УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 р.Справа № 816/3223/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виробничого сільськогосподарського кооперативу "Злагода" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 26.08.2015р. по справі № 816/3223/15
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області
до Виробничого сільськогосподарського кооперативу "Злагода"
про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області до Виробничого сільськогосподарського кооперативу "Злагода" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, задоволено.
Стягнуто з Виробничого сільськогосподарського кооперативу "Злагода" (код ЄДРПОУ 03769706) на користь Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі (код ЄДРПОУ 22532772) невідшкодовану суму витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за списком № 2, за липень 2015 року в розмірі 12714 грн. 80 коп. (дванадцять тисяч сімсот чотирнадцять гривень вісімдесят копійок).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач вказує, що ВСГК "Злагода" був платником фіксованого сільськогосподарського податку до 01 січня 2015 року та, згідно вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", був звільнений від відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. З 01 січня 2015 року, відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року, відповідач став платником єдиного податку четвертої групи. Тому, на думку відповідача, останній не був зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій пільгових пенсіонерам, що були призначені до 01 січня 2015 року.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що Виробничий сільськогосподарський кооператив "Злагода" (код ЄДРПОУ 03769706) зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавському районі Полтавської області.
За ВСГК "Злагода" рахується заборгованість перед Пенсійним фондом України за період за липень 2015 року з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 2, в сумі 12 714 грн. 80 коп., що стало підставою для звернення до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідач обтяжений обов'язком відшкодовувати територіальним органам Пенсійного фонду України витрати по доставці та виплаті пенсій, що були призначені особам відповідно до пунктів "б"- «з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, визначено підпунктами "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Разом з цим, у зв'язку з набранням 01.01.2015 чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким із переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, підстави для подальшого звільнення платників такого податку від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відсутні.
З розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій /а. с. 11-12, 14/, що пенсію на пільгових умовах згідно пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"гр. ОСОБА_2 призначено з 06.05.2009. Гр. ОСОБА_3 пенсію на пільгових умовах згідно пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 23.03.2011. Гр. ОСОБА_4 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 04.01.2012. Гр. ОСОБА_5 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 09.01.2012. Гр. ОСОБА_6 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 30.06.2013. Гр. ОСОБА_7 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 30.09.2014. Гр. ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 25.12.2012. Гр. ОСОБА_8 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено 02.11.2011. Гр. ОСОБА_9 пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено з 13.06.2011.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (надалі - Інструкція).
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з пунктом 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідачем, Виробничим сільськогосподарським кооперативом "Злагода", не заперечується що пенсіонери гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_9 були працівниками відповідача.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач з 01.01.2015 зобов'язаний відшкодовувати Управлінню витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_9, оскільки останні здобули необхідний для призначення пенсії пільговий трудовий стаж, як працівники СГТОВ "Злагода".
Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкція) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Так, позивачем направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на адресу відповідача.
Відповідно до п. 6.10 розділу 6 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Суд враховує, що стосовно осіб, зазначених у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивачем включено до розрахунків місячні суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період: липень 2015 року, тобто за період після набрання чинності законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" /набрав чинності 01.01.2015/.
Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" витрати становили 12 714 грн. 80 коп.
Підприємства, згідно вимог пункту 6.8 Інструкції, щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідачем доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача суду не надано.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що, з 01.01.2015 відповідач зобов'язаний відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій , а оскільки на дату розгляду справи судом відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, що підтверджується даними картки особового рахунку відповідача, то позовні вимоги є обґрунтованими.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Виробничого сільськогосподарського кооперативу "Злагода" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 26.08.2015р. по справі № 816/3223/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І. Повний текст ухвали виготовлений 26.10.2015 р.