Постанова № 52678952, 24.10.2015, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.10.2015
Номер справи
371/1806/15-а
Номер документу
52678952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

24.10.2015 Єдиний унікальний № 371/1806/15-а

Провадження №2-а/371/32/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2015 року Миронівський районний суд Київської області

у складі: головуючого судді Пархоменко В.М.

за участю :

секретаря судових засідань ОСОБА_1

позивача - ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представників відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5

представника третьої особи - ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миронівка адміністративну справу за адміністративним позовом кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 до Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ОСОБА_6 про визнання дій протиправними та скасування постанови Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області Про внесення зміни до виборчого бюлетеня № 15 від 22 жовтня 2015року,-

встановив:

До Миронівського районного суду Київської області 23 жовтня 2015 року о 14 год. 23 хв. від кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 надійшов адміністративний позов про визнання дій протиправними та скасування постанови Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області Про внесення зміни до виборчого бюлетеня № 15 від 22 жовтня 2015 року.

Ухвалою від 24 жовтня 2015 року за клопотанням представника відповідача до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача залучено ОСОБА_6, інтереси якої представляє ОСОБА_5

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 25 вересня 2015 року постановою №5 Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області його зареєстровано кандидатом на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району шляхом самовисування.

22 жовтня 2015 року відповідачем була прийнята постанова №15 Про внесення змін до виборчого бюлетеня на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району Київської області щодо застосування штампу ВИБУВ навпроти прізвища ОСОБА_2В

Підставою для прийняття вказаної постанови стало скасування реєстрації кандидата ОСОБА_2 постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року.

Вважає, що постанова №15 від 22 жовтня 2015 року прийнята з грубим порушенням норм виборчого законодавства та підлягає скасуванню, оскільки жодного рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови с.Потік шляхом самовисування ОСОБА_2 станом на 22 жовтня 2015 року прийнято не було.

У постанові №15 від 22 жовтня 2015 року зазначено, що підставою для внесення змін до виборчого бюлетеня стала постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року, проте відповідно до змісту Закону №595-VIII та ст.47 цього закону суд не має права скасовувати реєстрацію кандидатів, це є виключною компетенцією виборчих комісій.

Відповідно до ч.3 ст.47 Закону територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата на посаду сільського голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування (до 06 жовтня 2015 року включно).

Оскільки жодного рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови с.Потік ОСОБА_2 не приймалося, відповідно жодної підстави для прийняття постанови №15 від 22 жовтня 2015 року немає.

Просить визнати дії Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області протиправними та скасувати оскаржувану постанову.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та просять їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_5І позов не визнала та пояснила, що постановою Потіцької сільської виборчої комісії від 25 вересня 2015 року № 5 кандидатами на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району зареєстровано ОСОБА_6 та ОСОБА_2.

05 жовтня 2015 року ОСОБА_6 звернулась до Потіцької сільської виборчої комісії із скаргою, в якій просила скасувати реєстрацію ОСОБА_2В, оскільки він був зареєстрований також кандидатом у депутати Київської обласної ради від партії Свобода, але у задоволенні скарги їй було відмовлено. 06 жовтня 2015 року ОСОБА_6 подала скаргу до Миронівської районної виборчої комісії про скасування рішення Потіцької сільської виборчої комісії від 05 жовтня 2015 року, яка її скаргу задовольнила та скасувала постанову Потіцької сільської виборчої комісії від 05 жовтня 2015 року та скасувала реєстрацію ОСОБА_2 на посаду сільського голови.

09 жовтня 2015 року ОСОБА_2 оскаржив постанову Миронівської районної виборчої комісії до Київського окружного адміністративного суду, який його позов задовольнив та скасував постанову Миронівської районної виборчої комісії від 06 жовтня 2015 року.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року скасовано та відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні адміністративного позову.

На підставі рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року постановою №15 від 22 жовтня 2015року було внесено зміни до виборчого бюлетеня на посаду сільського голови с.Потік щодо застосування штампу вибув навпроти прізвища ОСОБА_2

За скаргою ОСОБА_6 24 жовтня 2015 року Миронівська районна виборча комісія постановою №46 скасувала постанову Потіцької сільської виборчої комісії від 22 жовтня 2015 року №15 та постановила внести зміни до тексту виборчого бюлетеня з виборів Потіцького сільського голови, виключивши ОСОБА_2 із числа кандидатів сільського голови с.Потік та постановлено внести зміни до виборчого бюлетеня з використанням штампа вибув шляхом його проставлення на відомостях щодо ОСОБА_2В, а тому підстав для задоволення позову вона не вбачає.

Представник третьої особи ОСОБА_5 позовні вимоги не визнала та просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Згідно із частинами першою, п'ятою, тринадцятою статті 94 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року № 595-VIII суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства. Рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, або до суду.

Пунктом 6 частини другої статті 17 КАСУ визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Судом установлено, що Постановою Потіцької сільської територіальної виборчої комісії Миронівського району Київської області №5 від 25 вересня 2015 року позивач ОСОБА_2 був зареєстрований кандидатом на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області, кандидатом на посаду Потіцького сільського голови також зареєстрована ОСОБА_6П (а.с.5).

Постановою від 22 жовтня 2015 року №15 Потіцька сільська виборча комісія Миронівського району Київської області прийняла постанову №15 Про внесення змін до виборчого бюлетеня на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району Київської області щодо застосування штампу ВИБУВ навпроти прізвища ОСОБА_2В. Підставою для прийняття вказаної постанови стало скасування реєстрації кандидата ОСОБА_2 постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року, таке формулювання зазначено в самій постанові (а.с.6).

Постановою Миронівського районного суду від 14 жовтня 2015 року у задоволенні позову кандидата на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_6П до Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області про визнання дій Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області з відмови в скасуванні реєстрації кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 протиправними; визнання незаконною та скасування постанови Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області № 45 від 05 жовтня 2015 року; зобовязання Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області повторно розглянути скаргу кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_6 на порушення кандидатом на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори»; зобовязання Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області вирішити питання щодо скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року постанова Миронівського районного суду від 14 жовтня 2015 року скасована та ухвалено адміністративний позов кандидата на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_6 задовольнити частково.

Визнано протиправними дії Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області щодо відмови у скасуванні реєстрації кандидата на посаду сільського голови с.Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2, громадянина України, 06 лютого 1985р.н., члена ВО Свобода, приватного підприємця с.Потік Миронівського району Київської області(а.с.7-11).

Згідно з ч. 1 ст..2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-VІІІ (далі Закон №595).

Виключні підстави для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати визначені статтею 47 Закону №595.

За приписами п. 5 ч. 1 ст. 47 Закону №595 територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення вимог частин третьої - п"ятої статті 35 цього Закону.

Пунктом 5 частини 2 статті 47 Закону №595 визначено, що територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі порушення вимог частин третьої п»ятої статті 35 цього Закону.

Частинами 4, 5 статті 35 Закону №595 визначено, що особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).

Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

З цих підстав постановою від 13 жовтня 2015 року Київського апеляційного адміністративного суду було скасовано постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Миронівської районної виборчої комісії про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови та у задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до вимог ч.3 ст.47 Закону України Про місцеві вибори рішення про скасування постанови про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости може бути прийняте відповідною виборчою комісією не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

Враховуючи те, що місцеві вибори призначені на 25 жовтня 2015 року, рішення було прийняте в установлений законом строк, тобто 06 жовтня 2015 року.

Вказані обставини спростовують доводи позивача та його представника про те, що інших позовів, крім розглянутого 14 жовтня та 19 жовтня 2015 року, про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови с.Потік ОСОБА_2 станом на 22 жовтня 2015 року не було.

Разом з тим, постановою Миронівської районної виборчої комісії від 24 жовтня 2015 року №46 оскаржувана позивачем постанова Потіцької сільської виборчої комісії від 22 жовтня 2015року №15 Про внесення змін до виборчого бюлетеня на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області щодо застосування штампу вибув напроти прізвища ОСОБА_2В скасована, на час розгляду даної справи постанова Миронівської районної виборчої комісії від 24 жовтня 2015 року №46 не оскаржена і не скасована.

З огляду на це, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ч.9 ст.172 КАСУ суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Ставка судового збору за подання адміністративного позову встановлена у ст.3 Закону України Про судовий збір і становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, а тому позивач ОСОБА_2В за подання адміністративного позову повинен сплатити 487, 20 грн. судового збору в дохід держави.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163, 172, 177КАСУ, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду сільського голови села Потік Миронівського району Київської області ОСОБА_2 до Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ОСОБА_6 про визнання дій протиправними та скасування постанови Потіцької сільської виборчої комісії Миронівського району Київської області Про внесення зміни до виборчого бюлетеня № 15 від 22 жовтня 2015 року- відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 487 грн. 20 коп. судового збору в дохід держави за подання до суду адміністративного позову.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Миронівський районний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя підпис ОСОБА_7

Згідно з оригіналом

Суддя В.М.Пархоменко