Ухвала суду № 52814651, 20.10.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
820/7745/15
Номер документу
52814651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 р.Справа № 820/7745/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.

за участю секретаря судового засідання Вовченко І.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2015р. по справі № 820/7745/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Філакас"

до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Філакас" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області про визнання дій ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області по встановленню Товариству з обмеженою відповідальністю "Філакас" стану платника податків "9" неправомірними; зобов'язання ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області змінити Товариству з обмеженою відповідальністю "Філакас" стан платника податків "9" на стан платника податків "0".

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року адміністративний позов задоволено.

Податковий орган, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволені позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ТОВ "Філакас" пройшов державну реєстрацію у порядку, визначеному чинним законодавством, набув статусу суб'єкта господарювання 20.04.2007 року, код ЄДРПОУ 34955462, засновник - ОСОБА_1, індекс 61030, Харківська обл., м. Харків, Червонозаводський район, АДРЕСА_1.

На обліку як платник податків підприємство перебуває в ДПІ у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, зареєстрований як платник податків з 24.04.2007 року, як платник єдиного внеску - з 24.04.2007 року (а.с.11-14).

Контролюючим органом на встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків було направлено запит №1039, на підставі неможливості вручення листа №10875.

23 липня 2015 року відповідачем до державного реєстратора направлено повідомлення форми №18-ОПП про відсутність юридичної особи ТОВ "Філакас" за місцезнаходженням (м. Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1). Рішення про направлення такого повідомлення форми №18 - ОПП було прийнято 23.07.2015 року № 1031/20-31-18-02-47 на підставі даних довідки підрозділу податкової міліції про не встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ "Філакас" за № 1157/7-02-10 від 23.07.2015 року, оформленої в порядку наказу №336.

Про вказані вище обставини позивач дізнався під час намагання зареєструвати податкову накладну в електронному реєстрі накладних.

ТОВ "Філакас" з 23.07.2015 року до теперішнього часу намагається зареєструвати виписані ним податкові накладні в єдиному реєстрі податкових накладних. Проте позивач отримує квитанції, в яких зазначається, що податкова накладна виписана ТОВ "Філакас" не зареєстрована, документ не прийнято. В графі "виявлені помилки" зазначено: "помилка вимоги п. "Г" ст.201 Податкового кодексу України, а саме: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/ послуг, вказане у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача правомірні та такі, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи.

Колегія суддів погоджується з вищезазначеним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному реєстрі підприємств та організацій України.

Порядок встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та зборів визначається розділом ХІІ наказу Міністерства фінансів "Про затвердження Порядку обліку платників податків та зборів" №1588 від 09.12.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1562/20300 від 29.12.2011 року

Відповідно до пункту 12.1 Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 у редакції від 22.04.2014 року № 462 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2014 року за № 503/25280, з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи контролюючих органів, до функцій яких належить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців контролюючими органами після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.

Положеннями п.12.2 вказаного Порядку № 1588 передбачено право контролюючих органів у певних випадках здійснювати перевірку місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.

Відповідно до пункту 12.3. Порядку №1588, у разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, надісланого контролюючим органом, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.

Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками контролюючих органів, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Пунктом 12.4. Порядку №1588 встановлено, що до кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України від 17.05.2010 року № 336, щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками. У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (додаток 1).

Пунктом 4.2 Положення № 336 передбачено, що підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення - орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті.

Відповідно до пунктів 4.3 - 4.8 Положення № 336 встановлено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків. За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків. За встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності. У випадку реєстрації посадових осіб платника податків за межами області, оперативний працівник протягом п'яти робочих днів з часу отримання запиту готує та направляє до регіонального підрозділу податкової міліції запит про проведення опитування щодо створення та діяльності платника податків. Проводяться інші заходи, які не суперечать чинному законодавству, з метою встановлення місцезнаходження платника податків. Кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).

Згідно пункту 12.5. Наказу №1588, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою № 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу. Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вносяться дані до Єдиного банку даних юридичних осіб та запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 19-ОПП (додаток 25).

Отже, процедура встановлення місцезнаходження платника податків до направлення державному реєстратору податковим органом повідомлення про відсутність за місцезнаходженням передбачає проведення певних заходів співробітниками органів ДПС за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників.

23 липня 2015 року відповідачем до державного реєстратора направлено повідомлення форми №18-ОПП про відсутність юридичної особи ТОВ "Філакас" за місцезнаходженням (м. Харків, вул. Академіка Проскури, буд. 1). Рішення про направлення такого повідомлення форми №18 - ОПП було прийнято 23.07.2015 року № 1031/20-31-18-02-47 на підставі даних довідки підрозділу податкової міліції про не встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ "Філакас" за № 1157/7-02-10 від 23.07.2015 року, оформленої в порядку наказу №336.

Як вбачається з пояснень представника позивача офіс, де знаходиться підприємство, розташоване в сучасному офісному центрі, який охороняється. Співробітники охорони завжди реєструють усіх відвідувачів, також цілодобово ведеться відео спостереження приміщень та території центру, посадові особи контролюючого органу були особисто прийняті директором та їм було додатково надано необхідний пакет документів щодо підтвердження місцезнаходження.

З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру вбачається, що місцезнаходженням юридичної особи позивача є адреса: 61070, м. Харків, вул. Ак. Проскури, 1.

Доказів того, що станом на 23.07.2015 року на підставі поданого рішення від 23.07.2015 року щодо направлення держреєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцем знаходження, відповідним держреєстратором був вчинений запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням відповідачем не надано. Саме зазначений запис в ЄДР про відсутність особи за місцемзнаходження створює відповідні юридичні наслідки. Також не було надано доказів щодо виконання у повному обсязі вищенаведених вимог Положення № 336, Наказу №1588, що унеможливлювало правомірно вважати не підтвердження місцезнаходження позивача за його зареєстрованою у встановленому законом порядку податковою адресою.

З огляду на викладені вище фактичні обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем не надано доказів правомірності вчинених податковим органом дій при проведені процедури встановлення місцезнаходження платника податків та встановлення йому стану "9". Відповідач встановив стан « 9», до внесення таких даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що позивач вчиняв всі необхідні дії щодо встановлення свого статусу місцезнаходження. У контролюючого органу не було законних підстав для зміни стану платника податків та зазначення його як стан " 9".

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2015р. по справі № 820/7745/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.Судді(підпис) (підпис) Калитка О.М. Бондар В.О. Повний текст ухвали виготовлений 26.10.2015 р.