донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
28.10.2015 р. справа №908/1496/15-г
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 при секретарі судового засідання ОСОБА_4за участю представників сторін: від позивача: не прибуввід відповідача:не прибуврозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуСадівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від07.05.2015р.по справі№908/1496/15-г (суддя Давиденко І.В.)за позовом:Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжядо відповідача:Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», м.Запоріжжяпроскасування оперативно-господарської санкції
В С Т А Н О В И В:
Садівниче товариство «МРІЯ», м. Запоріжжя звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», м.Запоріжжя про скасування оперативно-господарської санкції.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.0452015р. у задоволені позову відмовлено.
Відповідач, не погодившись з прийнятим судовим рішенням, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Апелянт зазначає, що рішення ухвалено на підставі невірно встановлених обставин справи та з порушенням норм матеріального права. На думку скаржника, оперативно-господарська санкція підлягає скасуванню, оскільки акт про порушення правил користування електричною енергією та протокол засідання комісії з розгляду цього акту не відповідають вимогам ОСОБА_5 користування електричною енергією та Методики, тому не можуть бути підставою для проведення нарахувань обсягу недорахованої електричної енергії. Посилається на те, що п.п. 2 і 3 акту про пломбування від 07.05.2012р. визначена різна кількість пломб. Вважає, що відповідачем опломбовано глухі стіни трансформаторної будки, а в акті від 30.09.2014р.відповідач взагалі відмовився від їх опломбування. Посилається на те, що позивач був зобовязаний проводити раз на шість місяців контрольний огляд засобів обліку, проте це останнім не здійснювалося. Зазначає, що під час перевірки не встановлений факт зриву пломб, а здійснений їх зрив, оскільки на момент початку перевірки вони були цілі, а заперечення відповідача з цього приводу є незгодою із зафіксованим в акті про порушення виявленим фактом пошкодження, що передбачено абзацем 10 п.2.1 Методики, в той же час відсутні результати експертизи. Апелянт посилається на неправомірне ненаправлення відповідачем трансформаторів струму, замість чого складено не передбачений жодним нормативним документом акт технічного огляду від 16.09.2014р. Скаржник посилається на висновки експертного дослідження від 27.10.2014р. №10/зт, які спростовують акт про дослідження та акт технічного огляду. Зазначає, що комісією відповідача при прийнятті рішення допущена невірна кваліфікація події за підпунктом 2 п.2.1 Методики, що є підставою для скасування прийнятого рішення. Скаржник вважає неправомірним період нарахування недоврахованої енергії.
Представник позивача у судове засідання не прибув.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Надав відзив, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Судова колегія вважає можливим здійснити розгляд справи у відсутності представників сторін за наявними матеріалами справи, оскільки його було повідомлено про день та час судового засідання належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.
З матеріалів справи вбачається, що 10.05.12. між Садівничим товариством МРІЯ (далі Споживач) та Відкритим акціонерним товариством Запоріжжяобленерго (далі Постачальник електричної енергії) укладено Договір про постачання електричної енергії № 218 (далі Договір).
Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у Додатку № 1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 1 Договору).
Відповідно до п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязуються керуватись чинним законодавством України, зокрема, Правилами користування електричною енергією, Правилами улаштування електроустановок та технічними умовами.
Постачальник електричної енергії має право доступу в будь-який час доби працівників Постачальника електричної енергії за предявленням службового посвідчення (з правом заносити і виносити необхідні прилади і інструменти) до засобів (систем) обліку, як власних, так і субспоживачів, приладів контролю навантаження та якості електроенергії, компенсувальних установок, комплектів АЧР, а також для здійснення контролю заданих Постачальником електричної енергії режимів споживання електроенергії та потужності і для виконання інших необхідних робіт (п. 3.1.5. договору).
Пунктом 9.4 договору визначено, що договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2012 р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії.
Згідно зі ст. 714 Цивільного кодексу України та ст. 275 Господарського кодексу України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частиною 2 ст. 714 Цивільного кодексу України визначено, що до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не впливає із суті відносин сторін.
Згідно з статтею 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобовязується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобовязується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобовязується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не повязаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобовязується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
З матеріалів справи вбачається, що 07.05.12. Постачальником електричної енергії було складено акт про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії, відповідно до якого зазначено, що пломби з тавром ДП Запоріжстандартметрологія були встановлені на кріпленні кожуха лічильника Садівничого товариства МРІЯ у кількості 3-х штук та на трансформаторах струму у кількості 3-х штук, затисник пломбу лічильника - 1 шт. 111/ЗЦС, ШУ-0,4 кВ 1 шт. № 111/ЗЦС, огородження трансформаторів струму і ввідного рубильника 4 шт. - № 111/ЗЦС № 10-0003269, № 10-0003268, № 22820061 контрольна пломба на лічильнику 1шт. - № 10-0003270, двері КТП 3 шт. - № 22820071, № 1106157, №1106124.
09.09.2014р. представниками Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго було здійснено перевірку дотримання Садівничим товариством МРІЯ ОСОБА_5 користування електричною енергією, за результатами якої складено акт про порушення № 00016958 від 09.09.14. (далі акт), який підписано трьома представниками ВАТ Запоріжжяобленерго та представником Садівничого товариства МРІЯ. Під час перевірки Постачальником електричної енергії було встановлено, що Споживачем при користуванні електричною енергією за адресою: с. Відрадне, Запорізький район, порушено п.п. 3.31, 3.3, 10.2.26 ОСОБА_5 користування електричною енергією (далі ПКЕЕ), а саме, встановлено відсутність (зрив) пломби з відбитками тавр енергопостачальника, вказані в акті про пломбування від 07.05.12. Пломби № 22820071 та № 1106124 зірвані на дверях КТП 43/733. Також, виявлено порушення цілісності пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку на розрахунковому засобі обліку електричної енергії (є сліди повторного обжаття пломб). Акт підписано з боку споживача із зауваженням.
Статтею 26 Закону України Про електроенергетику передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, а також несе відповідальність за порушення умов договору та правил користування електричною енергією.
Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку (ст. 27 зазначеного закону).
Згідно з п.10.2. ОСОБА_5 користування електричною енергією затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за № 417/1442 (далі - ОСОБА_5), визначено обовязки Споживача електричної енергії, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); додержуватись вимог нормативно-технічних документів та умов договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України; забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів обліку; забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.
У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.06 за № 782/12656. (п. 6.40. ОСОБА_5).
Пунктом 6.41. ОСОБА_5 передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих ОСОБА_5 або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих ОСОБА_5 та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову.
Пунктом 6.42 ОСОБА_5 визначено, що на підставі акту порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії і має складатись не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Як встановлено господарським судом, 30.09.14р. на засіданні комісії Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго з розгляду зазначеного вище акту, було прийняте рішення у формі протоколу про застосування розрахунку недорахованої електроенергії, в якому визначено кількість та вартість недоврахованої електричної енергії за актом № 00016958, згідно розрахунку недоврахованої електроенергії по акту згідно Методики, затвердженої Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.06. із змінами і доповненнями, Постановами НКРЕ № 154 від 08.02.07., № 1384 від 18.12.08., № 1338 від 14.10.10. п.п. 2 п. 2.1 відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника, а також згідно п.п. 2.4 та 2.5, яка склала 209150 кВт, на суму 81442,75 грн., за період часу: з 09.03.14. по 23.09.14.
Зазначений період є фактичним періодом нарахування, оскільки саме він визначений в розрахунку, який є додатком до протоколу в розумінні п.6.4.2 ОСОБА_5.
Апеляційний господарський суд погоджується з висновком господарського суду щодо обізнаності відповідача про дату засідання комісії Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя з розгляду акту про порушення №00016958.
В якості підстави для застосування оперативно-господарської санкції відповідач вказує на відсутність (зрив) пломби з відбитками тавр енергопостачальника, вказані в акті про пломбування від 07.05.12. Пломби № 22820071 та № 1106124 зірвані на дверях КТП 43/733 та порушення цілісності пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку на розрахунковому засобі обліку електричної енергії (є сліди повторного обжаття пломб № 71733, № 40826, № 41355).
Колегія суддів зазначає, що спірне рішення комісії відповідача, яке оформлене протоколом від 30.09.14р., є оперативно-господарською санкцією в розумінні норм ст. 235 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та ін. учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Згідно зі ст. 237 Господарського кодексу України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
ОСОБА_5 споживача на оскарження в судовому порядку рішення постачальника електроенергії передбачено п. 6.42. ОСОБА_5 користування електричною енергією.
Згідно з п.3.3 ОСОБА_5 відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до п. 3.31 ОСОБА_5 визначено, що розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації.
Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Підготовка місць для опломбування здійснюється власником електроустановки згідно з переліком, наданим електропередавальною організацією. Перелік місць пломбування може бути розширений за обґрунтованою пропозицією однієї із сторін.
Згідно з п. 10.2.26 ОСОБА_5 визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
З акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 07.05.12р. вбачається, що відповідачем встановлені пломби з тавром ДП Запоріжстандартметрологія на кріпленні кожуха лічильника Садівничого товариства МРІЯ у кількості 3-х штук та на трансформаторах струму у кількості 3-х штук, затисник пломбу лічильника - 1 шт. 111/ЗЦС, ШУ-0,4 кВ 1 шт. № 111/ЗЦС, огородження трансформаторів струму і ввідного рубильника 4 шт. - № 111/ЗЦС № 10-0003269, № 10-0003268, № 22820061 контрольна пломба на лічильнику 1шт. - № 10-0003270, двері КТП 3 шт. - № 22820071, № 1106157, № 1106124. Споживач попереджений про персональну відповідальність за пошкодження встановлених пломб та приладів обліку у відповідності до ОСОБА_5 та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.
При перевірці дотримання позивачем ОСОБА_5 користування електричною енергією 09.09.14. представниками відповідача було виявлено зрив пломб № 22820071, № 1106124 на дверях КТП 43/733, про що зафіксовано в акті про порушення №00010958.
Скаржник зазначає, що три двері КТП було опломбовано пломбами № 22820071, № 1106157, № 1106124 з метою закриття доступу до струмоведучих дооблікових кіл живлення.
Відповідно до п. 3.31 ОСОБА_5 визначено, що пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Таким чином, з викладеного вище вбачається, що пломби встановлюються не тільки на розрахункових засобах обліку, а, зокрема, на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку.
Разом з тим, представниками відповідача при здійсненні перевірки було виявлено порушення цілісності пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку на розрахунковому засобі обліку електричної енергії (є сліди повторного обжаття пломб № 71733, № 40826, № 41355).
Зі змісту п.п. 3.3, 3.31, 10.2.26 ОСОБА_5 випливає, що відповідальність за збереження та цілісність розрахункового засобу обліку електричної енергії, пломб та пломбувального матеріалу несе Споживач.
З огляду на наведене, сам факт зриву (відсутності) пломб № 22820071, № 1106124 та наявності слідів повторного обжаття пломб № 71733, № 40826, № 41355, незалежно від мети та можливості безоблікового споживання електричної енергії, є підставою для донарахування вартості не облікованої електричної енергії.
Крім того, колегія суддів не може погодитися з доводами апелянта, щодо непроведення відповідачем експертизи, оскільки сам по собі факт пошкодження чи зриву пломб, в тому числі, порушення цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), незалежно від мети та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для застосування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості необлікованої електричної енергії.
Разом з тим, пошкодження пломб № 71733, № 40826, № 41355 підтверджується висновком експертного дослідження № 10/ЗТ від 27.10.14., проведеного Науково-дослідним експертно-криміналістичним центром при ГУМВС України в Запорізькій області.
Посилання позивача на порушення п.3.33 ПКЕЕ щодо обовязку відповідача не рідше одного разу на 6 місяців здійснювати контрольний огляд не тягне будь-яких наслідків за Правилами, оскільки у даному випадку йдеться не про вплив погодних умов на пломби
Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ОСОБА_5 користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28, або ОСОБА_5 користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357 (п. 1.1. Методики).
Відповідно до п. 1.2. Методики, остання застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно з пп. 2 п. 2.1. Методики, на який посилається комісія з розгляду актів про порушення у своєму протоколі від 30.09.14р., Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.
Саме на комісію ВАТ «Запоріжжяобленерго» з розгляду актів про порушення ПКЕЕ покладено обовязок застосування оперативно-господарської санкції, розглядаючи спір суд досліджує як обставини щодо вчинення споживачем такого порушення, так і перевіряє правильність визначення енергопостачальником розміру застосованої санкції у відповідності з вимогами Методики.
Пунктом 2.5. Методики визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) визначається за формулою а саме:
Wдоб = P · tдоб · Kв, (2.4)
де: P - потужність (кВт), визначена як:
а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить:
при однозмінній роботі споживача - t = 8;
при двозмінній роботі споживача - t = 16;
при тризмінній роботі споживача - t = 24;
при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;
Kв (Kв.i) - коефіцієнт використання струмоприймачів (додаток 1).
За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Kв = 0,5. У разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Kв = 0,75.
У разі підключення струмоприймачів, що відповідають різним коефіцієнтам використання, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулою (2.5)
де Kв.i - відповідні коефіцієнти використання електрообладнання;
Pi - потужність відповідних струмоприймачів, кВт.
Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Дпер., день), визначається за формулою
Дпер = Дпор + ОСОБА_2, (2.6) де: Дпор - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
.
Відкритим акціонерним товариством Запоріжжяобленерго здійснено розрахунок недорахованої електричної енергії за період з 09.03.14. по 23.09.14. за формулою (2.5) Методики.
Колегія суддів, перевіривши розрахунок щодо недоврахрованої електроенергії за період з 09.03.14р. по 23.09.14р., виявленої під час перевірки вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає порядку визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, встановленому Методикою.
Здійснюючи розрахунок за період більший ніж встановлений Методикою, комісія тим самим невірно визначила обсяг недорахованої енергії, а тому невірно застосовано оперативно господарську санкцію.
Рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто зясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. Рішення може ґрунтуватися лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом.
Виходячи з аналізу матеріалів справи та вище визначених норм діючого законодавства, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду у даній справі вказаним вимогам не відповідає.
З огляду на вищевикладене, колегія вважає, що позовні вимоги скаргу Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя про скасування рішення ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 30.09.2015р. за актом про порушення ОСОБА_5 користування електричною енергією від 09.09.2015р. №00010958 підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Запорізької області від 02.07.2015р. скасуванню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 07.05.2015р. по справі №908/1496/15-г задовольнити.
Рішення господарського суду Запорізької області від 07.05.2015р. по справі №908/1496/15-г скасувати та прийняти нове рішення, яким позов Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», м.Запоріжжя задовольнити.
Скасувати рішення Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» від 30.09.2014р. за актом про порушення ОСОБА_5 користування електричною енергією від 09.09.2014р. №00010958, оформленого протоколом засідання комісії Запорізького району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» від 30.09.2014р.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, вул.Сталеварів, 14, м.Запоріжжя, ЄДРПОУ 00130926) на користь Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя 1218грн.00коп.- суму судового збору за подання позовної заяви.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, вул.Сталеварів, 14, м.Запоріжжя, ЄДРПОУ 00130926) на користь Садівничого товариства «МРІЯ», м. Запоріжжя 609,00 грн. суму судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Запорізької області видати відповідний наказ про примусове виконання Постанови Донецького апеляційного господарського суду від 28.10.2015р., оформивши його у відповідності до приписів Закону України Про виконавче провадження.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Н.В. Ломовцева
Судді: Д.О.Попков
ОСОБА_3
Надруковано 5 прим.:
1прим.-Позивачу;
1прим.-Відповідачу;
1прим.-У справу;
1прим.-ДАГС;
1прим.-ГСЗО.