УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2015 року Справа № 876/4383/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Старунського Д.М., Рибачука А.І.,
з участю секретаря судового засідання Волошин М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу приватного підприємства «Віга» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.03.2015 року в справі за позовом приватного підприємства «Віга» до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання відсутності компетенції,
В С Т А Н О В И В :
У березні 2015 року приватне підприємство «Віга» звернулося до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про визнання відсутності компетенції в реєстрації наказу Департаменту розвитку інфраструктури Тернопільської ОДА від 24 травня 2013 року № 18-од «Про проведення конкурсу».
Позивач посилався на те, що директором Департаменту розвитку інфраструктури Тернопільської ОДА 24 травня 2013 року прийнято оскаржуваний наказ, яким визначено порядок та умови конкурсу з визначення підприємства для здійснення функцій робочого органу з організації забезпечення роботи і підготовки матеріалів для проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області.
Просив визнати відсутність компетенції в Головного територіального управління юстиції в Тернопільські області реєструвати даний наказ в Єдиному державному реєстрі нормативно - правових актів.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.03.2015 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило приватне підприємство «Віга», яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Апелянт посилається на те, що оскаржуваний наказ не є нормативно-правовим актом, тому відповідач не має жодної компетенції щодо його державної реєстрації.
Представник відповідача подала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, а інші особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що відповідно до ст. 41 КАС України дає можливість проведення судового засідання без його фіксації.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Як видно з матеріалів справи, Департаментом розвитку інфраструктури Тернопільської ОДА 24 травня 2013 року прийнято наказ № 18 - од «Про проведення конкурсу», яким, зокрема, затверджено за погодженням з першим заступником голови ОДА, порядок та умови конкурсу з визначення підприємства для здійснення функцій робочого органу з організації забезпечення роботи і підготовки матеріалів для проведення конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області.
На підставі зазначеного наказу, 17 вересня 2014 року Департаментом розвитку інфраструктури Тернопільської ОДА проведено конкурс з визначення підприємства для здійснення функцій робочого органу для організації проведення конкурсів, переможцем якого визнано ПП «Віга» .
Згідно з пунктом 3 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28.12.1992 р. № 731 (далі - Положення № 731) на державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами "Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.
Отже, нормативно-правовий акт - це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
По іншому, нормативно-правовий акт - це документ, прийнятий у визначеному порядку компетентним державним органом, у якому містяться норми права.
Відповідно до п.п. «б» п. 4 Положення № 731 державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Відповідно до п.5 Положення № 731 на державну реєстрацію не подаються акти:
а) персонального характеру (про склад комісій, призначення на посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо);
б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми;
в) оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення);
г) якими доводяться до відома підприємств, установ і організацій рішення вищестоящих органів;
д) спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм;
е) рекомендаційного, роз'яснювального та інформаційного характеру (методичні рекомендації, роз'яснення, у тому числі податкові, тощо), нормативно-технічні документи (національні та регіональні стандарти, технічні умови, будівельні норми і правила, тарифно-кваліфікаційні довідники, кодекси усталеної практики, форми звітності, у тому числі щодо державних статистичних спостережень, адміністративних даних та інші).
Суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що оскаржуваний в справі наказ носить міжвідомчий характер, є публічним, впливає на права та інтереси юридичних та фізичних осіб, містить норми права щодо порядку проведення конкурсу з визначення робочого органу по проведенню конкурсів на пасажирські перевезення в Тернопільській області , порядку діяльності конкурсного комітету, затверджено форму заяви та проект договору, а тому підлягає в реєстрації в Єдиному державному реєстрі нормативно - правових актів і дану реєстрацію відповідно до Положення про територіальні органи Міністерства юстиції України, затвердженого наказом міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року № 1707/5 зареєстрованого Міністерством юстиції України від 23 червня 2011 року за № 759/19497 зобов'язаний провести відповідач.
Доводи апелянта щодо відсутності такої компетенції, з огляду на викладене, є безпідставними.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Віга» залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.03.2015 року в справі № 819/534/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : Д.М. Старунський
А.І. Рибачук