ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 року м.Житомир справа № 806/2550/15
категорія 10
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шимоновича Р.М.,
секретар судового засідання Коваль О.В.. ОСОБА_1,
за участю: представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Житомирльон" до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування повідомлення,
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Житомирльон" звернулось до суду з позовом, у кому просить визнати протиправним та скасувати повідомлення управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2015 рік, від 12.01.2015 № 10. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що з 01.12.1996 ОСОБА_2 почав займатись науковою роботою в Херсонському національному технічному університеті в якості здобувача наукового ступеня кандидата технічних наук, а науковий ступінь кандидата технічних наук отримав лише 10.11.1999, під час роботи у ВАТ "Жиомирльон", яке з 1995 року є господарським корпоративним підприємством, а не державним підприємством та, відповідно не має ніякого відношення до наукової пенсії ОСОБА_2 та обов'язку сплачувати спірні суми. визначені оскаржуваним повідомленням.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи позовні вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII встановлено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 1788-XII, пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України (частина 1 статті 8 Закону № 1788).
Згідно зі статтею 81 Закону № 1788, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
У статті 6 цього Закону зазначено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Отже, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та інших законодавчих актів, призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому, частина 9 статті 24 Закону № 1977 передбачає, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
У відповідності зі статтею 1 Закону № 1977, науково-дослідна (науково-технічна) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від форми власності, що створена в установленому законодавством порядку, для якої наукова або науково-технічна діяльність є основною і становить понад 70 відсотків загального річного обсягу виконаних робіт.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії) визначено Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372.
Пунктом 2 Порядку визначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку (пункт 9 Порядку).
Як видно із матеріалів справи управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області ПАТ "Житомирльон" направлено повідомлення № 10 від 12.01.2015 про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на 2015 рік (з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року).
У вказаному повідомленні відповідач зазначив про необхідність сплатити позивачем 66,94% різниці між сумою пенсії призначеної згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, яка призначена та виплачується бувшому працівнику товариства ОСОБА_2 Місячна сума витрат на фінансування різниці між сумою пенсій складає 1445,66 грн.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
У ході судового розгляду справи встановлено, що згідно з Установчим договором про створення і діяльність АТ та наказом Фонду Держмайна України по Житомирській області № 531 КАТ від 20.12.1995р., в інтересах держави метою збереження правонаступництва створюваного Товариства стосовно прав і зобов'язань Оласного виробничого обєднання "Житомирльонпром" та підприємств, що входили до його складу і які перетворювалися в процесі приватизації у відкриті акціонерні товариства, було створено Відкрите акціонерне товариство "Житомирльон", зареєстроване Житомирської міської Ради народних депутатів від 27.12.1995, реєстровий № 00306041.
Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7 статуту, ВАТ "Житомирльон" є недержавною юридичною особою.
Також, зясовано, що Загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Житомирльон" 29 квітня 2011 р. було прийнято рішення про зміну найменування на Приватне акціонерне товариство "Житомирльон", відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства". Приватному акціонерному товариству "Житомирльон" належать всі права та обов'язки, все нерухоме та рухоме майно, які належали Відкритому акціонерному товариству "Житомирльон".
Згідно пункту 3.1 статуту ПАТ "Житомирльон", затвердженого протоколом загальних зборів ВАТ "Житомирльон" № 1 від 29.04.2011, тип акціонерного товариства - приватне.
Відповідно до частини 1 статті 87 Закону України "Про акціонерні товариства", перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.
Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство чи у приватне акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Представник позивача у судовому засіданні наголошувала на тому, що на момент отримання ОСОБА_2 наукового ступеня, останній перебував на керівних посадах ВАТ "Житомирльон", яке з 1995 року не було державним підприємством.
Із пояснень представника відповідача встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_2, пенсійним фондом зараховано до його стажу державного працівника період роботи з 18.02.1980 по 30.12.1989 та з 02.01.2008 по 19.02.2008, а до стажу наукового працівника віднесено період роботи з 02.01.1990 по 28.12.2007, з 01.03.2008 по 30.04.2010. Загальний стаж роботи на державній службі склав 9 років 11 місяців 13 днів, а стаж наукового працівника - 20 років 27 днів. Відповідно, пенсійним фондом розраховано, що стаж роботи як наукового працівника складає 66,94% , а стаж держслужби - 33,06% (а.с.52-53).
Так, сторонами не заперечується, що Приватне акціонерне товариство "Житомирльон" є повним правонаступником прав та обовязків Відкритого акціонерного товариства "Житомирльон". При цьому, з 1995 року ПАТ "Житомирльон" не є державним підприємством.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 почав займатися науковою роботою в Херсонському національному технічному університеті в якості здобувача наукового ступеня кандидата технічних наук з 01.12.1996 по 31.11.1999 за спеціальністю 05.18.03- "Первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва", що підтверджується довідкою Херсонського національного технічного університету від 09.04.2015 №11/220 (а.с. 13).
10.11.1999 ОСОБА_2 отримав диплом кандидата технічних наук зі спеціальності первинна обробка і зберігання продуктів рослинності.
Наведені обставини свідчать на користь того, що на момент роботи у ВАТ "Житомирльон" (з 1995 року не державного підприємства), ОСОБА_2 уже займався науковою роботою.
Враховуючи те, що з 1996 року ОСОБА_2 почав займатися науковою роботою в Херсонському національному технічному університеті, науковий ступінь кандидата технічних наук отримав лише у 1999 році, тобто під час його роботи у ВАТ "Житомирльон", а пенсія призначена 25.03.2008, після спливу 13 років як не існує державне підприємство - обласне виробниче договірне обєднання "Житомирльонпром", суд вважає, що на ПАТ "Житомирльон" не розповсюджується дія частини 5 статті 24 Закону № 1977 та у останнього відсутні правові підстави для відшкодування різниці пенсій.
Також, слід відзначити, що позивач не належить до наукових установ та не є державним підприємством, а відтак, він не несе обов'язок відшкодовувати різницю в пенсії, призначеної ОСОБА_2, який знаходився з ними в трудових правовідносинах, що передбачено також і пунктом 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право зазначена особа.
Також, суд вважає обґрунтованими доводи представника позивача про те, що згідно Порядку №372 фінансування різниці пенсії було б можливим за рахунок коштів правонаступників державних не бюджетних підприємств у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організація га закладів до моменту ліквідації або зміни власника. Оскільки Обласне виробниче договірне обєднання "Житомирльонопром" ліквідовано у грудні 1995 року, у звязку зі створенням ВАТ "Житомирльон", яке було його правонаступником, таке фінансування різниці пенсії могло мати місце відповідно до порядку, який би діяв на момент такої ліквідації, тобто станом на грудень 1995 року.
Слід відзначити, що до набрання чинності Порядку №372, була чинною постанова Кабінету Міністрів України №1826 від 13.12.2000 "Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи". Проте, до прийняття постанови Кабінету Міністрів України №1826 від 13.12.2000 іншого нормативного документа, який би регулював питання з виплати різниці пенсії - не існувало.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, суду не надав.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Житомирльон" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2015 рік, від 12.01.2015 № 10.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Житомирльон" 182,70 грн сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Р.М.Шимонович
Повний текст постанови виготовлено: 14 вересня 2015 р.