Постанова № 52699464, 25.10.2015, Турківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
25.10.2015
Номер справи
458/940/15-а
Номер документу
52699464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 458/940/15-а 2-а/458/47/2015 ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 року Турківський районний суд Львівської області в складі: головуючої, судді Строни Т.Г., при секретарі Сербін Г.Б., розглянувши в м. Турці позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії,

встановив:

14.09.2015 року до суду із даним позовом звернувся ОСОБА_1.

Посилається на те, що в його заробіток при нарахуванні розміру пенсії з моменту призначення (з 28.02.2009 року) Пенсійним фондом України не врахована матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, про що він дізнався тільки в квітні 2015 року, переглядаючи рішення судів з цього питання.

Довідавшись про те, що йому при нарахуванні пенсії неправомірно не врахована матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, він 7 травня 2015 року звернувся із письмовою заявою в Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі про перерахунок пенсії із врахуванням в заробіток вказаних виплат.

Однак Управлінням Пенсійного фонду України у Турківському районі листом № 7/к-12 від 12 травня 2015 року йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що суми виплат на матеріальну допомогу, на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячні індексації не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі не відповідають вимогам чинного законодавства і є неправомірними, із таких підстав.

Так, ч. 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» (14 3723-ХІІ), чинною на час призначення пенсії, визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

А статтею 1 Закону України «Про оплату праці» (№ 108/95-ВР) від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону встановлена структура заробітної плати.

Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених статей законів дає підстави стверджувати, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788- XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:

- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;

- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (№ 3723- XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховано збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» (№ 3723-ХІІ) визначено Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 65 (865-2000-п) (із відповідними змінами та доповненнями) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІХ/ (432-15) «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» (3723-12), визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-XII "Про державну службу" та № 108/95-ВР, "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-ІУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»(Ухвала Вищого адміністративного суду України від 18.05.2012 року К-10879/09).

Вважає, що правильність його вимог підтверджують постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 21 січня 2015 р № К/800/53362/14, численні судові рішення Вищих адміністративних судів України, зокрема, ухвала Вищого адміністративного суду України від 18.05.2012 року К-10879, ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2014 року №14235/13/876.

Просить суд:

1.Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Турківському району Львівської області щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань при призначенні йому пенсії протиправними.

2.Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області від 12 травня 2015 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону «Про державну службу» протиправним.

3.Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших видів виплат, що не включені до середньомісячного заробітку державного службовця, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, щомісячні індексації та інші виплати, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування починаючи з 07 травня 2015 року.

4.Стягнути з відповідача судові витрати.

В судове засідання позивач не з'явився, уповноважив представляти його інтереси адвоката ОСОБА_2

В судовому засіданні представник позивача, адвокат ОСОБА_2, позов підтримав і надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

В судовому засіданні представниця відповідача позов не визнала із таких підстав.

28.02.2009 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Позивач ОСОБА_1 з 01.08.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області та отримує пенсію, обчислену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

07 травня 2015 року позивач звертався із заявою про перерахунок йому пенсії із врахування сум виплат на матеріальну допомогу на оздоровлення, та допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, а також індексації пенсії. Звернення позивача зареєстроване та розглянуте у порядку та строки, визначені Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР. Заявнику було розяснено про відсутність підстав для проведення такого перерахунку.

Законом України № 76-УІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» змінено статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що визначала умови перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Згідно внесених змін умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно внесених змін з 01.01.2015 року пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», не перераховуються.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсію державним службовцям призначають у відсотках від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Питання визначення заробітної плати, яку враховують для обчислення пенсії державного службовця, урегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну працю не належать до інших надбавок, підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії відповідно до Закону немає.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, шо дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Зазначене підвищення не передбачено у статті 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому індексацію грошових доходів населення не враховують під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».

Вищезазначене підтверджується також листом Пенсійного фонду України від 16.02.2015 року № 4532/02-20 наданим на запит головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.12.2014 року № 14016/03-32.

Зважаючи на викладені обставини в їх сукупності вважають, що дії Управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України та розяснювальних листах Пенсійного фонду України, а відтак адміністративний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши обставини справи, всі наявні документи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, із таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.08.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області та отримує пенсію, обчислену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» як колишній державний службовець.

07 травня 2015 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області про перерахунок йому пенсії із врахування сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, а також індексації пенсії.

На це звернення позивачу було надано розяснено про відсутність підстав для проведення такого перерахунку.

Законом України № 76-УІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» змінено статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що визначала умови перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Згідно з внесеними змінами умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно з цими змінами з 01.01.2015 року пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», не перераховуються.

Згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" пенсію державним службовцям призначають у відсотках від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Питання визначення заробітної плати, яку враховують для обчислення пенсії державного службовця, урегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань до інших надбавок не належать, законні підстави для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" відсутні.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, шо дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таке підвищення не передбачено статтею 33 Закону України "Про державну службу" як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не має враховуватися під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", що підтверджується також листом Пенсійного фонду України від 16.02.2015 року № 4532/02-20, наданим на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.12.2014 року № 14016/03-32.

Наведене вище підтверджується: листом в.о. начальника Управління ПФ України в Турківському районі Львівської області № 7/к-12 від 12.05.2015 року; довідкою № 2605/08-4734, виданою 17.06.2015 року Залізничним відділом соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради; довідкою № 2605-вих-1272, виданою 22.06.2015 року Департаментом гуманітарної політики Львівської міської ради; довідкою № 2605/02/970, виданою 09.03.2009 року Департаментом гуманітарної політики Львівської міської ради; довідкою № 2605/02/971, виданою 09.03.2009 року Департаментом гуманітарної політики Львівської міської ради; листом Пенсійного фонду України від 16.02.2015 року № 4532/02-20, наданим на запит Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.12.2014 року № 14016/03-32, а також поясненнями в судовому засіданні представників сторін.

Не довіряти цим доказам у суду підстав немає.

Враховуючи викладені вище обставини, дії відповідача не можна вважати неправомірними.

Твердження в судовому засіданні представника відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" мали бути враховані відповідачем для обрахування середньомісячного заробітку при нарахування пенсії позивачу, не грунтуються на вимогах Закону України "Про державну службу", оскільки саме згідно із цим Законом, а не на загальних підставах позивачу як державному службовцю було нараховано пенсію.

На підставі наведеного вище та керуючись ст.ст. 2,4,7,70,159-163 КАС України, законами України "Про державну службу", "Про оплату праці", "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про індексацію грошових доходів населення", "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-У111, постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р ."Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", листом Пенсійного фонду України від 16.02.2015 року № 4532/02-20, суд

постановив:

у задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Турківський районний суд Львівської області протягом 10 днів із дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлений 25.10.2015 року.

Головуюча -