Провадження № 2-а/742/167/15
Єдиний унікальний № 742/3786/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2015 рокуПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Зарічної Л.А.,
при секретарі Геєць О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про визнання протиправним дії та скасування постанови,-
в с т а н о в и л а:
У вересні 2015 року ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області звернулося до суду із позовом про визнання постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень про стягнення виконавчого збору від 15вересня 2015 року такою, що не відповідає нормам чинного законодавства та просить її скасувати.
Свої вимоги позивач обґрунтовує ти, що у 2009 році Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області було розглянуто справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради , де визнавши неправомірним дії відповідача зобовязано його здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічну грошову допомогу на оздоровлення, як інваліду 3-ї групи, у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат відповідно до ст..48 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання вказаної постанови, Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області 14.09.2011 року був виданий виконавчий лист №2-а/2542/2011 та державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення проведено перерахунок вказаної грошової допомоги ОСОБА_2, про що письмово повідомлено відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції та вказано про неможливість виплати таких коштів.
15 вересня 2015 року державним виконавцем було винесено постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 2040 грн. з ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради.
Зважаючи на ті обставини, що вказана постанова винесена без дотримання норм Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік», а також на відсутність фінансування та фактичної відсутності таких коштів, а відтак не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а тому позивач вважає її незаконною та просить скасувати.
В судовому засідання представник позивача підтвердив вимоги позовної заяви та просив її задовольнити, зважаючи на правомірність своїх вимог та допущених порушень з боку відповідача.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився та не повідомив про причини своєї неявки, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення та дослідивши наявні докази по справі суд приходить до наступного висновку:
Судом було достовірно встановлено, що 2009 році Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області було розглянуто справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення та частково задоволено його вимоги, визнавши неправомірним дії відповідача та зобовязано здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної грошової допомоги на оздоровлення, як інваліду 3-ї групи, у розмірі 4-х мінімальних заробітних плат відповідно до ст..48 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На підставі вказаної постанови судом був виданий виконавчий лист, що був предявлений позивачем до виконання
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області вказаний виконавчий лист разом із заявою стягувача прийнятий та 26.10.2011 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій окрім зазначеного вище зобовязано боржника добровільно виконати вказане рішення суду негайно. При невиконанні рішення в наданий для добровільного виконання строк виконати його у примусовому порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, повязаних з проведенням виконавчих дій.
Вказана постанова разом із супровідним листом були отримані позивачем ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення 06 грудня 2011 року, а 07.12.2011 року на адресу підрозділу примусового виконання рішень головного управління юстиції в Чернігівській області направлено відповідь про часткове виконання, а саме проведення ОСОБА_2 відповідного перерахунку, розмір якого становить 2430 грн. Що стосується виплати такої суми зазначено про неможливість проведенням такої.
Державним виконавцем 27.12.2012 року було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, яка була направлена до Прилуцького міськрайонного суду, боржника та стягувача та до суду повернуто оригінал виконавчого листа.
09 грудня 2014 року до Прилуцького міськрайонного суду направлено постанову державного виконавця про відновлення виконавчого провадження на підставі ч.1 ст.51 Закону України «Про виконавче провадження», а від суду витребувано оригінал виконавчого листа №2-а-2542 від 14.09.2011 року для подальшого виконання.
Листом від 22.12.2014 року ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради повторно повідомило державного виконавця про проведення відповідного перерахунку ОСОБА_2 розмір якого становить 2430 грн. та повідомив про неможливість проведення виплати вказаної суми через відсутність окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду саме ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення, оскільки виконання таких здійснюється виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів, що також вбачається і з відповідних розяснень Міністерства соціальної політики України.
У зв'язку із невиконанням судового рішення в добровільному порядку у встановлений для цього строк, 15 вересня 2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову про стягнення із ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого збору у розмірі 2040 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною 2 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Виконання рішень за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення здійснюється відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Як встановлено судом, ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області листами від 07.12.2011 року за №08-44/8574, від 22.12.2014 року за №11-03/10944, від 23.04.2015 року за №10-03/3559 та від 03.07.2015 року за №10-03/5581 повідомляло відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про те, що ним здійснено перерахування ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно з вимогами ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте виплату здійснити боржник не може, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету на 2015 рік. Тобто позивач судове рішення у частині, яку він повинен був і міг виконати, виконав, провівши відповідні перерахунки ОСОБА_2
Відсутність відповідного бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення для ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, тим паче, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440 погашення заборгованості за рішенням суду здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №846.
Враховуючи викладене, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав, і це встановлено судовими рішеннями, фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку виконати судове рішення в цій частині.
Відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про виконачий збір», у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобовязаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом. Виконавчий збір стягується незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання, передбачених цим Законом.
Виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, стягнення виконавчого збору, витрат, повязаних з організацією та
проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених відповідно до вимог цього Закону, за виконавчими документами, які підлягають негайному виконанню, а також у разі перерахування коштів стягувачу у випадку, передбаченому частиною другою статті 27 цього Закону,
та у разі виконання рішень у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 5 червня 2012 року було прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до положень частини 1 статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Тобто списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.
Таким чином, враховуючи, що стягувана за рішення суду сума є періодичним платежем, виплата якого яка здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, то виконавчий збір за виконавчим листом Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області не стягується.
Таким чином суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
Задовольняючи вимоги позивача, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на його користь понесені та документально підтверджені судові витрати по справі по сплаті судового збору в розмірі 1218 грн.
Керуючись ст.ст. 6,17,-19,94,99, 159-163,181 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Чернігівській області та скасувати постанову ВП№35466721 щодо стягнення із ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради виконавчого збору в розмірі 2040 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради 1218 грн. судового збору по справі .
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі впродовж 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративному суду через Прилуцький міськрайонний суд.
Суддя: