ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2015 р. Справа № 804/1660/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Національної металургійної академії України до Державної податкової інспекції в Жовтневому районні м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
22 січня 2015 р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить: визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування єдиного внеску.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 30.10.2014 року адміністрацією санітарного профілакторію Національної металургійної академії України (далі за текстом позивач) було отримано рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районні м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській (далі за текстом відповідач), від 20.10.2014 року про несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Позивач не погоджується з винесеним рішенням відповідач та вважає його протиправним, безпідставним та таки, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2015 р. за даним позовом відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2015 року було залучинно у якості третьої особи на стороні позивача виконавчу дирекцію Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
У судове засідання 26.03.2015 року прибули представник відповідача та третьої особи. Позивач в судове засідання не зявився був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Надав заяву про слухання справи в письмовому провадженні без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, надав усні пояснення в яких наголошувала, що державний орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у звязку із чим, у задоволенні позову просила суд відмовити за необгрунтованістю.
Представник третьої особи заявленні позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі, надав пояснення, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
Враховуючи матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.
30.10.2014р. адміністрацією санаторію-профілакторію Національної металургійної академії України було отримано Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
На підставі ч. 10 та п. 2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідач застосував до позивача штраф у розмірі 1848,09 грн. (одна тисяча вісімсот сорок вісім грн. 09 коп.).
Також, судом були досліджені письмові докази, а саме: рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, Лист СП НМетАУ № 37-18/22 від 06.11.2014р. до на імя начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області (копія), лист ГУ ДФС у Дніпропетровській області №790/10104-36-10-08-08 від 28.11.2014р. (копія), Лист СП НМетАУ № 37-18/39 від 02.12.2014р. на імя Голови ДФС України (копія), Лист ДФС України № 9368/6/99-99-10-01-07-15 від 23.12.2014р. (копія), постанова правління ФСС з ТВП від 27.02.2008 року № 11, копія наказу ВД ДОВ ФСС з ТВП від 22.05.2012 року № 217 к копія витягу з положення про санітарно профілакторій Національної металургійної академії України, копія договору № ВД 55 від 08.01.2014 року, копія заяви від 22.05.2014 року на часткове фінансування заїзду до санітарію профілакторію з 03.06.2014 року по 27.06.2014 року, довідка № 28/9-18-206 від 11.02.2015 року з Нагірного відділення ПАТ «ОСОБА_2 Дніпро» про рух коштів по рахунку санітарно профілакторію НМетАУ, копія платіжного доручення № 4808 від 07.07.2014 року, копія виписки по рахунку ГУ ДКСУ за 31.07.2014 року, копія листа ВД ДОВ ФСС з ТВП від 06.06.2014 року № 06-07-3687.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
Санаторій-профілакторій Національної металургійної академії (далі по тексту - СП НМетАУ) діє на підставі «Положення про санаторій-профілакторій Національної металургійної академії України», є відокремленим структурним підрозділом Національної металургійної академії України і здійснює свою діяльність без статусу юридичної особи. Має окремий банківський рахунок, бланк, круглу печатку та штамп.
Згідно ст. 48 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. зі змінами (далі по тексту - Закон №2240-111) за рахунок коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затверджені бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторії навчальних закладів.
На виконання приписів ст. 48 Закону № 2240-ІІІ постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009р. №16 затверджено Порядок часткового фінансування санаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (з відповідними змінами та доповненнями) (далі по тексту - Порядок №16), яким визначено умови часткового фінансування санаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фонду.
Пунктами 1.3-1.4 Порядку № 16 передбачені витрати на оплату праці медичних працівників, адміністративного, обслуговуючого персоналу та працівників блоку харчування санаторіїв-профілакторіїв вищих навчальних закладів та на нарахування на фонд оплати праці працівників санаторіїв-профілакторіїв, які частково фінансуються за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до п.3.4.Порядку №16 та Договором № ВД-55 від 08.01.2014р. між Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Власником СП НМетАУ, кошти Фонду згідно із затвердженим кошторисом по СП НМетАУ щомісяця повинні були перераховуватися ВД ДОВ ФСС з ТВП на рахунок СП НМетАУ.
Але, кошти за червень 2014р. на рахунок СП НМетАУ від ВД ДОВ ФСС з ТВП надійшли лише 31.07.2014р., на що 20.10.2014р. ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області було винесено Рішення № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
06.11.2014р. головним лікарем санаторію-профілакторію ОСОБА_3 листом № 37-18/22 була подана скарга до Головного управління Державної фіскальної служби Дніпропетровської області (далі по тексту - ГУ ДФС Дніпропетровської області) на Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Незважаючи на вищенаведені обставини 01.12.2014 року санаторієм-профілакторієм був отриманий лист №790/10104-36-10-08-08 від 28.11.2014р. від Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому вказано, що Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - залишено без змін.
02.12.2014р. листом № 37-18/39 головним лікарем СП НМетАУ була направлена Скарга на Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровсь ка Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на імя голови Державної фіскальної служби України (далі по тексту - ДФСУ ) ОСОБА_4
На скаргу санаторію-профілакторію до ДФСУ надійшла відповідь 12.01.2015р., у якій Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску залишено без змін, а скарга санаторію-профілакторію - без задоволення.
Як зазначено у запереченні, а саме відповідно ч.2 ст. 9 Закону № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», обчислення єдиного внеску здійснюються на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Отже на думку відповідача рішення яке він виніс від 20.10.2014 року № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску прийнятті відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2011р. №2240-111, який діяв до 01.01.2015 р. (далі Закон №2240), Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Статтею 48 Закон №2240 передбачено, що за рахунок коштів Фонду, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв - нрофілакторіїв навчальних закладів, в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Відповідно до пункту 1.4. «Порядку часткового фінансування санаторіїв- профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 р. № 16 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.04.2009р. за №394/16410 (із змінами та доповненнями) (далі Порядок №16), за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування): на харчування, лікування осіб, які навчаються у вищих навчальних закладах з денною формою навчання, проведення медичних консультацій спеціалістами, проходження передатестаційних циклів, атестації щодо присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій, культобслуговування, оплату праці, нарахування на фонд оплати праці, на нарахування на виплати по тимчасовій непрацездатності працівників санаторіїв- профілакторіїв та інших видатків.
Часткове фінансування санаторію-профілакторію здійснюється відповідно до кошторису санаторію-профілакторію, складеного за формою 15-ФСС з ТВП/1 згідно з додатком 2 Порядку № 16. затвердженого власником та погодженого виконавчою дирекцією відділення Фонду, як це передбачено пунктом 3.1 Порядку №16.
Відповідно до пункту 3.4. Порядку №16 кошти Фонду, згідно із затвердженим кошторисом, щомісяця перераховуються на рахунок санаторію-профілакторію виконавчою дирекцією відділення Фонду відповідно до Договору, укладеного із власником санаторію-профілакторію, через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (далі ГУ ДКСУ).
Згідно з пунктом 2.2. Порядку № 16 санаторій-профілакторій повинен мати поточний рахунок, відкритий власником в установі банку через цей відокремлений підрозділ, або спеціальний реєстраційний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України для надходження та здійснення витрат за коштами Фонду.
Відповідно до пункту 3.4. Порядку №16 кошти Фонду згідно із затвердженим кошторисом щомісяця перераховуються на рахунок санаторію-профілакторію виконавчою дирекцією відділення Фонду відповідно до договору, укладеного із власником санаторію-профілакторію.
Договір № ВД-55 між ВД ДОВ ФСС з ТВП та власником санаторію-профілакторію Національною металургійною академією України на 2014 рік укладений 08 січня 2014 року (копія була додана до матеріалів справи).
Отже, перерахування коштів Фонду щомісячно здійснювалося ВД ДОВ ФСС з ТВП на поточний рахунок санаторію-профілакторію Національної металургійної академії України (далі -- санаторій-профілакторій НМетАУ), як передбачено пунктом 2.2. Договору № ВД-55, на підставі заявки на фінансування через Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДКСУ) з поточного рахунку Дніпропетровського обласного відділення Фонду (юридичної особи).
Таким чином, відповідно до зазначених норм, на заїзд з 03 червня 2014 року згідно заявки санаторію-профілакторію НМетАУ для проведення фінансування Третьою особою до ГУ ДКСУ передано платіжне доручення № 4808 від 03.06.2014р. на суму 52670,00 грн. (копія додається) під супровідним листом ВД ДОВФССзТВП від 03.06.2014 р. №02.2-01-3576 (копія додається), що підтверджується штампом установи (ГУ ДКСУ) з датою отримання та вхідним номером - 03.06.2014 р. №8-7296 на супровідному листі. В якості доказів Третьою особою надається копія наказу ВД ДОВ ФСС з ТВП від 03.06.2014 р. № 167-ос «Про перерахування коштів робочим органам відділення Фонду», у додатку 2 якого «Реєстр на фінансування санаторіїв-профілакторіїв» відображена сума 52670,00 грн. на фінансування санаторія-профілакторія НМетАУ (копія - додасться).
У звязку із затримкою ГУ ДКСУ перерахування зарахованих грошових надходжень на рахунок відділення Фонду по платіжних дорученнях згідно реєстру від 03.06.2014 року в кількості 5 платіжних доручень на загальну суму 24 1765,00 грн. (в тому числі й сума 52670,00 грн. на фінансування санаторія - профілакторія НМетАУ) та вимогою ГУ ДКСУ щодо їх заміни на іншу дату (з 03.06.2014 р. на 07.07.2014 року по одному реєстру на загальну суму 241 765,00 грн.) на підставі службової записки начальника фінансово-економічного відділу від 31.07.2014 р. (копія - додається) ВД ДОВ ФСС з ТВП, складено акт № 20 31.07.2014 р. про заміну дати на платіжних дорученнях поданих 03 червня 2014 року до ГУ ДКСУ (копія додасться), яким підтверджено факт надання 03.06.2014 р. до ГУ ДКСУ платіжних доручень згідно реєстру від 03.06.2014р. та проведену на вимогу ГУ ДКСУ заміну платіжних доручень з приводу закінчення терміну дії (більш ніж 30 календарних днів з наступного дня їх подання).
Кошти в сумі 52670,00 грн., на фінансування санаторія профілакторія НМетАУ ерерахованні 31.07.2014 року, що підтверджується копією виписки по рахунку ГУ ДКСУ за 31.07.2014 року.
Судом встановлено, що затримка в надходженні коштів на рахунки санаторія профілакторія НМетАУ склалася у звязку з несвоєчасним проходженням платежів через ГУ ДКСУ.
Отже, на підставі вищезазначених норм законодавства, встановлених судом обставин справи та наданих сторонами доказів на підтвердження своєї позиції, суд приходить до висновку, що позивачем доведено правомірність своїх дій, що підтверджується письмовими доказами, долученими Національної металургійної академії України на підтвердження своєї позиції, та є всі підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 11, 69-71, 86, 94, 128, 158-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області № НОМЕР_1 від 20.10.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування єдиного внеску.
Присудити на користь Національної металургійної академії України документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_1