ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 року м. Київ К/800/35987/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.07.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа - Вінницька міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» звернулося до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа - Вінницька міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2015 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю - фірмі «Вінавтотранс» було відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.07.2015 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» було залишено без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2015 року - без змін.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.07.2015 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради «Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста» від 03.04.2014 року № 822 затверджено акт визначення розміру збитків від 26.03.2014 року, згідно якого земельна ділянка площею 1,8427га, яка знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Садова, 10, використовується Товариством з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» без правовстановлюючих документів на землекористування, що підтверджується Актом перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель від 01.11.2012 року № 369/9-04-11, складеним департаментом самоврядування контролю Вінницької міської ради. Відповідно до листа, наданого Вінницькою ОДШ ГУ Міндоходів у Вінницькій області від 11.02.2014 року № 3015/10/15-3, земельний податок не сплачувався. Розмір збитків, заподіяних територіальній громаді нараховані за 508 днів (з 02.11.2012року по 26.03.2014 рік) у вигляді земельного податку становить 74308,26грн.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно із частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Згідно із статтею 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам.
Пунктами 1, 2, 3, 4 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян).
Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.
Враховуючи, що користування вищезазначеною земельною ділянкою не оформлено у відповідності зі статтею 79 Земельного кодексу України, тобто позивач користувався вказаною земельною ділянкою площею 1,8427 га без достатніх правових підстав, в зв'язку із чим територіальна громада м. Вінниці в особі Вінницької міської ради понесла збитки у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її зайняття позивачем, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що Виконавчий комітет Вінницької міської ради 03.04.2014 року правомірно прийняв рішення № 822 «Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста».
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» - залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17.04.2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.07.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма «Вінавтотранс» до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, третя особа - Вінницька міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз