Постанова № 52944114, 22.10.2015, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
920/1294/15
Номер документу
52944114
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про визнання боржника банкрутом

22.10.2015 Справа № 920/1294/15

Господарський суд Сумської області у складі: судді Сопяненко О.Ю.,

при секретарі Пігарєвій І.О.,

за участю представників сторін:

кредитора ПФ Ордекс - ОСОБА_1 (довіреність від 28.09.2015 року),

боржника голова ліквідаційної комісії ОСОБА_2, ОСОБА_3 (довіреність від 26.05.2015 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/1294/15

за заявою боржника ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю Славяни (40034, м. Суми, вул. Черепіна, б.29; ЄДРПОУ 36437907)

про визнання його банкрутом

встановив:

Голова ліквідаційної комісії ТОВ Славяни ОСОБА_2 звернувся до господарського суду з заявою про порушення у відношенні боржника справи про банкрутство і визнання боржника банкрутом відповідно до вимог ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Також, просить призначити його ліквідатором боржника.

Ухвалою господарського суду від 21.08.2015 року № 920/1294/15 вказану заяву було прийнято, підготовче засідання призначено на 03.09.2015 року.

Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, визначено арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво № 608 від 16.04.2013; 61003, м. Харків, вул. Університетська, 9).

До суду надійшла заява № 02-014/01 від 28.08.2015 року арбітражного керуючого ОСОБА_5 зі згодою на участь у даній справі.

03.09.2015 року надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_6 № 01-15/72 зі згодою на участь у даній справі.

Ухвалою господарського суду від 29.09.2015 року порушено провадження у даній справі про банкрутство.

Також, до суду надійшли заяви № 02-16/607 від 30.09.2015 року арбітражного керуючого ОСОБА_7 зі згодою на участь у даній справі та арбітражного керуючого ОСОБА_8 (заява № 01-16/1227 від 29.09.2015 року).

Голова ліквідаційної комісії ОСОБА_2 направив суду додаткові обґрунтування до заяви про надання згоди щодо участі у даній справі.

В судовому засіданні учасники судового процесу надали усні пояснення. Зокрема, голова ліквідаційної комісії підтримав свою заяву на участь у справі в якості ліквідатора.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши пояснення голови ліквідаційної комісії та представника кредитора, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.1 статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011р.) якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

У звязку з цим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Статтею 105 Цивільного кодексу України (частини 1, 2, 5) встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Відповідно до ст. 59 ГК України припинення субєкта господарювання здійснюється відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

27.02.2015р. згідно з рішенням власника ТОВ Славяни було прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом його ліквідації, головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_2 (а.с. 18).

17.03.2015 року ліквідаційною комісією були опубліковані відомості в спеціалізованому друкованому органі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації № 312 (7) про ліквідацію ТОВ Славяни (а.с. 19).

Частиною 4 ст. 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

Протягом строку для заявлення кредиторами своїх вимог до ТОВ Славяни надійшли заяви кредиторів на загальну суму 3 506 752,37 грн. (а.с. 38).

Згідно аналізу бухгалтерської документації було встановлено, що кредиторська заборгованість складає 39 257 918,19 грн., в т.ч. із заробітної плати членів ліквідаційної комісії за пять місяців роботи в сумі 75 000,00 грн. (а.с. 39-40).

На рахунках боржника обліковуються кошти в сумі 128 733,13 грн.

Також, в ході аналізу бухгалтерської документації був встановлений факт переплати по авансовим платежам до ДФС України в Сумській області в сумі 95 000,00 грн., що є активом боржника.

Виявлено недостачу майнових активів боржника на суму 129 173,29 грн.

Вартість майнових активів боржника склала 21 098 270,42 грн., проте, на все майно боржника застосовано обтяження згідно договору іпотеки № PL 11-423/C00 від 15.09.2011 року та постанови ДВС Сумського МУЮ ВП № 39222645 від 02.08.2013 року.

Частиною 3 статті 110 ЦК України встановлено, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Ліквідаційною комісією після закінчення строку для предявлення вимог кредиторів було складено проміжний ліквідаційний баланс (а.с. 37).

Таким чином, судом встановлено дотримання заявником порядку добровільної ліквідації юридичної особи, визначеного, зокрема, ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України та ст. 59 Господарського кодексу України, а також відсутність активів боржника, необхідних для погашення всієї кредиторської заборгованості. Вказаний факт підтверджено проміжним ліквідаційним балансом та наявними сукупними кредиторськими вимогами в сумі 39 257 918,19 грн.

12.08.2015 р. засновником боржника було прийнято рішення про звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ «Славяни» та покладення обовязків ліквідатора у даній справі на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2 (а.с. 46).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство боржник зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення обставин, коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів приведе до неможливості виконання грошових зобовязань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності), або під час ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів в повному обсязі, або в інших випадках, передбачених цим Законом.

З матеріалів даної справи вбачається, що голова ліквідаційної комісії боржника звернувся до господарського суду із заявою про банкрутство за правилами статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції закону №4212-VI від 22.12.2011р.), попередньо ліквідаційною комісією було здійснено публікацію оголошення згідно з вимогами статті 105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлено повний обсяг кредиторської заборгованості, а також встановлено вартість активів боржника, складено проміжний ліквідаційний баланс, який відповідає вимогам статті 111 Цивільного кодексу України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обовязки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Господарським судом Сумської області здійснений запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого. 21.08.2015 р. до господарського суду надійшла електронна довідка щодо кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво № 608 від 16.04.2013; 61003, м. Харків, вул. Університетська, 9). 03.09.2015 р. надійшла згода арбітражного керуючого ОСОБА_5 на участь у даній справі.

Голова ліквідаційної комісії ОСОБА_2 також подав суду заяву зі згодою бути призначеним ліквідатором у даній справі. Свою заяву підтримав в судовому засіданні.

Заяви-згоди про призначення ліквідатором ТОВ «Славяни» надали арбітражні керуючі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 114 Закону про банкрутство кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Отже, законодавством про банкрутство не передбачено винятків щодо вчинення судом при прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону електронного запиту щодо автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором підприємства- боржника.

При цьому, враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство за ст. 95 Закону, суд не позбавлений можливості відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого та призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії в досудовому порядку.

Так, з матеріалів справи вбачається, що голова ліквідаційної комісії ОСОБА_2 в межах процедури добровільної ліквідації боржника виконував свої обовязки належним чином, скарг на його дії з боку власника майна або членів ліквідаційної комісії не надходило. ОСОБА_2 має економічну та юридичну освіти, досвід роботи на керівних посадах, діяльність арбітражного керуючого розпочав з 2002 року, має відповідне матеріально-технічне забезпечення для виконання повноважень ліквідатора. На даний час не має значної завантаженості справами про банкрутство.

Крім того, ОСОБА_2 проживає і працює в м. Суми, що сприятиме більш ефективному виконанню ним повноважень ліквідатора у даній справі та економії коштів кредиторів на ліквідаційні витрати.

Арбітражний керуючий ОСОБА_5 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, займається діяльністю арбітражного керуючого з 2011 року. Підприємство-боржник знаходиться в м. Суми, отже, вбачають перешкоди щодо ефективного та оперативного виконання ліквідаційної процедури арбітражним керуючим, що знаходиться в м. Харків.

Таким чином, враховуючи наведені вище переваги голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 перед арбітражним керуючим ОСОБА_5, наявність клопотання боржника про покладення обов'язків ліквідатора на голову ліквідаційної комісії ТОВ Славяни у порядку ч.2 статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, суд вважає за доцільне призначити ліквідатором банкрута у даній справі голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2 В задоволенні заяви арбітражного керуючого ОСОБА_5 суд тому відмовляє.

Виходячи з приписів ст. ст. 95, 114 Закону про банкрутство при визначенні кандидатури ліквідатора боржника, який звертається до суду в порядку ст. 95 Закону, суд призначає ліквідатора, оцінюючи кандидатури арбітражного керуючого, визначеного автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих, та голови ліквідаційної комісії (ліквідатора).

З урахуванням цього, заяви арбітражних керуючих ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 господарський суд залишає без задоволення.

Дослідивши подані документи вбачається, що кожний з вищевказаних арбітражних керуючих має достатній стаж та досвід роботи в якості арбітражного керуючого, позитивні характеристики та відповідну матеріально-технічну базу для здійснення повноважень ліквідатора боржника у даній справі.

Керуючись статтями 37, 38, 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції закону №4212-VI від 22.12.2011р.), статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, статтею 60 Господарського кодексу України, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

постановив:

Визнати юридичну особу - ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю Славяни (40034, м. Суми, вул. Черепіна, б.29; ЄДРПОУ 36437907) - банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;

строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом;

скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном.

Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Ліквідатором банкрута призначити голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2 (40000, м. Суми, вул. Купріна, 3 Б, ід. номер НОМЕР_1).

Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про визнання ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю Славяни (40034, м. Суми, вул. Черепіна, б.29; ЄДРПОУ 36437907) банкрутом.

Зобов'язати ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру, за результатами якої у відповідності до вимог статті 46 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (в редакції закону №4212-VI від 22.12.2011р.) подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута.

В задоволенні заяви № 01-15/72 від 03.09.2015 року арбітражного керуючого ОСОБА_6 про призначення його ліквідатором у справі відмовити.

В задоволенні заяви № 02-014/01 від 28.08.2015 року арбітражного керуючого ОСОБА_5 про призначення її ліквідатором у справі відмовити.

В задоволенні заяви № 02-16/607 від 30.09.2015 року арбітражного керуючого ОСОБА_7 про призначення її ліквідатором у справі відмовити.

В задоволенні заяви № 01-16/1227 від 29.09.2015 арбітражного керуючого ОСОБА_8 про призначення його ліквідатором у справі відмовити.

Копію даної постанови суду надіслати кредиторам, ліквідатору, державному органу з питань банкрутства, органу ДВС, державному реєстратору, арбітражним керуючим ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5

Повний текст постанови підписаний 27.10.2015 р.

Суддя О.Ю.Соп'яненко