ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/4353/14
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
за участю секретаря - Іленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року, у справі за позовом Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління ДФС в Одеській області та на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про скасування рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивачем подано до суду позов, у якому заявлено вимогу до податкового органу про скасування податкових повідомлень-рішень від 23.10.2006 року №00005413312/0, від 21.11.2006 року №00005413312/1 та від 30.01.2007 року №00005413312/2 щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, у загальному розмірі 126486,08 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції при вирішенні справи неповно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок щодо правомірності оскаржуваних рішень відповідача, оскільки на підставі даних державного земельного кадастру, до 01.02.2006 року, позивачем подано до ДПІ у Комінтернівському районі розрахунок земельного податку на 2006 рік та своєчасно і в повному обсязі сплачено земельний податок до бюджету, а тому додатково нараховані суми податку є безпідставними.
Відповідачем вказано про те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб - є правомірними, оскільки ДП "Куліндоровський КХП" не надано до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі податкового розрахунку земельного податку на 2006 рік, у зв'язку з чим занижено податок, що призвело до порушення вимог ст.14 розділу 6 Закону України "Про плату за землю".
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 06.10.2006 року відповідачем проведено позапланову невиїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності позивача з питань правильності нарахування та сплати земельного податку, за період з 01.01.2006 року по 31.08.2006 року, про що складено акт №380/13-31.2/05519327/62, яким встановлено, що підприємством не надано до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі податкового розрахунку земельного податку за 2006 рік, у зв'язку з чим занижено податок, на загальну суму 84210,72 грн., що є порушенням вимог ст.14 розділу 6 Закону України "Про плату за землю".
За результатами проведеної перевірки відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00005413312/0 від 23.10.2006 року щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб, у загальному розмірі 126486,08 грн., з яких 84210,72 грн. - основний платіж та 42275,36 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
За результатами адміністративного оскарження позивачем до вищестоящих податкових органів, відповідачем винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення №00005413312/1 від 21.11.2006 року та №00005413312/2 від 30.01.2007 року.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог, з яким не погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про плату за землю" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) - підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з ст.4 Закону України "Про плату за землю" - платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про плату за землю" - власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з ст.17 Закону України "Про плату за землю" - податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про плату за землю" - платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України - у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.72 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судовою колегією встановлено, що підставою для винесення оскаржуваних податкових рішень є ненадання позивачем до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі податкового розрахунку земельного податку за 2006 рік, у зв'язку з чим занижено податок, на загальну суму 84210,72 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка, площею 17,0494 га, за адресою: Куліндорівський промвузол, на яку нараховано даний податок, знаходиться у постійному користуванні позивача на підставі відповідного державного акту, який видано підприємству Комінтернівською РДА згідно з рішенням №755 від 07.10.2003 року (а.с.19), тобто станом на момент отримання правовстановлюючого документу - дана ділянка належить до земель Комінтернівського району Одеської області.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що між різними суб'єктами владних повноважень м.Одеси та Комінтернівського району Одеської області наявний спір щодо приналежності певних земель Комінтернівського району до м.Одеси, так як Постановою Верховної Ради України "Про зміну меж міста Одеси Одеської області" №3064-III від 07.02.2002 року, включено до меж міста Одеси зокрема й певну кількість земель Комінтернівського району, до якої входить й земельна ділянка позивача, проте відсутній державний акт про право власності на землю.
Вказаний спір існує і на сьогоднішній день, оскільки за даними Публічної кадастрової карти України, станом на жовтень 2015 року, спірна земельна ділянка позивача за кадастровим номером 5122782600:00:001:00008 належить до земель саме Комінтернівського району Одеської області, а не м.Одеси, що підтверджено відповідним витягом, наявним в матеріалах справи.
З метою правильного визначення своїх грошових зобов'язань зі сплати земельного податку у 2006 році, підприємством направлено численні запити до різних суб'єктів владних повноважень, зокрема до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області, яким надано відповіді №3673/10/15 від 20.07.2005 року та №4256/10/15 від 15.08.2005 року, у яких вказано, що земельна ділянка позивача належить до земель саме Комінтернівського району (а.с.23, 26). Позивачу також направлено попередження від Красносільської сільської ради, у якому вказано про необхідність сплати податку до Комінтернівського району (а.с.24), повідомлення від Комінтернівської РДА з аналогічним змістом (а.с.25) та листи від Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, у яких прямо вказано про приналежність даної земельної ділянки до Комінтернівського району (а.с.27-28).
Оскільки підприємством встановлено приналежність своєї земельної ділянки до земель Комінтернівського району Одеської області, то ставку земельного податку у спірному періоді (розмір нормативної грошової оцінки) розраховано за даними Комінтернівського району, а сам податок, у розмірі 4839,20 грн., сплачено до ДПІ у Комінтернівському районі, що підтверджено відповідними платіжними документами (а.с.30-37).
Вищевказаними нормами земельного законодавства прямо передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а відтак при наявності державного акту від Комінтернівської РДА та відповіді від Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів - у спірному періоді підприємством правомірно сплачено суми земельного податку саме до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області.
Колегія суддів також зазначає, що в даному випадку, при наявності спору про земельну ділянку між різними суб'єктами владних повноважень м.Одеси та Комінтернівського району Одеської області відповідачем самостійно визначено приналежність даної земельної ділянки та самостійно обраховано розмір земельного податку із спрямування оплати до СДПІ м.Одеси, що є неприпустимим.
Судова колегія зазначає, що позивачем, як постійним користувачем своєї земельної ділянки, вчинено усі необхідні дії для встановлення розміру податку та спрямування його оплати, про що повідомлено відповідний районний податковий орган та відповідача, проте останніми не вчинено жодних належних дій, спрямованих на врегулювання спірних правовідносин між собою та не повідомлено платника податків про необхідність зміни отримувача коштів та розміру податків.
Посилання відповідача на відповідь Одеського обласного управління земельних ресурсів від 11.09.2006 року, у якому вказано про приналежність ділянки до земель м.Одеси - не приймається судом до уваги, оскільки така відповідь не підтверджена відповідними доказами (витягом з Державного земельного кадастру тощо) та суперечить вищевказаному витягу з Публічної кадастрової карти України, станом на жовтень 2015 року.
Апеляційним судом також витребувано відповідні докази від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо надання документального підтвердження приналежності спірної земельної ділянки, проте останнім надано лише загальну відповідь із посиланням на вищевказаний лист Одеського обласного управління земельних ресурсів.
Судова колегія також звертає увагу на те, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, податковим органом м.Одеси взагалі не враховано вже сплачені кошти за цю ж земельну ділянку, що суперечить загальним принципам податкового законодавства щодо недопустимості подвійного оподаткування.
З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем необґрунтовано нараховано спірну суму земельного податку, що є підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00005413312/2 від 30.01.2007 року. При цьому позовні вимоги про скасування двох попередніх рішень - задоволенню не підлягають, оскільки після винесення останнього рішення вони фактично втратили свою чинність.
Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки рішення ухвалене на користь позивача та станом на момент вирішення справи по суті і розподілу судових витрат, відповідача не звільнено від їх сплати - це є підставою для стягнення з останнього на користь підприємства, сплачений судовий збір за подання позову, у розмірі 3,40 грн., та апеляційної скарги, у розмірі 1264,86 грн.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву - задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління ДФС в Одеській області та на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про скасування рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів №00005413312/2 від 30 січня 2007 року щодо визначення Державному підприємству "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб та штрафних (фінансових) санкцій, у загальному розмірі 126486,08 гривень.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, на користь Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву сплачений судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги, у розмірі 1268,26 гривень.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення апеляційного суду.
Повний текст судового рішення складено 16 жовтня 2015 року.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(Вступна та резолютивна частини)
13 жовтня 2015 року м.Одеса Справа №815/4353/14
Категорія: 8.3.13 Головуючий І інстанції: Харченко Ю.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
за участю секретаря - Іленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року, у справі за позовом Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління ДФС в Одеській області та на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про скасування рішень,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву - задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління ДФС в Одеській області та на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про скасування рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів №00005413312/2 від 30 січня 2007 року щодо визначення Державному підприємству "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб та штрафних (фінансових) санкцій, у загальному розмірі 126486,08 гривень.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, на користь Державного підприємства "Куліндорівський комбінат хлібопродуктів" Державного комітету України з державного матеріального резерву сплачений судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги, у розмірі 1268,26 гривень.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло