Ухвала суду № 52949404, 27.10.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
806/2433/15
Номер документу
52949404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"27" жовтня 2015 р. Справа № 806/2433/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

ОСОБА_2,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю представника Відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" вересня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирської митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконним рішення та зобов'язання провести митне оформлення транспортного засобу,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2015р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання незаконним рішення Житомирської митниці Державної фіскальної служби України від 19.06.2015р. та зобов'язати відповідача провести митне оформлення транспортного засобу Volkswagen Tiguan 2011 року випуску, VIN-код: XW8ZZZ5NZCG107845, належного позивачеві на праві приватної власності із застосуванням ч.10 ст.374 МК України зі звільненням від сплати митних платежів

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09.09.2015р. відмовлено в позові ОСОБА_3 до Житомирської митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконною картки відмови від 19.06.2015р. №101060000/2015/00131 та зобов'язання провести митне оформлення транспортного засобу в пільговому режимі.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_3 звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 09.09.2015р. скасувати з підстав, наведених у скарзі, та прийняти нове рішення про задоволення позову. На думку скаржника, суд першої інстанції неправильно трактував приписи ч.10 ст.374 Митного кодексу України.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 02 липня 2014 року було видано посвідку на постійне проживання в Україні за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10-11).

Докази, зібрані в матеріалах справи, свідчать про те, що 10.10.2014р. позивачем ввезено транспортний засіб "Volkswagen Tiguan", реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на митну територію України із ОСОБА_4 Федерації .

02 березня 2015 року позивач звернувся до Житомирської митниці з заявою про проведення митного оформлення транспортного засобу в режимі "імпорт" із звільненням від сплати митних платежів (а.с.18).

Головним державним інспектором Житомирської митниці Державної фіскальної служби України оформлено та видано картку відмови №101060000/2015/00131 у митному оформленні товару в зв'язку з тим, що відповідно до вимог пп. 3 п. 10 ст. 374 Митного кодексу України митне оформлення транспортного засобу "Volkswagen Tiguan", реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 в пільговому режимі не можливе, оскільки шість місяців з дня видачі громадянину посвідки на постійне місце проживання сплинуло. Митне оформлення даного транспортного засобу на території України можливе за умови сплати всіх належних митних платежів на загальних підставах (а.с.40).

Наведені обставини слугували підставою звернення ОСОБА_3 з позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Митним кодексом України, який набрав чинності 01.06.2012 року (далі - МК України).

Приписами ст.374 МК України визначено умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України.

Частиною 10 ст.374 МК України врегульовано, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами, зокрема:

1) особисті речі, визначені ст.370 цього Кодексу;

2) культурні цінності за кодами 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому;

3) товари, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років:

а) товари, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування (крім товарів, що класифікуються за товарною позицією 8802 або одним із кодів 8903 91 99 00, 8903 92 99 00, 8903 99 99 00 згідно з УКТ ЗЕД);

б) транспортні засоби особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД (у кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку), за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні;

в) товари, що класифікуються в товарній позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД (у кількості однієї одиниці на кожного повнолітнього громадянина) за умови одночасного ввезення з транспортними засобами особистого користування, що класифікуються в одній із товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД.

У разі пропуску внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили, хвороби або з інших поважних причин, що підтверджується відповідними документами, встановленого цим пунктом строку ввезення (пересилання) товарів на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами цей строк може бути продовжений відповідним органом доходів і зборів, але не більш як до двох років з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні;

З наведеного слідує, що громадяни звільняються від оподаткування митними платежами за ввезення транспортного засобу, за наявності таких обставин:

- обмеження шестимісячним строком перевезення автомобіля у пільговому режимі;

- документальне підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, на території країни, з якої він прибув, такий громадянин проживав не менше трьох років;

- документальне підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого транспортного засобу не менше одного року, а транспортний засіб перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний транспортний засіб підлягає реєстрації в цій країні.

Частиною 1 ст. 377 МК України визначено, що товари за товарними позиціями 8701 - 8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД (транспортні засоби, в тому числі автомобілі), які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Крім того, певні особливості митного оформлення транспортних засобів (далі - ТЗ), в т.ч. і тих, що ввозяться на митну територію України в звязку з переселенням на постійне місце проживання, встановлені також Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України (затверджені Наказом Держмитслужби України від 17.11.2005р. №1118 ), згідно з якими:

декларування ТЗ проводиться власником (уповноваженою особою) митному органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає власник ТЗ, шляхом подання митної декларації (п. 2.1. Розділу III):

митному органу подаються реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом, та документи, що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні) ( п.1.1 Розділу III):

якщо власником (уповноваженою особою) подано ВМД для митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування, то до завершення митного оформлення комісією митного органу проводиться перевірка обґрунтованості цього звільнення ( п.4.1. Розділу III ), після чого посадова особа, яка здійснює митний контроль і митне оформленні, приймає відповідне рішення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 02.11.2004р. був зареєстрований відділом УМФС Росії по Ямало-Ненецького автономному окрузі в АДРЕСА_2.

21.03.2015р. був знятий з реєстраційного обліку за вказаною адресою та зареєстрований за іншої адресою в .м.Новий Уренгой.

02 липня 2014 року було видано посвідку на постійне проживання в Україні за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10-11).

Також при розгляді справи встановлено, що до дня видачі посвідки на постійне проживання, позивач був власником транспортного засобу Volkswagen Tiguan 2011 року випуску, VIN-код: XW8ZZZ5NZCG107845 не менше одного року та вказаний автомобіль перебував на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах ОСОБА_4 Федерації не менше одного року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію від 18.12.2012р. та свідоцтвом про зняття з обліку (а.с.16-17, 36).

Проте, як правильно зазначив суд першої інстанції, окремі вимоги законодавства щодо пільгового митного оформлення транспортного засобу в звязку з переселенням на постійне місце проживання в Україну позивачем дотримані не були.

На підставі аналізу наведених норм вище положень чинного законодавства України, доказів, зібраних в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку, що право особи, яка пересилалася на постійне місце проживання в Україну, у тому числі обмежується строком перевезення у пільговому режимі автомобіля.

Як вже зазначалось, посвідку на постійне місце проживання в Україні позивачем отримано 02 липня 2014 року. Саме з настанням цього юридичного факту законодавець повязує настання шестимісячного терміну на пільгове митне оформлення транспортного засобу особистого користування.

Вперше позивач звернувся до відповідача із заявою про пільгове митне оформлення транспортного засобу лише 02.03.2015 ( тобто через 8 міс. ), надавши посвідку на постійне місце проживання, паспорт громадянина ОСОБА_4 Федерації та паспорт транспортного засобу.

З урахуванням наведеного, відповідачем правомірно відмовлено в оформленні транспортного засобу "Volkswagen Tiguan", реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, в митному режимі із звільненням від сплати митних платежів, у зв'язку з тим, що шість місяців з дня видачі гр. ОСОБА_3 посвідки на постійне місце проживання сплинуло.

За таких обставин, суд першої інстанції правомірно не знайшов підстав для визнання незаконним рішення відповідача, а відтак і зобов'язання Житомирську митницю провести митне оформлення транспортного засобу марки "Volkswagen Tiguan", реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки, покладені в основу оскарженого рішення, тому постанову суду від 09.09.2015р. слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" вересня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "27" жовтня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_3,13300

3- відповідачу/відповідачам: Житомирська митниця Державної фіскальної служби України вул.Перемоги,25,м.Житомир,10000

4- представнику позивача ОСОБА_5, АДРЕСА_4. - ,