Т Е П Л О Д А Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д
О Д Е С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Справа №2-а-70/10р
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2010 року м. Теплодар
Суддя Теплодарського міського суду Одеської області Мислива Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
23 листопада 2010р. позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що вона є інвалідом 2 групи з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, тому відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 (з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008) має право на державну пенсію, розмір якої не може бути нижчим від 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю, у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком. Позивач 22.10.2010р. звернулася з письмовою заявою до відповідача щодо здійснення перерахунку зазначеної пенсії, але отримала відмову в цьому. Тому, з посиланням на ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 та на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), з врахуванням уточнених вимог від 29.11.2010р., просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсії та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії по 2 групі інвалідності з 01.11.2010р. по 01.12.2010р. у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком за цей же період, з урахуванням мінімального розміру пенсії, визначеної за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
13 грудня 2010р. відповідач надав до суду заперечення на позов ОСОБА_1, в яких зазначає, що остання дійсно перебуває в них на обліку як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991р. їй нараховується та виплачується державна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю. Статтею 62 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991р. передбачено, що роз»яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов»язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб»єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, а ст. 67 зазначеного Закону передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються КМУ відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. На підставі чого прийнято постанови №530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та №654 від 16.07.2008р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», які встановлюють механізм нарахування, сплати, фінансування державних та додаткових пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме: для інвалідів 2 групи І категорії додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю встановлена у розмірі 20 відсотків до прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Основний розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено в сумі 820 грн., з 01.10.2010р. розмір пенсійних виплат складає 1027 грн. 80 коп. Враховуючи те, що Закон України №796-ХІІ від 28.02.1991р. передбачає, що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, то для стягнення коштів з Пенсійного фонду України відсутні правові підстави та будь-яких порушень з боку органів Пенсійного фонду не вбачається. Зі свого боку, Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області виконало свої повноваження, передбачені діючим законодавством і тому не несе обов»язків перед позивачем по заявленому позову. Законних і обґрунтованих підстав для перерахунку пенсії по заявленому позову немає. При призначенні пенсії та визначенні її розміру Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі керувалося діючим в Україні пенсійним законодавством. Тому просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Як встановлено, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з числа постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням Серії А №032913 від 24.11.1994р., вкладкою до даного посвідчення №159060 від 20.08.1997р., довідкою до акту огляду МСЕК Серії ВТЕ-17 №078404, про що також не заперечується відповідачем в своїх письмових запереченнях.
Коли позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з письмовою заявою від 22.10.2010р. щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримала відмову в цьому, з посиланням на те, що відповідно до вищезазначеного Закону та Постанов Кабінету Міністрів України №530 від 25.05.2008р. та №654 від 16.07.2008р. ОСОБА_1 виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 20% прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, та розмір її пенсійних виплат складає 1027 грн. 80 коп., в тому числі: 820 грн. основний розмір державної пенсії, 144 грн. 60 коп. додаткової, 49 грн. 80 коп. надбавка дітям війни, 13 грн. 40 коп. тимчасова доплата. Розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Згідно ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до вимог до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996р. з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону №796-Х11 (в редакції Закону №2001-Х11 від 19.12.1991р. від 19.12.1991р. з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008) особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю - інвалідам 2 групи у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-1У встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тому, за конституційними нормами та, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд виходить з того, що відповідач повинен здійснювати нарахування та виплату вищезазначених соціальних виплат, виходячи з розмірів, встановлених Законом України №796-Х11.
Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено у розмірах: з 1 жовтня 2010р. - 723 грн., з 1 грудня 2010р. - 734 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, в тому числі, пункту 28 (щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (також щодо нової редакції ст. 50, ч. 3, 4 ст. 54, ч.3 ст. 67 Закону) розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
На підставі наведеного та відповідно до вимог ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності та застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).
За таких підстав суд вважає можливим визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсії в розмірі згідно ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов»язує відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 01.11.2010р. по 01.12.2010р. на підставі вимог діючого законодавства України, пенсію по інвалідності у розмірі, встановленому ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - не менше 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі, встановленому ст. 50 вказаного Закону 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», тобто у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з зарахуванням сплачених за цей час коштів.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача в зв»язку з вищенаведеним.
Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. №7-93 відповідач звільняється від виплати судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22, 46 Конституції України, ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ, ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-1У, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа №1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), ст. 52, 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р. № 2154-VI, ст.ст. 9, 158, 159, 161, 163, 183-2 , 256 КАС України,
ПОСТАНОВИЛА:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправною.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області (67600, м. Біляївка Одеської області, вул. Миру,1, код ЄДРПОУ 24532003) здійснити перерахунок пенсії та її виплату ОСОБА_1 відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 75 процентів мінімальної пенсії за віком та розміру пенсії, який для інвалідів II групи не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за період з 01.11.2010 року по 01.12.2010 року, з урахуванням сплачених за цей час коштів.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Теплодарський міський суд Одеської області в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови, шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя