Рішення № 52954493, 17.09.2015, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
917/1482/15
Номер документу
52954493
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2015 Справа № 917/1482/15

За позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", 36008, м. Полтава, вул. Комарова, 2а

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19

До відповідача ОСОБА_1 обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, 36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1

Про визнання недійсними пунктів 2 та 3 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.05.2015 року № 01/73-рш по справі № 01-02-50/27-2015 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", в редакції клопотання про зміну предмету позову № 29-04/7118 від 02.09.2015 року (вх. № 12927 від 08.09.2015 р.).

С у д д я ОСОБА_2

Представники:

від позивача - ОСОБА_3 (див. протокол);

від відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (див. протокол);

від третьої особи - ОСОБА_7 (див. протокол).

17.09.2015 року у судовому засіданні відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 85 ГПК України оголошено вступну і резолютивну частину рішення, додано до справи та повідомлено про строк виготовлення повного тексту рішення.

Рішення виноситься після перерви, оголошеної в порядку ст. 77 ГПК України, в судовому засіданні 08.09.2015 р. з огляду на необхідність поповнення матеріалів справи документальними доказами.

Суть спору: розглядається позовна заява Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", м. Полтава про визнання недійсними пунктів 2 та 3 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.05.2015 року № 01/73-рш по справі № 01-02-50/27-2015 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", в редакції клопотання про зміну предмету позову № 29-04/7118 від 02.09.2015 року (вх. № 12927 від 08.09.2015 р.).

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що рішення адміністративної колегії Полтавського територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/73-рш від 12.05.2015 року у справі № 01-02-50/27-2015 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" прийняте з порушенням діючого законодавства без наявності правових підстав для винесення. Останній не вбачає у свої діях жодних порушень та просить визнати частково недійсним вказане рішення ОСОБА_8 в редакції клопотання про зміну предмету позову № 29-04/7118 від 02.09.2015 року (вх. № 12927 від 08.09.2015 р.).

Відповідач проти позову заперечує за мотивами відзиву № 01/3542 від 31.07.2015 року (вх. № 10991 від 31.07.2015 року) та доповнення до відзиву № 01/4508 від 16.09.2015 року (вх. № 13475 від 17.09.2015 року), оскільки при прийнятті спірного рішення тервідділення діяло виключно в межах чинного законодавства про захист економічної конкуренції.

Третя особа - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - надала суду пояснення по справі вх. № 12926 від 08.09.2015 року, у яких повідомила, що встановлення тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води НКРЕКП здійснюється відповідно до Процедури встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, затвердженої постановою НКРКП № 766 від 20.06.2014 року. При цьому, розрахунки тарифів виконуються заявником відповідно до вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року, та надаються до Комісії разом із заявою, додатками до неї та відповідними підтверджуючими матеріалами (обґрунтування всіх витрат собівартості тощо).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третьої особи, дослідивши надані сторонами докази, суд -

в с т а н о в и в:

30.01.2015 року адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в ході проведення дослідження регіонального ринку послуг з централізованого постачання гарячої води розпочато розгляд справи № 01-02-50/27-2015 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку надання послуг з централізованого постачання гарячої води, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За результатами розгляду цієї справи 12.05.2015 року адмінколегією Полтавського ОТВ АМК України прийнято рішення за № 01/73-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції". Даним рішенням визнано:

- що за результатами проведених досліджень за підсумками діяльності у період з липня 2014 року по квітень 2015 року ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" займає монопольне становище на ринку централізованого постачання гарячої води в територіальних (географічних) межах м. Полтави, м. Карлівки, смт. Решетилівки, смт. Котельви, де розташовані діючі мережі цього підприємства, як таке, що не має жодного конкурента;

- дії ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" щодо необґрунтованого включення витрат з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку гарячої води, в тому числі їх демонтажу, транспортуванню та монтажу після повірки, пломбуванню, розпломбуванню, у планові розрахунки тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води населенню, що надавалися до НКРКП, НКРЕКП у 2014 році (до 17.10.2014 року) для встановлення тарифів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 ст. 50, частиною першої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку централізованого постачання гарячої води, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За вказане порушення на ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн., що становить 4 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивач не погодився з викладеними у спірному рішенні висновками, та даним позовом просить визнати недійсними пункти 2 та 3 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.05.2015 року № 01/73-рш по справі № 01-02-50/27-2015 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", в редакції клопотання про зміну предмету позову № 29-04/7118 від 02.09.2015 року (вх. № 12927 від 08.09.2015 р.).

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з огляду на наступне.

Позивач, надаючи інформацію тервідділенню, листом № 29-06/436 від 16.02.2015 р. повідомив, що починаючи з 01.07.2014 р. до структури тарифу на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надається населенню (додаток 22 до постанови НКРКП № 650 від 06.06.2014 р. у редакції постанови НКРРКП № 664 від 13.06.2014 р.), ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" включено витрати з проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку гарячої води. У чинному тарифі на вказану послугу враховано 49 764 квартирних засоби обліку гарячої води, що підлягають періодичній повірці, які знаходились на абонентському обліку Підприємства станом на 30.05.2014 р. На момент обрахунку витрат на проведення періодичної повірки, обслуговування квартирних засобів обліку гарячої води, договір на проведення цих робіт зі сторонньою організацією не був укладений.

Згідно з "Розрахунком витрат на проведення планової періодичної повірки, обслуговування одного квартирного засобу обліку гарячої води, у тому числі його демонтаж, транспортування і монтаж після повірки, розпломбування та опломбування для формування тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води по ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" станом на 01.06.2014 р." вартість робіт по 1 квартирному засобу обліку гарячої води становила 143,76 грн. та на 2 квартирні засоби обліку гарячої води становила 109,29 грн.

01.07.2014 р. між ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" та Комунальним підприємством ОСОБА_1 обласної ради "Полтававодоканал" укладений договір № 271, предметом якого є виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку гарячої води. Відповідно до п. 3.2. цього договору вартість робіт визначається згідно калькуляцій КП "Полтававодоканал". Крім того, приведення повірки квартирних засобів обліку гарячої води може здійснюватись атестованою метрологічною лабораторією ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

За даними Підприємства, кількість споживачів (населення) послуги з централізованого постачання гарячої води становила: на 01.01.2014 р. - 65 710 особових рахунків; на 01.01.2015 р. - 65 990 особових рахунків; кількість споживачів (населення) послуги з централізованого постачання гарячої води, у квартирах яких встановлені засоби обліку води становила: на 01.01.2014 р.- 38 975 особових рахунків; на 01.01.2015 р. - 43 110 особових рахунків. Тобто, станом на 01.01.14 відсоток оснащення квартир споживачів засобами обліку води становив 59,3 % , а станом на 01.01.2015 р. - 65,3 %.

За інформацією позивача, кількість споживачів (населення) послуги з централізованого постачання гарячої води у яких не встановлені квартирні засоби обліку гарячої води станом на 01.07.2014 р. - 25 872 особових рахунки, станом на 01.04.2015 р. - 21 718 особових рахунків.

Таким чином, Підприємству було відомо, що не у всіх споживачів послуги з централізованого постачання гарячої води встановлені квартирні засоби обліку гарячої води.

Станом на 01.01.2015 р. кількість укладених договорів із споживачами (населення) на надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які отримують гарячу воду, складала 65 462 шт., кількість споживачів послуги з централізованого постачання гарячої води (населення) у яких не встановлені засоби обліку гарячої води - 22 880 особових рахунків.

У період з 01.07.2014 р. по 01.01.2015 р. підлягали періодичній повірці квартирні засоби обліку гарячої води 7 854 споживачів. Фактично на 01.01.2015 р. було повірено (відремонтовано) 5 023 квартирні засоби обліку гарячої води.

Нарахування плати за послугу з централізованого постачання гарячої води споживачам послуг - населенню, у яких не встановлені засоби обліку гарячої води, здійснювалось з розрахунку норми водоспоживання у розмірі 120 л/добу на 1 особу (затверджена рішенням виконкому ОСОБА_1 міської ради № 354 від 28.12.2012 р.), встановлених тарифів та кількості днів надання послуги.

Вибірковим аналізом проведених нарахувань плати за послугу з централізованого постачання гарячої води споживачам, у яких не встановлені квартирні засоби обліку води, територіальним відділення було встановлено, що у чинному тарифі на послугу з централізованого постачання гарячої води враховано витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки за умови відсутності рушникосушильників у розмірі 0,707 грн./мЗ.

Також з урахуванням наданих позивачем вихідних даних територіальним відділенням було здійснено обрахунок суми коштів на періодичну повірку (ремонт) квартирних засобів обліку води, які можуть бути стягнуті із споживачів, у яких не встановлені квартирні засоби обліку води, за період з липня 2014 р. по квітень 2015 р. (детальний розрахунок приведено у рішенні територіального відділення). Сума коштів за ненадану послугуз повірки за вказаний період може складати 999 724,20 грн.

Перерахунки розміру плати споживачам (населенню), у яких не встановлені квартирні засоби обліку гарячої води, за ненадану послугу з періодичної повірки(ремонту) квартирних засобів обліку води, не здійснювались.

Таким чином, зазначені дії Позивача призводять до збільшення тарифу на послугу з централізованого постачання гарячої води. Як наслідок, споживач сплачує завищену вартість за надану послугу, а надавач послуги (виконавець) неправомірно, всупереч нормам Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (частина 2 статті 31), одержує завищену винагороду.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Статтею 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги".

Посилання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на затвердження вказаних спірних тарифів Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг судом не приймаються за наступного.

17.10.2014 року Національною комісією прийнято постанову № 146 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг". Остання набрала чинності з дня її офіційного опублікування - 21.11.2014 року.

Відповідно до підпункту 84 пункту 1 цієї постанови ПОКВПГ "Полтаватеплоенерго" встановлено тариф на послугу з централізованого постачання гарячої води зі структурою, наведеною в додатку 84 до цієї постанови. Тарифи на послугу з централізованого постачання гарячої води залишені без змін на рівні попередньо встановлених тарифів. Структурою одноставкового тарифу передбачені витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки.

Зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 532 від 01.10.2014 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869", яка передбачає включення вказаних витрат до складових тарифу на послугу з централізованого постачання гарячої води та на що посилається позивач, набули законної сили лише 24.10.2014 р.

Тобто, на момент подання теплопостачальною організацією розрахунків до Національної комісії у неї було відсутнє право на включення зазначених витрат до структури тарифу на послуги з централізованого постачання гарячої води.

Розрахунки тарифів виконуються заявником відповідно до вимог Порядку та надаються до Комісії разом із заявою та додатків до неї, що зазначає і НКРЕКП в листі № 3330/18/61-15 від 09.04.2015 р.. Так, Ліцензіатам, які звернулися до НКРЕКП із заявою на встановлення тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води із відповідними планованими розрахунками до яких було включено витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку гарячої води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, а також на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку гарячої води НКРЕКП встановлено тарифи на послуги з централізованого постачання гарячої води до структури яких включено зазначені витрати.

Викладене черговий раз підтверджує, що відповідальність за включення витрат на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку гарячої води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування до складових тарифу на послуги з централізованого постачання гарячої води покладається виключно на ліцензіата (у даному випадку, ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго").

Враховуючи зазначене, ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" безпідставно, володіючи інформацією щодо кількості споживачів, які не мають засобів обліку гарячої води, свідомо та фактично не надаючи такі послуги, включило у плановані розрахунки тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води населенню, що надавались до Національної комісії у 2014 р. (до 17.10.2014 р.), витрати на періодичну повірку (ремонт) квартирних засобів обліку води.

Таким чином, займаючи монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого постачання гарячої води в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Решетилівка, смт. Котельва, де розташовані діючі мережі цього підприємства з часткою 100 % (що встановлено у спірному рішенні тервідділення і не заперечується позивачем) Підприємство, усвідомлюючи, що споживачі даної послуги позбавлені права вибору іншого надавача послуг, зловживало своїм становищем на ринку. Наслідком цього стало ущемлення інтересів споживачі у вигляді стягнення додаткових коштів за непотрібні їм послуги.

НКРКП (в подальшому НКРЕКП) у визначених законодавством межах повноважень, було встановлено тарифи на послугу з централізованого постачання гарячої води населенню, до структури яких були включені зазначені витрати, на підставі поданої Підприємством інформації.

За викладеного, територіальним відділення правомірно було визначено, що дії ОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" щодо необґрунтованого включення витрат з проведення періодичної повірки, обслуговуванню і ремонту квартирних засобів обліку гарячої води, в тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, пломбуванню, розпломбуванню, у плановані розрахунки тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води населенню, що надавалися до НКРКП, НКРЕКП у 2014 р. (до 17.10.2014 р.) для встановлення тарифів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку централізованого постачання гарячої води, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Проаналізувавши наявні докази у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" про визнання недійсними пунктів 2 та 3 рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 12.05.2015 року № 01/73-рш по справі № 01-02-50/27-2015 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".

Крім цього, суд встановив, що при подачі до суду даної позовної заяви № 29-04/5883 від 14.07.2015 року (вх. № 1639/15 від 15.07.2015 року) позивачем за платіжним дорученням № 46739923 від 14.07.2015 року сплачено 1 827,00 грн. судового збору.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції на момент подання позовної заяви до суду) за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати, тобто 1 218,00 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір").

За викладеного, Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго" слід повернути 609,00 грн. зайво сплаченого судового збору.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суддя, -

ВИРІШИВ:

1. У позові відмовити.

2. Повернути Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго" з розрахункового рахунку 31214206783002, одержувач коштів УДКСУ у м. Полтаві, код одержувача 38019510, банк одержувача ГУ ДКСУ у Полтавській області, код банку 831019, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПО господарського суду Полтавської області 03500004 - 609,00 грн. зайво сплаченого судового збору платіжним дорученням № 46739923 від 14.07.2015 року.

ОСОБА_8 рішення складено 30.09.2015 року

Суддя Г.І.Бунякіна