Справа № 628/3058/15-а
Провадження № 2-а/628/52/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2015 року Куп»янський міськрайонний суд Харківської області
У складі: головуючого - судді Гетьман Л.В.
при секретаріБабенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Куп»янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куп»янському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та проведення перерахунку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду звернувся до суду до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Куп»янському районі Харківської області (надалі Управління ПФУ) з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління ПФУ щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років, зобов»язати відповідача з 01 липня 2012 р. провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 12 вересня 2012 р. за № 18-781 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, та здійснити відповідні виплати.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що з 01 листопада 2002 р. він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% середнього заробітку. 19 серпня 2015 р. він отримав листа від Управління ПФУ, в якому зазначено, що перерахунок пенсії з 01 липня 2012 р. здійснено в розмірі 80% від суми основного місячного заробітку згідно наданої довідки прокуратури Харківської області. Перерахунок здійснено на підставі ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 та з урахуванням п. 2 р. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 січня 2011 р., тобто відповідач здійснив перерахунок пенсії у розмірах, нижчих на 10%, ніж пенсія, яка була призначена, чим було порушено його конституційні права.
За таких обставин він вимушений звернутися до суду, також просить поновити йому строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, так законом передбачена можливість досудового вирішення спору, він скористався цим порядком, про рішення Управління ПФУ він дізнався 19 серпня 2015 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що після 15.07.2015 року працівники прокуратури права на призначення / перерахунок/ пенсії відповідно до Закону України « Про прокуратуру» не мають з урахуванням положень п.5 Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-У111 від 02.03.2015р. та позивачем пропущений строк звернення до суду без поважних причин.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Суд вважає, що позивач з поважних причин пропустив строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, так як тільки 19 серпня 2015 року. він дізнався рішення Управління ПФУ з приводу того, що при здійсненні перерахунку пенсії йому було зменшено її розмір..
За таких обставин суд вважає за необхідне поновити позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 працював в органах прокуратури з 01.07.1984 року по жовтень 2002 року., у зв»язку з чим набув право на пенсію за вислугою років. З 1 листопада 2002 р. він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади старшого помічника Харківської міжрайонної транспортної прокуратури Харківської області.
19 серпня 2015 року.позивач отримав відповідь Управління ПФУ за № 118/1-13, де зазначено, що йому здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року за № 505.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 р. прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок, класні чини, вислуга років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 або 60 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням а пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності з ч. 3 ст. 50-1 вказаного вище Закону середньомісячна сума зазначених виплат за 24 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 або 60 перед зверненням за пенсією.
Корегування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин.
Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування корегування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій поводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням перерахунку.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи а документів, поданих пенсіонами, в даному випадку з довідкою Прокуратури Харківської області від 12 вересня 2012 р. за № 18-781. Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян та достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових Законів, або внесення змін до чинних Законів, статтею 22 Конституції України не допускається.
Крім того, відповідно до статей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету Законів над підзаконними нормативно-правовими актами при розрахунку пенсій застосуванню підлягає розмір виплат, встановлений згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої розмір пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституціє та Законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийнятті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, відповідачем було порушено конституційне право позивача стосовно отримання належної пенсії, що передбачено Конституцією України, а тому його позов підлягає задоволенню.
Судові витрати у вигляді судового збору по справі підлагають розподілу у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 86, 99, 102, 158-163, 167, 186 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду до Управління Пенсійного фонду України в Куп»янському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та проведення перерахунку.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куп»янському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та проведення перерахунку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Купянському районі Харківської області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років ОСОБА_1
Зобов'язати управління пенсійного Фонду України в Куп'янському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-781 від 12 вересня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку з послідуючою виплатою пенсії за вислугу років виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з 19 серпня 2014 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Куп'янському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73.08 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп»янський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі.
Суддя Л.В. Гетьман