ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" жовтня 2015 р.Справа № 916/1645/14
за позовом прокурора міста Іллічівська Одеської області в інтересах держави,
в особі Іллічівської міської ради Одеської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю „БЛАЗ
про стягнення 126417,85 грн.
Господарський суд Одеської області у складі:
Головуючий суддя Демешин О.А.
Суддя Літвінов С.В.
Суддя Шаратов Ю.А.
Представники:
від прокуратури: ОСОБА_1- посвідчення
від позивача: ОСОБА_2 довіреність
від відповідача: ОСОБА_3 - довіреність
СУТЬ СПОРУ: Прокурор міста Іллічівська Одеської області в інтересах держави в особі Іллічівської міської ради Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „БЛАЗ (далі - відповідач) про стягнення 126417,85 грн. заборгованості по недоплачених платежах за оренду земельної ділянки.
Іллічівська міська рада Одеської області позов підтримала, про що зазначено у відзиві на позов від 26.05.2014 року.
Відповідач позов не визнав, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 20.06.2014 року.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.07.2014 року у задоволені позову було відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 року зазначене Рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 11.11.2014 року скасовано Рішення господарського суду Одеської області від 14.07.2014 року та Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2014 року, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
26.11.2014 року справу прийняв до свого провадження суддя Демешин О. А.
26.01.2015 року суд зупинив провадження по справі до розгляду Одеським апеляційним адміністративним судом справи № 815/3642/14.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.09.2015р. справу прийнято до провадження колегією суддів у складі головуючий суддя Демешин О. А., суддя Літвінов С.В., суддя Шаратов Ю.А.
В С Т А Н О В И В :
02.08.2010р. між Іллічівською міською радою Одеської області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „БЛАЗ (Орендар) був укладений договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець на підставі рішення сесії Іллічівської міської ради від 27.03.2009р. № 535/37-V надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5110800000020230018, несільськогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, що знаходиться за адресою: м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1.
В оренду відповідачу було передано земельну ділянка загальною площею 0,8040 га, в тому числі 0,8040 га землі, які використовуються в комерційних цілях: під проїздами, проходами та площадками (п. 2 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 2268633,16 грн., з коефіцієнтом індексації за 2009р. (п. 5 договору). Договір укладено терміном на 10 років, до 27 березня 2019р. (п. 8 договору). Розмір орендної плати встановлений п. 9, п. 10 договору та розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки. Орендна плата вноситься в такі строки: орендна плата за земельні ділянки сплачується платниками за базовий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітнього місяця. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.
Рішенням Іллічівської міської ради від 16.12.2011p. №129-VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради було змінено нормативну грошову оцінку усієї території Іллічівської громади з 01.01.2012р.,
Прокурор міста Іллічівська Одеської області, посилаючись на те, що відповідач порушує умови вищевказаного договору щодо сплати орендної плати за землю, просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Блаз заборгованість по недоплачених платежах за оренду земельної ділянки за період з 01.01.2012р. по 01.03.2014р. у розмірі 126417,85 грн.
Іллічівська міська ради Одеської області підтримала позов, вказавши, що Рішенням Іллічівської міської ради від 16.12.2011p. №129-VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради було змінено нормативну грошову оцінку усієї території Іллічівської громади з 01.01.2012р., а тому, ТОВ „БЛАЗ було зобов'язано з 01.01.2012р. здійснювати сплату орендної плати за землю з урахуванням нормативної грошової оцінки землі.
За даними Відділу Держземагенства у м.Іллічівську Одеської області нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за визначеним місцезнаходженням (м.Іллічівськ, вул. Перемоги, 1) при застосуванні локальних коефіцієтів, Кф= 1,0 (землі транспорту, зв'язку) та індексації становить 524,07 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 8040 кв.м 4 213 522,80 грн. ( 524,07 х 8040); річна орендна плата становить трикратний розмір земельного податку 126 405,69 грн. ((4213522,80 X 1%)х3).
ТОВ "БЛАЗ" були надіслані повідомлення від 23.03.2012р. №124, від 19.04.2012р. №168, від 22.03.2013р. №127, від 02.08.2013р. №330 про необхідність сплати орендної плати відповідно до умов договору оренди землі та на підставі рішення Іллічівської міської ради від 16.12.2011p. №129-VI, але відповіді від ТОВ "БЛАЗ" на адресу управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради не :надходило.
Тому, як стверджує позивач, станом на 01.03.2014р. за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землю у розмірі - 126 417,85 грн.
Відповідач позов не визнав, вказавши у відзиві на позов, що посилання Позивача на п. 12 Договору оренди щодо зміни розміру орендної плати який переглядається без внесення змін до договору є безпідставним та необґрунтованим, оскільки даний вид господарських правовідносин регулюють норми законодавства, в тому числі і спеціальні норми, а саме: статті 180 ГК України, статті 30 Закону України «Про оренду землі» та пунктами 11, 32 дійсного Договору оренди, згідно з яким зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, в т.ч. зміна розміру орендної плати.
Також, відповідач зазначає, що з моменту затвердження нової нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради і по теперішній час Відділ Держкомзему у місті Іллічівськ Одеської області також не виконав встановлене п.4 рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 16.12.20011р. М 129-VI доручення, а саме не здійснив видачу ТОВ «БЛАЗ» витягу з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Крім того, відповідач вказує, що Позивачем не надано до суду доказів правомірності визначення та застосування у Розрахунку заборгованості недоплачених платежів за оренду плату Земельної ділянки, що є додатком до позовної заяви прокурора, нормативної грошової оцінки Земельної ділянки за 1 кв.м. у розмірі 524,07 грн., за загальну площу 0,8040 га-4 213 522,80 грн., а саме витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки Земельної ділянки.
Судом відхилено клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до розгляду Вищим адміністративним судом України справи № К/800/21974/15 по касаційній скарзі на ухвалу Одеського адміністративного окружного суду від 09.12.2014р. та на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015р. по справі № 815/3642/14 про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та зобовязання вчинити певні дії, оскільки зазначеною вище ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015р. вищевказаний позов було залишено без розгляду і на момент розгляду господарським судом Одеської області ця ухвала набрала законної сили. Тобто, на цей час навіть відсутній спір, до вирішення якого господарський суд не може розглянути цю справу.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:.
Рішенням Іллічівської міської ради від 27.03.2009 № 535/37-V Товариству з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" продовжено на 10 років строк оренди земельної ділянки площею 0,8040 га під існуючими обєктами нерухомості (станція технічного обслуговування автомобілів) за адресою: м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1.
02.08.2010 року на підставі вищезазначеного рішення, між Іллічівською міською радою
(орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" (орендар) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 27.08.2010 за № 041050800083, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 5110800000020230018 несільськогосподарського призначення, із земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1 (п.1 договору).
Як зазначалось вище, пунктом 11.договору передбачалось, що розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту зміни розмірів нормативної грошової вартості земельної ділянки, за домовленістю сторін або в інших випадках, передбачених законодавством України (п.11 договору).
Пунктом 12 договору, серед іншого, встановлено, що зміна розміру орендної плати проводиться незалежно від волі сторін цього договору у разі, зокрема, зміни грошової оцінки земель Іллічівської територіальної громади. У цьому разі розмір орендної плати змінюється орендодавцем, а в існуючий договір зміна та доповнення не проводиться.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, що діяла на момент ухвалення рішення Іллічівської міської ради від 16.12.2011) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно зі ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими для виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, вищевказане рішення Іллічівської міської ради від 16.12.2011 № 129-VI, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі Іллічівської міської ради Одеської області, є обовязковим до виконання, в т.ч. для відповідача.
З пунктів 11, 12, 26 договору оренди землі від 27.08.2010р. вбачається, що зміна розміру нормативної грошової вартості земельної ділянки є підставою для зміни розміру орендної плати, причому, сторони договору домовились, що зміна орендної плати відбувається автоматично незалежно від волі сторін цього договору та без унесення змін і доповнень до договору.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовязків.
Відповідно до ч.1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Нормами ст. ст. 3, 6, 627, 629 Цивільного кодексу України закріплено принципи свободи та обовязковості договору, відповідно до яких сторони є вільними в укладенні і визначенні умов договору і він є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтування заявленого позову, як прокуратурою, так і позивачем у справі, зазначалось про те, що обов'язок орендаря сплачувати інший розмір орендної плати, ніж той, що визначений в договорі оренди землі, виник у останнього внаслідок узгодження сторонами пункту договору, відповідно до якого зміна орендної плати відбувається не внаслідок відображення в умовах укладеного правочину змін до нього, а внаслідок зміни нормативної грошової оцінки земель міста Іллічівська, яка поширюється на правовідносини між сторонами без внесення змін та доповнень до існуючого договору.
Суд погоджується з такою позицією, оскільки згідно зі ст.204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Отже, норма ст.204 Цивільного кодексу України визначає презумпцію правомірності правочину, за змістом якої усі інші треті особи, у тому числі державні органи, не можуть нехтувати правами і обовязками, що виникли в учасників такого правочину, а відтак не повинні порушувати ці права та не перешкоджати здійсненню їх обовязків.
Така презумпція може бути спростована у двох випадках.
По-перше, недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається (ч.2 ст.215 ЦК України).
По-друге, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч.3 ст.215 ЦК України).
Однак, пункт 12 договору оренди не визнаний недійсним у встановленому порядку і не є таким в силу закону.
Вищевикладені висновки співпадають з висновками Вищого господарського суду України, викладеними в постанові від 11.11.2014р. по цій справі.
За таких обставин, приймаючи до уваги вільне волевиявлення сторін при укладенні договору оренди землі від 02.08.2010 року в частині викладення пункту 12 цього договору щодо можливості зміни розміру орендної плати незалежно від волі сторін цього договору та без проведення змін та доповнень в існуючий договір у разі зміни грошової оцінки земель Іллічівської територіальної громади суд вважає, що при вирішенні спору по цій справі слід виходити з того, що відповідні зміни до договору щодо розміру орендної плати за орендовану земельну ділянку - слід вважати погодженими сторонами.
Між тим, суд вважає, що прокурором безпідставно розраховано недоплату орендної плати, виходячи із зміненого розміру цієї плати за період з 01.01.2012р. по 01.03.2014р. (26 місяців).
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині (п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України).
Частиною 2 статті 20 Закону України „Про оцінку земель встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 4 Рішення Іллічівської міської ради від 16.12.2011 № 129-VI „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Іллічівської міської ради було вирішено: „Відділу Держкомзему у м.Іллічівськ Одеської області до 01 лютого 2012року здійснити видачу витягів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Як вбачається з матеріалів справи, Витяг за № 30-30-2/537 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться в оренді у відповідача (кадастровий номер 5110800000:02:023:018) було виготовлено лише 21.08.2013р.
Таким чином, суд доходить до висновку, що з огляду на вимоги ч.2 ст.20 Закону України „Про оренду землі щодо оформлення даних про нормативну грошову оцінку окремої (в даному випадку - земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:02:023:018) земельної ділянки, - слід вважати, що внесення змін до вищевказаного договору оренди мало місце саме з 21.08.2013р., тобто - з дати оформлення на цю земельну ділянку Витягу за № 30-30-2/537.
Отже, розрахунок недоотриманих орендних платежів по позовній заяві безпідставно здійснено за період з 01.01.2012р. по 01.03.2014р., оскільки його слід було здійснювати за період з 21.08.2013р. по 01.03.2014р., приймаючи до уваги визнання сторонами факту здійснення відповідачем розрахунків з орендної плати у повному обсязі, не повязаних із зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, наступним чином:
126405,69грн. (розмір річної орендної плати з 21.08.2013р. 68058,99грн.(розмір сплаченої відповідачем орендної плати за рік) = 58346,7грн. (недоплачена різниця у сплаті за оренду землі за 1 рік);
58346,7грн. : 12 = 4862,23грн. (недоплачена різниця у сплаті за оренду землі за 1 місяць);
4862,23грн. : 31 = 156,85грн. (недоплачена різниця у сплаті за оренду землі за 1 день);
4862,23грн. х 6 = 29173,38грн. (недоплачена різниця за 6 місяців (вересень 2013 лютий 2014р. включно);
156,85грн. х 11 = 1725,35грн. (недоплачена різниця за 11 днів (з 21.08.2013р. по 31.08.2013р.включно);
29173,38 грн. + 1725,35грн. = 30898,73грн. (недоплачений розмір орендної плати за 6 місяців 11 днів у період з 21.08.2013р. по 28.02.2014р.)
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 30898,73грн.
На підставі викладеного позов слід задовольнити частково з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „БЛАЗ (м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 5, код ЄДРПОУ: 19368116) на користь Іллічівської міської ради ((68003, Одеська обл.. м.Іллічівськ, вул..Леніна, 33, код 25932851) на р\р 33214812700015, отримувач УДКСУ у м.Іллічівську Одеської області, код ЄДРПОУ отримувача 37914041 банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 18010600) 30898 гривень 73коп. боргу за оренду земельної ділянки.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „БЛАЗ (м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 5, код ЄДРПОУ: 19368116) до Державного бюджету України (№ рахунку 31210206783008, Отримувач: УК у м. Одесі, Код отримувача ЄДРПОУ 38016923, Банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997): 617 гривень 93коп. збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України..
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29 жовтня 2015 р.
Головуючий суддя О. А. Демешин
Суддя С. В. Літвінов
Суддя Ю. А. Шаратов