Постанова № 52809942, 13.10.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
822/5796/15
Номер документу
52809942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5796/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ №2220271703 від 19.06.2015 року згідно якого, за несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховано 29898,31 грн. штрафу та 5300,93 грн. пені є хибним, а тому, просить суд скасувати дане рішення та зазначає, що ТДВ "К-ПЕМЗ" при сплаті сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування було помилково перераховано кошти на рахунок Кам'янець- Подільського району, про що листами №1528/12 від 12.10.2013 року та №1425/12, №1426/12 від 18.11.2013 року було повідомлено Кам'янець-Подільську ОДПІ, яка мала би зарахувати сплачені суми на належні рахунки.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення стосовно спірного рішення, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Позовні вимоги просив задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду пояснення. Детально позицію відповідача стосовно заявлених позовних вимог викладено у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи. У задоволенні позову представник контролюючого органу просив відмовити у повному обсязі.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд прийшов до наступних висновків.

Суд встановив, що Товариство з додатковою відповідальністю "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" (код ЄДРПОУ 00213807) є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

31.07.2014 року Кам'янець-Подільською ОДПІ на адресу позивача було направлено рішення №0019591702 від 29.07.2014 року, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Згідно даного рішення Кам'янець-Подільська ОДПІ вирішила застосувати до ТДВ "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" штраф у розмірі 29898,31 грн. та нарахувала пеню у розмірі 5300,93.

ТДВ "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" не погодилось з даним рішенням та направило скаргу №718/22 від 08.08.2014 року до ГУ Міндоходів у Хмельницькій області та повідомило Кам'янець-Подільську ОДПІ про оскарження їхнього рішення.

Рішенням про результати розгляду скарги №11320/10/2201-10-03-14 від 29.08.2014 року Головним управлінням Міндоходів у Хмельницькій області було задоволено скаргу ТДВ "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" та відповідно до вимог пп. 2 п. 7.2 розділу VII Інструкції №45 було вирішено винести та вручити ТДВ "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" окремі рішення за кожний період в якому встановлені порушення термінів сплати єдиного внеску, незалежно від кількості випадків сплати за такий звітний період.

19.06.2015 року Кам'янець-Подільською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області було прийнято рішення №0020271703, яким на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за не сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Товариства з додатковою відповідальністю Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" застосовано штраф у розмірі 29898,31 грн. та нарахована пеня у розмірі 5300,93 грн. за період з 22.10.2013 року до 25.12.2013 року, яке є предметом оскарження в даній адміністративній справі.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України (скарга №622/22 від 19.08.2015 року). За результатами розгляду скарги Державною фіскальною службою України винесене рішення про результати розгляду скарги (№19721/6/99-99-10-01-07-25 від 16.09.2015 року), відповідно до якого залишено скаргу без розгляду у зв'язку з тим, що дана скарга не скріплена печаткою скаржника.

Підставою для прийняття оскаржуваного рішення №0020271703 від 19.06.2015 року є висновки відповідача щодо порушення позивачем строку сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому основною причиною виникнення боргу, штрафних санкцій і пені є помилкове перерахування коштів по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рахунок Кам'янець-Подільського району.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, досліджуючи правомірність зазначених вище висновків відповідача, суд враховує наступне.

За змістом пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 5 і 7 статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Відповідно до частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Судом встановлено, що 18.11.2013 року позивач подав до Кам'янець-Подільської ОДПІ листи №1425/12 згідно якого кошти були сплачені за вересень 2013 року в сумі 147523,15 грн., №11426/12 згідно якого кошти були сплачені за жовтень 2013 року в сумі 4027,17 грн. та лист №1528/12 від 10.12.2013 згідно якого кошти були сплачені листопад 2013 року в сумі 117306,21 грн. на розрахунковий рахунок 37199201002209, МФО 815013, з проханням зробити перерахунок сплачених сум на розрахунковий рахунок 37198201002222, МФО 815013. Сторонами підтверджується факт своєчасного перерахування сум спрямованих на сплату єдиного соціального внеску до державного бюджету України, однак за невірним розрахунковим рахунком.

Податковий орган зазначає про те, що позивачем було невірно перераховано кошти в 2013 році на особовий рахунок (37199201002209, МФО 815013) оскільки потрібно було вказати - 37198201002222, МФО 815013. На думку відповідача допущена платником помилка при перерахуванні коштів єдиного соціального внеску на інший рахунок не звільняє його від відповідальності встановленої п.2 ч.11 та ч.10 ст.25 Закону №2464-VI.

Суд звертає увагу на те, що для підтвердження факту несплати внесків необхідно встановити, що у строк, передбачений законом, страхувальник не вчиняв дії, спрямовані на перерахування внесків до державного бюджету.

А оскільки такі суми зараховуються до державного бюджету, то помилкове зазначення розрахункового рахунку під час сплати не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми у визначений Законом №2464-VI строк, а відтак і для застосування штрафних санкцій та пені.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду України від 16 червня 2015 року (справа №21-377а15).

В даній постанові також зазначається про те, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у діях позивача правопорушення щодо несвоєчасної сплати єдиних внесків, так, як позивачем було завчасно перераховано кошти до державного бюджету України, що свідчить про належне виконання обов'язку по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до вимог та строків передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та відсутність умислу ухилення від сплати , або несвоєчасної сплати вказаного внеску.

Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Положення ч.2 ст.71 КАС України передбачають, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа (частина 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Скасувати рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №0020271703 від 19.06.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Присудити на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Кам'янець-Подільський електромеханічний завод" судові витрати в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 16 жовтня 2015 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1