Постанова № 52775704, 22.10.2015, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
539/3474/15-а
Номер документу
52775704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 539/3474/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2015 Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Гудкова С. В.

при секретарі - Яценко Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Лубни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі про визнання не чинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі про визнання не чинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свій позов тим, що з листопада 2011 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі, де їй призначена пенсія по інвалідності 2-ї групи загального захворювання як державному службовцю.

У лютому 2015 року вона звернулася до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.

Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 р. постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 23 лютого 2015 р. у справі № 539/310/15-а скасовано. Прийнято нову постанову, якою її позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату їй -, ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, в розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з 01.02.2015 року з урахуванням виплачених сум. Постанова набрала законної сили.

Не зважаючи на ці приписи закону відповідач Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області не виконує постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 р. відмовляючи їй провести перерахунок та виплату пенсії згідно з судовим рішенням.

На її усні та письмові звернення до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі з вимогою виконати судове рішення отримувала листи з відмовою з посиланням на надумані підстави, що не узгоджуються з законом. Це листи від 18.05.2015 р., 27.08.2015 р., 28.08.2015 р.

З листа датованого 28.08.2015 р. їй стало відомо, що рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі від 26.08.2015 р. № 362 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 р., оскільки розмір пенсії після перерахунку зменшується. 10 вересня 2015 р. Їй було видано копію вказаного рішення за № 362.

Позивачка не погоджується з рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі від 26.08.2015 р. № 362 та прохає суд визнати нечинним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області від 26.08.2015 р. № 362, яким їй відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії, згідно законодавства України, яке діяло на момент призначення їй пенсії по інвалідності 2 групи як державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2015 року.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з»явилась, надіслала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала,прохала задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі в судове засідання не з»явився, надіслав до суду заперечення, згідно якого позов не визнав, прохає відмовити у задоволенні позову, а також розглянути справу у його відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено і не оспорюється сторонами, що позивачка ОСОБА_1 з листопада 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі, де їй призначена пенсія по інвалідності 2-ї групи, відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.5).

Пенсію позивачці було призначено без врахування виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, тому вона 26.01.2015 року звернулась до УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі із заявою, в якій прохала провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та надала відповідну довідку про складові заробітної плати.

Проте позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати, у зв'язку з тим, що, на думку пенсійного органу, матеріальна допомога, індексація, компенсація не зараховуються до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України "Про державну службу", зазначені виплати не включаються до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до

суду.

Згідно постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 23.02.2015 року (а.с.6-7) позов задоволено, а саме: визнано неправомірними дії УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та зобов'язано УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, в розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з 02.08.2014 року з урахуванням виплачених сум.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року (а.с.9-11) вищевказана постанова Лубенського міськрайонного суду скасована та прийнято нову постанову, якою визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2 групи, як державного службовця, в розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з 01.02.2015 року з урахуванням виплачених сум. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 18.11.2011 року по 01.08.2014 року включно - залишити без розгляду. В іншій частині в задоволенні позовних вимог за період з 02.08.2014 року по 31.01.2015 року включно ОСОБА_1 відмовлено.

Відповідно до ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній , цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини… Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватись перед судом, якщо цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставини та добровільності їх визнання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу' років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу", призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР " Про оплату праці " (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, тобто матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення» (далі закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при начисленні пенсії.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види плати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності ним Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

У довідці, поданій позивачем, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів №3723-ХІІ та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-ІУ та стаття 66 Закону №1788-ХІІ, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року визначено, що, відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до до зазначеної статті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» від 27.03.2014 року (редакція діє з 01.05.2014 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» - змін не зазнали.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, і внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку! Вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, що в даному випадку не було враховано відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в м.Лубни та Лубенському районі при винесенні рішення від 26.08.2015 року №362, тому що позивачці слід було провести перерахунок раніше призначеної пенсії, а не призначати! пенсію.

Крім цього, інших правових обґрунтувань свого рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем не надано.

Як уже зазначено в постанові Харківського апеляційного адміністративного суду, позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 26.01.2015 року.

Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 26.01.2015 року, то позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.02.2015 року.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі прийняте безпідставно, так як відповідач не врахував висновків постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року, а тому позов слід задовольнити.

Позивачка при подачі до суду матеріалів позову була звільнена від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», при таких обставинах, судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок слід стягнути з відповідач на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 7, 9, 72, 100, 102, 160 -163 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі про визнання не чинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати нечинним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області від 26.08.2015 р. № 362, яким відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок її - ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року на підставі довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), форма затверджена Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1 від 18.11.2011 року №06-21/10493/1, виданої Головним управлінням юстиції у Полтавській області, що знаходиться у її пенсійній справі.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року, згідно законодавства України, яке діяло на момент призначення їй пенсії по інвалідності 2 групи як державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 01.02.2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі на користь держави судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду Гудков С. В.