працівників Кам'янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області. Вказує, що кандидатом на посаду Кам'янець-Подільського міського голови повідомлено відповідача про наявність сторонніх осіб біля виборчої документації. Зазначає, що на місце події, а саме до приміщення де зберігається виборча документація прибули голова та члени Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії. ОСОБА_5 та іншим невідомим особам повідомлено, що вони не мають права знаходитись поруч з виборчою документацією, обмежуючи при цьому можливості працівника міліції в застосуванні спецзасобів та обмежувати оглядовість приміщення. Вказує, що на зауваження та прохання працівників ОВС, слідчо-оперативної групи, працівників міського відділу СБУ не реагував та вів себе агресивно.
Зазначає, що встановлення цілодобового чергування кандидатів у депутати поруч з виборчою документацією та приміщенням де вона зберігається не передбачено чинним законодавством України та таких прав кандидатам не надається. Вказує, що норми чинного законодавства України щодо архівного зберігання документів, на які посилається позивач, не можуть бути застосовані в даному випадку, так як вони стосуються саме архівного зберігання, а не зберігання документів до моменту встановлення результатів виборів та передачі їх на архівне зберігання. Зазначає, що комісія з метою забезпечення належних умов охорони та зберігання виборчої документації, припинення протиправних дій осіб і притягнення винних осіб до відповідальності звернулась до Кам'янець-Подільського МВ УМВС України, Кам'янець-Подільського МВ УСБУ в Хмельницькій області з клопотанням про припинення протиправних дій та забезпечення належних умов охорони та зберігання виборчої документації. А тому, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердили перебування позивача в підвальному приміщенні, де зберігається виборча документація.
Заслухавши пояснення позивача та покази свідків, дослідивши докази, які наявні у матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеві вибори" №595-VIII, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи в межах своїх повноважень зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень, зокрема:
1) надавати необхідні приміщення для виборчих комісій та повідомляти про їх місцезнаходження (адреси) виборчу комісію, що формує (утворює) відповідну виборчу комісію, не пізніш як за один день до її формування (утворення), забезпечувати охорону цих приміщень;
2) забезпечувати охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації;
3) надавати згідно з установленими Центральною виборчою комісією нормами та переліком транспортні засоби і засоби зв'язку (з оплатою послуг щодо їх підключення), обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення повноважень виборчих комісій.
Порядок оплати або відшкодування зазначених послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Органи внутрішніх справ зобов'язані за зверненням територіальної виборчої комісії забезпечити цілодобову охорону приміщення відповідної виборчої комісії, а також, у разі необхідності за зверненням Центральної виборчої комісії, - органів ведення Державного реєстру виборців.
Судом встановлено, що 27 жовтня 2015 року постановою №154 Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області постановила: - клопотати перед Кам'янець-Подільським МВ УМВС України в Хмельницькій області про припинення порушення ОСОБА_5 чинного законодавства України та про притягнення до відповідальності; - клопотати перед Кам'янець-Подільським МВ УСБУ України в Хмельницькій області про вжиття заходів щодо забезпечення збереження виборчої документації; - повідомити Центральну виборчу комісію про факт порушення ОСОБА_5 чинного законодавства України.
В ході розгляду справи, колегією суддів з'ясовано, що позивач фактично оскаржує можливе притягнення його до кримінальної відповідальності.
Суд звертає увагу на те, що Закон України "Про місцеві вибори" не забороняє виборчим комісіям звертатись з клопотаннями до правоохоронних органів.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що постанова Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 27 жовтня 2015 року №154 прийнята в межах діючого законодавства, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не ґрунтуються на нормі закону, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Згідно з ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з ч.3 ст.6 вказаного Закону, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При поданні позовної заяви з двома позовними вимогами немайнового характеру позивачем не сплачено судовий збір.
Таким чином, в зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог з позивача необхідно стягнути 974 грн. 40 коп. на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 172, 177 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
в задоволенні позову кандидата в депутати Кам'янець-Подільської міської ради ОСОБА_5 до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_5 кандидата в депутати Кам'янець-Подільської міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп., зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 30 жовтня 2015 року 13 год. 15 хв.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.М. Ковальчук Г.В. Лабань М.Є. Ніколайчук "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук