Справа № 752/13137/15-а
Провадження №: 2-а/752/256/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2015 року Голосіївський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання Лимар Н.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голосіївського районного центру зайнятості про зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
11.08.2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Голосіївського районного центру зайнятості про зобов»язання вчинити дії.
В обґрунтування зазначених вимог позивачем зазначено, що 07.04.2015 року її було звільнено з ТОВ «Вольво Україна» за угодою сторін. Наказом № НТ 150423 Голосіївського районного центру зайнятості від 23.04.2015 року було надано статус безробітної з 16.04.2015 року та призначено допомогу по безробіттю на термін 360 календарних днів з 23.04.2015 року по 16.04.2016 року в обсязі 60 % середньої заробітної плати у відсотках до визначеного розміру: 100 % - 90 календарних днів; 80 % - 90 календарних днів; 70 % - 180 календарних днів. Нею було написано заяву про надання одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності та подано бізнес-план відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінпраці № 307 від 31.07.2015 року, що діяв до 31.07.2015 року. 18.06.2015 року при захисті бізнес-плану її було повідомлено, що одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності їй буде виплачена не з розрахунку на рік, а з розрахунку 270 календарних днів (тобто буде зменшена на 90 календарних днів) у зв»язку з тим, що з останнього місця роботи вона звільнилася за угодою сторін. 24.06.2015 року звернулася до Голосіївського районного центру зайнятості з заявою про надання роз»яснень щодо зменшення терміну виплати на 90 днів та здійснення виплати допомоги по безробіттю з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.12.2015 року, на що отримала відповідь, що відповідно до п.1 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів). Крім того, на її звернення з приводу виплати допомоги по безробіттю з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.12.2015 року, отримано відповідь, що одноразова виплата безробітним здійснюється центрами зайнятості в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Вважає зазначені рішення необґрунтованими, неправомірними та такими, що порушують її права, оскільки має право на допомогу по безробіттю з урахуванням даних про середню заробітну плату за 360 календарних днів (з 23.04.2015 року по 16.04.2016 року) у розмірі 44 141, 39 грн. (за 270 календарних днів) + 16 143, 23 грн. (за наступні 90 календарних днів), що разом складає 60 284, 62 грн. Враховуючи те, що Голосіївським районним центром зайнятості їй було виплачено допомогу у розмірі 42 983, 48 грн., невиплаченою залишилась сума у розмірі 17 301, 14 грн. Просила визнати незаконною бездіяльність Голосіївського районного центру зайнятості щодо відмови: у здійсненні одноразової виплати допомоги по безробіттю за 270 календарних днів (з 23.04.2015 року по 17.01.2016 року) з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.12.2015 року; у нарахуванні та виплаті одноразової виплати допомоги по безробіттю за наступні 90 календарних днів (з 18.01.2016 року по 16.04.2016 року); зобов»язати Голосіївський районний центр зайнятості перерахувати їй невиплачену частину одноразової виплати допомоги по безробіттю у сумі 17 301, 14 грн. у т.ч.: за 270 календарних днів (з 23.04.2015 року по 17.01.2016 року) - 1 157, 91 грн.; за наступні 90 календарних днів (з 18.01.2016 року по 16.04.2016 року) - 16 143, 23 грн. та стягнути судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив задовольнити з зазначених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача проти позову заперечувала, зазначила, що відповідно до положення Голосіївського районного центру зайнятості від 12.01.2015 року затвердженого Київським міським центром зайнятості, Голосіївський районний центр зайнятості є підрозділом Київського міського центру зайнятості, без статусу юридичної особи, а тому не може відповідати за заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами. Крім того, заперечуючи проти позову, пояснила, що рішенням Конституційного Суду України № 9-рп/2009 від 28 квітня 2009 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п.9 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-111 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25.12.2008 року № 799-VI в частині вилучення у зазначеній редакції п.1 ст. 36 Кодексу законів про працю України та ч. 3 ст. 23 вищезазначеного Закону України стосовно доповнення- після слів «поважних причин» словами «або за угодою сторін». Відповідно до п. 3 зазначеного Рішення положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 28 квітня 2009 року. Особам, звільненим з останнього місця роботи за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП України), яким статус безробітного надано починаючи з 28 квітня 2009 року, допомога по безробіттю виплачується у порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у редакції, що діяла до внесення в нього змін Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25 грудня 2008 року № 799-VI, тобто з першого дня статусу безробітного. Вищезазначене Рішення Конституційного суду України не поширюється на пункт 1 частини п'ятої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» щодо скорочення на 90 календарних днів тривалості виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, особам, звільненим з останнього місця роботи за угодою сторін (ст. 36 п. 1 КЗпП України). Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1505-VI від 11 червня 2009 року внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме: у п. 9 ст. 1 слова і цифри «статті 36 (пункти 2, 3) «замінено словами і цифрами «статті 36 (пункти 1, 2, 3)»; у ч. 3 ст. 23 слова «або за угодою сторін» виключено. Отже, у вищевказаному Законі п. 1 ч. 5 ст. 31 Закону щодо скорочення на 90 календарних днів тривалості \ виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, особам, звільненим з останнього місця роботи за угодою сторін (ст. 36 п. 1 КЗпП України) залишено без змін. Позивачу надано статус безробітної з 16.04.2015року, а наказом Голосіївського районного центру зайнятості від 23.04.2015року № НТ 150423 призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 23.04.2015року. Оскільки позивач, звільнена з останнього місця роботи за угодою сторін та визнана в установленому порядку безробітною, загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на 90 календарних днів і не може перевищувати 270 календарних днів. 18.06.2015 року позивач надала до Голосіївського районного центру зайнятості заяву в якій просила про виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. З умовами отримання та порядком використання допомоги по безробіттю, виплаченої одноразово, ОСОБА_1 була ознайомлена. Наказом Голосіївського районного центру зайнятості від 25.06.2015 року № 150625 безробітній припинено реєстрацію у зв'язку з отриманням одноразової виплати допомоги по безробіттю відповідно до абзацу 5 абзацу 2 пп.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ № 198 від 20.03.2013 року (згідно виписки з ЄДР ФОП ОСОБА_1 внесено запис про реєстрацію з 23.06.2015року). Таким чином, виплата допомоги по безробіттю одноразово здійснюється в розмірі залишку призначеної безробітному допомоги по безробіттю, визначеного на день державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Розрахунок одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності здійснюється з урахуванням максимального розміру допомоги та мінімального розміру допомоги, встановленого правлінням Фонду, що діє на дату державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи - підприємця. Зміна розміру мінімальної та максимальної величини допомоги по безробіттю, що відбулась після державної реєстрації юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, не є підставою для коригування допомоги по безробіттю, що виплачена одноразово. Просила відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі з зазначених вище підстав, а також з огляду на те, що Голосіївський районний центр зайнятості не є належним відповідачем по справі.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.04.2015 року ОСОБА_1 звільнена з ТОВ «Вольво Україна» за угодою сторін на підставі наказу № 25-К від 07.04.2015 року (а.с. 13-14).
За даними витягу з наказу № НТ 150423 виданого 23.04.2015 року Голосіївським районним центром зайнятості «Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України «Про зайнятість населення» і «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та нормативними актами щодо їх застосування», ОСОБА_1 надано статус безробітної з 16.04.2015 року та призначено допомогу по безробіттю: застрахованим особам залежно від страхового стажу відповідно до п.п. 1.3.4. ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.1. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» від 6 до 10 років - 60 % середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100 % - 90 к.д., 80 % - 90 к.д., 70 % - 180 к.д. з 23.04.2015 року по 16.04.2016 року, виплату допомоги по безробіттю розпочати з 23.04.2015 року (а.с. 15).
18.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного центру зайнятості з заявою № 34 про призначення та виплату їй допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності у зв»язку з неможливістю працевлаштування через відсутність для неї на ринку праці підходящої роботи У заяві також вказала, що з умовами отримання та порядком використання допомоги по безробіттю, виплаченої одноразово, ознайомлена (а.с 59).
За даними наказу № 69 Голосіївського районного центру зайнятості від 19.06.2015 року наказано здійснити ОСОБА_1 виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності з дня реєстрації (а.с. 67-68).
Звертаючись в суд з позовом, ОСОБА_1 зазначає, що 18.06.2015 року при захисті бізнес-плану їй було повідомлено, що одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності їй буде виплачена не з розрахунку на рік, а з розрахунку 270 календарних днів (тобто буде зменшена на 90 календарних днів) у зв»язку з тим, що з останнього місця роботи вона звільнилася за угодою сторін.
24.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного центру зайнятості з листом про надання роз»яснень щодо зменшення терміну виплати на 90 днів та здійснення виплати допомоги по безробіттю з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.12.2015 року (а.с. 16-17).
Голосіївський районний центр зайнятості листом № 21-4164 від 28.07.2015 року повідомив, що у зв»язку зі звільненням з останнього місця роботи за угодою сторін та визнанням в установленому законом порядку безробітною, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на 90 календарних днів відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» і не може перевищувати 270 календарних днів (а.с. 18-19).
Заперечуючи проти позову, представник відповідача, зазначила, що Голосіївський районний центр зайнятості є неналежним відповідачем, оскільки не має статусу юридичної особи і є тільки підрозділом Київського міського центру зайнятості.
Відповідно до п. 1 Положення про Голосіївський районний центр зайнятості, Голосіївський районний центр зайнятості є підрозділом Київського міського центру зайнятості, без статусу юридичної особи, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Голосіївському районі м. Києва. Центр підпорядковується і підзвітний Київському міському центру зайнятості. Зазначеним Положенням також передбачено, що Центр у своїй діяльності керується Статутом Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, рішеннями правління Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, іншими нормативно-правовими актами, наказами, розпорядженнями та інструкціями Державного центру зайнятості - виконавчої дирекції Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, наказами регіонального центру зайнятості, розпорядженнями голів місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування та цим Положенням. Серед основних завдань центру - здійснення організаторських заходів які передують виплаті видів забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; контроль за правильністю нарахування видів забезпечення на випадок безробіття. Центр має право у межах компетенції діяти від імені Фонду, в установленому законодавством порядку призначати безробітним допомогу по безробіттю, припиняти, відкладати і скорочувати виплати.
Відповідно до Положення Про Київський міський центр зайнятості , Київський міський центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у м. Києві. Центр може створювати (ліквідовувати) структурні підрозділи - районні центри зайнятості (без статусу юридичної особи) згідно адміністративно-територіального розподілу м. Києва. Одним із основних завдань центру - забезпечення діяльності, організація, координація, контроль та методична допомога у роботі районних центрів зайнятості міста Києва щодо: надання особам, які звертаються до служби зайнятості, у тому числі тим, що потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, соціальних послуг, передбачених статтею 7 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснення нарахування матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Крім того, основним завданням центру є - здійснення оперативного розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого кошторису видатків та контроль за їх цільовим використанням; вжиття заходів для створення та утримання в належному стані власної матеріальної бази, підпорядкованих центрів зайнятості; здійснення контролю за діяльністю підпорядкованих центрів зайнятості з нарахування матеріального забезпечення на випадок безробіття та соціальних послуг безробітним та особам, які шукають роботу; здійснення виплат за страхуванням на випадок безробіття. Центр має право здійснювати оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого кошторису видатків.
Відповідно до правил ст. 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не тягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Представник позивача у судовому засіданні категорично заперечував щодо заміни залученого ним до участі у справі відповідача - Голосіївський районний центр зайнятості на Київський міський центр зайнятості, наполягаючи, що за заявленими позовними вимогами має відповідати саме Голосіївський районний центр зайнятості, оскільки саме останнім було прийнято рішення про визначення строку та розміру виплати допомоги по безробіттю.
Проте, незважаючи на те, що Голосіївський районний центр зайнятості в м. Києві приймав рішення про надання позивачу статусу безробітної, визначав період і розмір належної ОСОБА_1 допомоги по безробіттю, однак відповідно до Положення про Голосіївський районний центр зайнятості, залучений позивачем за заявленими вимогами відповідач не є юридичною особою, а тільки структурним підрозділом Київського міського центру зайнятості. Суд також приймає до уваги, що відповідно до Положення про Голосіївський районний центр, останній має повноваження на здійснення організаторських заходів які передують виплаті видів забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», в установленому законодавством порядку призначати безробітним допомогу по безробіттю, припиняти, відкладати і скорочувати виплати у той же час у своїй діяльності є підконтрольним Київському міському центру зайнятості, який забезпечує діяльність, організацію, координацію, контроль та методичну допомогу у роботі районних центрів зайнятості міста Києва щодо здійснення нарахування матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», здійснює оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого кошторису видатків та контроль за їх цільовим використанням.
Отже, суд приходить до висновку, що Голосіївський районний центр зайнятості є не належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Питання щодо судових витрат вирішити у порядку, передбаченому правилами ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 8, 9, 17, 71, 72, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до Голосіївського районного центру зайнятості про зобов»язання вчинити дії, залишити без задоволення.
Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України. Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через Голосіївський районний суд м.Києва з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Якщо суб»єкта владних повноважень у випадках та в порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п»ятиденного строку з моменту отримання суб»єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: Плахотнюк К.Г.