Справа № 686/17769/15-а
ПОСТАНОВА
15 жовтня 2015 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої- судді Мазурок О.В.
при секретарі Гудловській О.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому, в порядку ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
3 вересня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку та зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2015 року перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру, зазначеного у довідці прокуратури Хмельницької області №18-73 вих.- 12 від 01 листопада 2012 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, відповідно вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року, вказавши, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності з 14.06.2012 року, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що стало підставою для перерахунку його пенсії у сторону збільшення. Відповідно до вище вказаної Постанови Кабінету Міністрів України та на підставі довідки про заробітну плату від 01.11.2012 року вих -12, з урахуванням збільшення заробітної плати, управлінням Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому проведено перерахунок пенсії, розмір якої зріс відповідно до 6864,10 грн.
Підвищення розміру отримуваної пенсії не викликало сумнів у законності застосування управлінням Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому вимог урядового документа щодо збільшення пенсійних виплат.
Проте, під час ознайомлення із законодавством з вказаних питань та судовою практикою ним з'ясовано, що при перерахунку його пенсії відповідач необґрунтовано зменшив відсотки суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 90% до 80%, чим порушив його майнові права і призвів до їх погіршення.
07.07.2015 року він подав відповідачу заяву про проведення перерахунку пенсії, однак листом від 13.07.2015 року відповідач відмовив у здісненні вказаного перерахунку. Позивач направив до суду заяву про слухання справи у його відсутність та підтримання позову.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив заяву про слухання справи у його відсутність.
Дослідивши обставини справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав: судом встановлено, що позивач працював на різних прокурорсько-слідчих посадах, ОСОБА_2 з 21.05.2002 року призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми його заробітної плати.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №505 від 30.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці органів прокуратури», в листопаді 2012 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з заявою про перерахунок пенсії та довідкою прокуратури Хмельницької області №18-80 вих.- 12 від 01.11.2012 року.
07.07.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. Листом-відповіддю управління пенсійного Фонду України у м. Хмельницькому від 13.07.2015 року №372/В-12 повідомлено, що з 01.07.2012 року управлінням згідно вимог чинного законодавства здійснено позивачу перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, в тому числі, по посаді, яку займає позивач.
Відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції яка діяла до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року) встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
В силу вимог ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Положеннями ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року, були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80% від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення на призначення пенсії.
В той же час, положення тієї ж статті Закону України «Про прокуратуру» відносно умов та порядку перерахунку пенсії залишилися незмінними.
Таким чином право позивача на вирахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.
Крім того, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС(ст.161 КАС).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринанадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України(рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова УПФ в м. Хмельницькому у перерахунку пенсії позивачу, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо обмеження під час перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років в розмірі 80% від суми місячного заробітку неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 03.03.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-73 вих.-12 від 01 листопада 2012 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Постанова суду в частині присудження пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Судові витрати в сумі 73 гривень 08 копійок присудити ОСОБА_2 з державного бюджету України.
На постанову через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: