Постанова № 52907419, 29.10.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
263/11857/15-а
Номер документу
52907419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/263/306/2015р.

Справа №263/11857/15-а.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2015 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Васильченко О.Г., при секретарі Дерягіній Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Маріуполя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання зробити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовною заявою до відповідача, зазначила, що перебуває на обліку у відповідача та з 23 серпня 2007 року отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до ЗУ «Про державну службу». Пенсія призначена з розрахунку 83% суми заробітної плати, яка обчислена з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, за високі досягнення у праці та премій. При призначенні пенсії не були включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати. 01.09.2015р. вона звернулася до відповідача з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати. Однак листом відповідача від 08.09.2015р. вих. №81/В-17-01-04 їй було відмовлено у проведенні перерахунку. Вважає дії відповідача неправомірними, тому просить суд визнати дії відповідача в частині виплати пенсії державного службовця без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації неправомірними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, починаючи з 08.03.2015р., виходячи з 83 % суми заробітної плати, а також стягнути з відповідача судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп.

Позивач в судове засідання не зявилася, надала заяву з клопотанням про підтримку позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи у її відсутності.

Від представника відповідача надійшли заперечення, в яких в задоволенні позову просив відмовити, оскільки призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу», але з обовязковим урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка призначається з урахуванням поданих до Управління документів. Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу» дозволяє зробити висновок про те, що законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань» а також індексація заробітної плати. Посилання позивача на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є такими, що входять у протиріччя до норм ст. 33 Закону України «Про державну службу». Також законодавець прямо передбачив призначення матеріальної допомоги «для вирішення соціально-побутових питань». Пенсія державним службовцям призначається відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Тому, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 23 серпня 2007 року отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до ЗУ «Про державну службу». При призначенні пенсії відповідачем не були включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати. 01.09.2015р. позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Листом відповідача від 08.09.2015р. вих. №81/В-17-01-04 ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку.

Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється статтею 33 Закону України «Про державну службу», та відповідно до ч.ч.2.6,7 ст. 33 цього закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою КМУ від 09.03.2006 р. №268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є обєктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами. Являючись бюджетною установою, органи Пенсійного фонду України справляють статистичну звітність з праці за формою 1-ПВ, за якою фонд оплати праці визначається згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату №5 від 13.01.2004 р. та зареєстрованої в Мінюсті 27.01.2004 р. за №114/8713. Згідно підпункту 2.3.3 пункту 2.3 статті 2 Інструкції матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надану всім або більшості працівників (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань), віднесено до інших компенсаційних виплат.

Аналогічні положення містяться й в Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на відповідну суму місяців трудового стажу перед призначенням пенсії. Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В письмових поясненнях сторонами не заперечувалось, що з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852. Але постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. по справі № 2а-4753/09/2670 постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року N 19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зазначена постанова суду ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року була залишена без змін.

У звязку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-7 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додається.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання дій відповідача в частині виплати пенсії державного службовця без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації неправомірними, тому вважає за необхідне визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку заробітної плати, з якої було призначено пенсію (83 відсотків від суми заробітної плати) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації починаючи з 08.03.2015р.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 41 ст. ст. 158 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 46 Конституції України, Закону України "Про державну службу"суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання зробити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 08 березня 2015 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з 83 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати - починаючи з 08 березня 2015р.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів після отримання копії постанови.

Суддя О.Г.Васильченко