Постанова № 52880529, 23.10.2015, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
274/2953/15-а
Номер документу
52880529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 274/2953/15-а

провадження № 2-а/0274/111/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.10.2015 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області у складі: головуючого - судді Замеги О.В., при секретарі - Павлюк - Жук А.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі про визнання відмови у призначенні пенсії неправомірною та зобов"язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В червні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, і просить суд визнати відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, протиправною, та зобов'язати відповідача, призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку з дня його звернення.

Позовні вимоги мотивує тим, що в червні 2015 року він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії звернувся до Управління Пенсійною фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Згідно листа відповідача від 11.06.2015 року № 14585/02 йому відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, так як відсутні документи, що підтверджують нарахування та здійснення оплати за роботу, проведену 23.06.1986 року в м. Чорнобиль. Окрім того, відповідач оспорює правомірність довідки форми 122 від 04.09.2013 року № 85 виданої ПАТ «Бердичівське САТП 0651», так як вважає, що такий документ може видавати саме та організація, в складі якої виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАС, а саме - Макарівське МШПМК, куди він був відряджений, або його правонаступник. З даним рішенням він не погоджується та вважає його неправомірним з наступних підстав. З 18.02.1986 року по 29.05.1992 року він працював водієм на Бердичівській спецавтобазі, яка 19.02.1986 року була перейменована в Бердичівське спеціалізоване автотранспортне підприємство 0651(скорочена назва Бердичівське САТП-0651) Украгропромбуд. 13.06.1986 року керівництвом Української кооперативно-державної корпорації по агропромисловому будівництву «Украгропромбуд», до складу якої входило Бердичівське САТП-0651, винесено розпорядження про направлення працівників у відрядження до МШПМК Київської області для перевезення асфальтобетону та інших вантажів для будівництва доріг та бетонного заводу в м. Чорнобилі. На виконання зазначеного розпорядження його разом з іншими працівниками Бердичівського САТП-0651 було відряджено до Макарівського МШПМК. 23.06.1986 року він автомобілем перевозив асфальтобетон з Кагарлицького асфальтобетонного заводу до м. Чорнобиль, яке віднесене до зони відчуження. В подальшому йому було встановлено 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і видано відповідне посвідчення.

В судове засідання позивач не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, проти задоволення позовних вимоги заперечує, з підстав зазначених в запереченні.

Відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що в червні 2015 року позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії звернувся до Управління Пенсійною фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», даний факт сторони не оспорюють.

На підтвердження права на пенсію на пільгових умовах ним були подані документи, визначені п. 7 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:

- дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , категорія 2 НОМЕР_1, виданий 11.02.2015 року Житомирською обласною державною адміністрацією, з відміткою про перереєстрацію 30.05.1997 року відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- копія розпорядження Української кооперативно-державної корпорації по агропромисловому будівництву «Украгропромбуд» від 13.06.1986 року № 10/312;

- копія товарно-транспортної накладної № 35677 від 23.06.1986 року, що підтверджує здійснення перевезення асфальтобетону з Кагарлицького асфальтобетонного заводу до м. Чорнобиль, замовником та отримувачем вантажоперевезення було Макарівське МШПМК;

- пояснювальна записка голови правління ВАТ "Бердичівське САТП - 065 1";

- довідка, затвердженої Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.88 року форми 122, видана ПАТ «Бердичівське САТП-0651», де вказаний період його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме - 23.06.1986 року;

- довідка ПАТ «Бердичівське САТП 0651» від 04.09.2013 року № 88, що конкретизує місце проведення робіт по усуненню наслідків аварії на ЧАЕС;

- копія наказу Бердичівського САТП 0651 від 24.07.1986 року № 1 18Е, даний факт сторони не оспорюють.

Згідно листа відповідача від 11.06.2015 р. № 14585/02 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, так як відсутні документи, що підтверджують нарахування та здійснення оплати за роботу, проведену 23.06.1986 року в м. Чорнобиль( а.с.17).

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином при вирішенні позовів про оскарження дій органу владних повноважень суд насамперед вирішує питання про відповідність таких оспорюваних дій вимогам законодавства.

У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 2.5 Положення про управління Пенсійною фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2. управління зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, 10 років.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Зі змісту довідки №1-970 від 25.11.1991 року вбачається, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи. Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.

Згідно з вимогами зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про періоди перебування в зоні відчуження за ф. 122.

При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів є безпідставними, оскільки нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Належним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), видане на ім`я позивача, яке відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказує на те, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того даний факт також підтверджується копією довідки про підвищену заробітну плату де вказаний період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме - 23.06.1986 року, та зазначений розмір додаткової оплати за роботу в 30 кілометровій зоні(а.с.71).

Враховуючи те, що позивач звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі необхідні та достатні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а також те, що позивач 23 червня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, куди був відряджений зі свого постійного місця роботи, за що отримав заробітну плату, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправними.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 70, 71, 158, 163, 171 КАС України, ст.ст. 9, 10, 14, 55, 65, 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправною.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня його звернення.

Сторони можуть ознайомитись з повним текстом постанови 28.10.2015 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Бердичівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Замега