Справа № 0311/2502/2012
У Х В А Л А
9 квітня 2012 року Маневицький районний суд Волинської області в складі: головуючого - судці Покидюка М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в смт. Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни. Свої вимоги обгрунтував тим, що він наділений правовим статусом дитини війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" користується правом на одержання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Протягом 2011 року позивачу така допомога не виплачувалася в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни". Просила суд зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату державної соціальної допомоги як дитині війни за останніх шість місяців по дату судового рішення відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ухвали Маневицького районного суду Волинської області від 30 березня 2012 року судовий розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Представник відповідача ОСОБА_2 подала до суду заперечення на позовні вимоги ОСОБА_1, в ¦ якому вказала, що проти задоволення позову заперечують, оскільки пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог діючого законодавства, а тому у задоволенні позову просили відмовити за безпідставністю. Підтвердили, що позивач наділена правовим статусом дитини війни і отримує підвищення до пенсії як дитина війни.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним і підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наділена правовим статусом дитини війни, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі, протягом 2011 року позивачу нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 49 гривень 80 копійок щомісячно. Вищевикладене підтверджується матеріалами справи, зокрема, пенсійним посвідченням № 116607 із проставленим у ньому штампом ,дитина війни", повідомленням управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про виплату надбавки позивачу, як дитині війни.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно п. 17 ст. 77 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2006 рік. Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 19 січня 2006 року виключено п. 17 ст. 77, а ст. 110 вказаного Закону викладена у новій редакції, відповідно до якої пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Чинним законодавством України не було визначено порядку нарахування та виплати у 2006 році щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", а Конституційний Суд України не приймав рішень щодо неконституційності Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року (з наступними змінами і доповненнями) повністю чи в його окремих частинах.
Згідно із п. 12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2007 рік, з врахуванням ст. 111 цього Закону, відповідно до якої у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення). Згідно з п. 26 даного рішення Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Згідно ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року передбачено у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 825 гривень, з 1 квітня - 839 гривень, з 1 липня - 843 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: ... осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 |гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року передбачено у 2011 році прожитковий мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 894 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 жовтня - 934 гривні, з 1 грудня - 953 гривні та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: ...осіб, які 'втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Відповідно до п.п. 6 п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року № 80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 року) управління Пенсійного фонду України в містах та районах відповідно до покладених на них завдань призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. Судом встановлено, що позивачу нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії як дитині війни у 2007-2011 роках управлінням Пенсійного фонду України в Маневицькому районі, де позивач перебуває на обліку по даний час. Тому суд приходить до висновку, що саме на відповідача слід покласти обов'язок провести виплату позивачу підвищення до пенсії як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Крім того, представником відповідача не враховано, що згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує * проти адміністративного позову. Всупереч зазначеним нормам КАС України представником відповідача не було подано відповідних доказів в обгрунтування заперечень на заявлені позивачем вимоги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 направлено адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни лише 13 жовтня 2011 року, що підтверджується відміткою на конверті. Будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом позивачем в поданій до суду позовній заяві не вказано, а тому суд вважає, що під час вирішення даного спору слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.
Крім того, відповідно до п. 4 розділу VII „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року, який набрав чинності 20.06.2011 року, установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Зазначені положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік" рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року у справі № 1-42/2011 було визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
На виконання вказаних положень закону Кабінетом Міністрів України 6 липня 2011 року прийнято постанову № 745 „Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року, якою визначено порядок та розміри виплат, передбачених нормами та положеннями ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", а тому позовні вимоги підлягають до задоволення лише по 22.07.2011 року.
Також суд бере до уваги, що згідно п. З розділу „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року, який набрав чинності з 1.01.2012 року, установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
шцо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення). Згідно з п. 26 даного рішення Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Згідно ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року передбачено у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 825 гривень, з 1 квітня - 839 гривень, з 1 липня - 843 гривень, з 1 жовтня - 861 гривні, з 1 грудня - 875 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: ... осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 [гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року передбачено у 2011 році прожитковий мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 894 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 жовтня - 934 гривні, з 1 грудня - 953 гривні та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: ...осіб, які Івтратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Відповідно до п.п. 6 п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 квітня 2002 року № 80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 року) управління Пенсійного фонду України в містах та районах відповідно до покладених на них завдань призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. Судом встановлено, що позивачу нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії як дитині війни у 2007-2011 роках управлінням Пенсійного фонду України в Маневицькому районі, де позивач перебуває на обліку по даний час. Тому суд приходить до висновку, що саме на відповідача слід покласти обов'язок провести виплату позивачу підвищення до пенсії як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 30 вересня 2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Крім того, представником відповідача не враховано, що згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує ' проти адміністративного позову. Всупереч зазначеним нормам КАС України представником відповідача не було подано відповідних доказів в обгрунтування заперечень на заявлені позивачем вимоги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 направлено адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни лише 13 жовтня 2011 року, що підтверджується відміткою на конверті. Будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом позивачем в поданій до суду позовній заяві не вказано, а тому суд вважає, що під час вирішення даного спору слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.
Крім того, відповідно до п. 4 розділу VII „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року, який набрав чинності 20.06.2011 року, установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Зазначені положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік" рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року у справі № 1-42/2011 було визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
На виконання вказаних положень закону Кабінетом Міністрів України 6 липня 2011 року прийнято постанову № 745 „Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року, якою визначено порядок та розміри виплат, передбачених нормами та положеннями ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", а тому позовні вимоги підлягають до задоволення лише по 22.07.2011 року.
Також суд бере до уваги, що згідно п. З розділу „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року, який набрав чинності з 1.01.2012 року, установлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ст.ст. 5, 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та ро: встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бк України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання вказаних положень закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанови № і; 23.11.2011 року „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали вна Чорнобильської катастрофи" та № 1381 від 28.12.2011 року „Про підвищення рівня соціального з; найбільш вразливих верств населення", що набрали чинності з 1.01.2012 року, якими визначено поря розміри виплат, передбачених нормами та положеннями ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про с соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону У; „Про соціальний захист дітей війни".
Рішенням Конституційного Суду України № З-рп/2012 від 25.01.2012 року у справі № 1-1 вказано, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, прим законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правовю відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що перед* Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів Ук виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закон Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно ст.ст. 63, 69 Закону України „Про Конституційний Суд України" від 16.10.1996 року ріг Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може оскаржене.
Крім того, суд бере до уваги, що згідно ст. 46 Закону України „Про загальнообов'язкове дер> пенсійне страхування" від 9.07.2003 року нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призш виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компеї втрати частини доходів.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що слід зобов'язати управління Пенсійного фонду Украі Маневицькому районі провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни, встановж ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за в встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за пі з 14 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись сг.ст. 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 183-2, 186, 256 КАС України, ст. 6 За України „Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 28, 46 Закону України „Про загальнообов'язкове держ пенсійне страхування" від 9.07.2003 року, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської обл провести виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни, встановленого с Закону України „Про соціальний захист дітей війни", в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за вії встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за пе] з 14 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду чс Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання к< постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, як апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, наби законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М.В. Покидюк