Постанова № 52945504, 27.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
742/3186/15-а
Номер документу
52945504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 742/3186/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Гумен В.М. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 02 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області (далі - Відповідач) про визнання незаконними дії щодо відмови перерахунку пенсії з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги - 19 382,75 грн та індексації грошових доходів - 4 995,28 грн; зобов'язання перерахувати пенсію призначену відповідно Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги - 19 382,75 грн та індексації грошових доходів - 4 995,28 грн.

Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 02 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за віком, відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04.08.2015 року виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області; зобов'язано Відповідача здійснити перерахунок та виплату Позивачу пенсії за віком, відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04.08.2015 року виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області з 17.02.2015 року. Адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 10.09.2012 року по 16.02.2015 року - залишено без розгляду.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Рішення суду першої інстанції прийняте в порядку скороченого провадження.

Відповідно ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі, зокрема, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 частини першої статті 183-2.

З огляду на викладене та враховуючи те, що рішення суду першої інстанції прийнято у порядку скороченого провадження, колегія суддів вважає за можливе проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно п.3 ч.1 ст.197 КАС України.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є пенсіонером, з 10.09.2012 року перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

04.08.2015 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 04.08.2015 року №04-28/33.

Листом Відповідача від 07.08.2015 року №88/10/5-3 Позивачу в перерахунку пенсії відповідно вказаної довідки відмовлено з посиланням на положення ст.33 Закону України «Про державну службу» та вказано, що суми матеріальної допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Положеннями ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Приписами ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з довідки про складові заробітної плати від 04.08.2015 року №04-28/33, виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради, до неї включено нараховані та отримані Позивачем за період з 01.11.2005 року по 31.10.2010 року суми матеріальної допомоги та індексації.

На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 04.03.2014 року у справі №21-14а14, від 03.06.2014 року у справі №21-134а14.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність дій Відповідача щодо невключення додаткових видів оплати праці при обчисленні розміру пенсії Позивача та відмови у проведенні Позивачу перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги та індексації.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

17 серпня 2015 року Позивач звернулася за захистом своїх прав до адміністративного суду.

Позивачем не наведено поважних причин пропуску строку, та з матеріалів справи таких не вбачається, тому підлягають застосуванню визначені процесуальним законом наслідки пропуску строку звернення до суду.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності залишення позовних вимог за період з 10.09.2012 року по 16.02.2015 року без розгляду.

Однак, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції не обґрунтовуючи будь-яким чином підстав для такого вирішення справи, задовольняє позовні вимоги з 17.02.2015 року.

Колегія суддів не погоджується з таким вирішенням спору з огляду на таке.

Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Колегія суддів дійшла висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з 04.08.2015 року, тобто з моменту порушення прав Позивача суб'єктом владних повноважень, а саме з моменту подання Позивачем заяви про перерахунок пенсії та довідки Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області від 04.08.2015 року №04-28/33.

В решті позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та помилково дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог з 17.02.2015 року.

Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та постановити нове про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ч.10 ст.183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 183-2, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області задовольнити частково.

Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 02 вересня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії за віком, відповідно «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04 серпня 2015 року №04-28/33, виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком, відповідно «Про службу в органах місцевого самоврядування» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно довідки від 04 серпня 2015 року №04-28/33, виданої Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області з 04 серпня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженю не підлягає.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Бужак Н.П.