Постанова № 52657496, 23.10.2015, Новозаводський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
751/9822/15-а
Номер документу
52657496
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№751/9822/15-а

Провадження №2-а/751/302/15

У Х В А Л А

23 жовтня 2015 року м. Чернігів

Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова

ОСОБА_1 Н. В.

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до директора товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Сити» про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звертаючись до суду з адміністративним позовом до директора товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Сити», просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягала у ненаданні відповіді на запит від 10.07.2015 року; зобовязати директора ТОВ «Еко Сити» протягом пяти днів надати належну обґрунтовану відповідь на запит від 10.07.2015 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»; стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 1 000 грн, а також понесені судові витрати.

Вивчивши адміністративний позов та додані документи вважаю, що у відкриті провадження слід відмовити, з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно пункту 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір - це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.

Публічно-правові відносини - це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать правові спори, з тією особливістю, що вони мають публічний характер та виникають з правовідносин у сфері публічної адміністрації.

Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України „Про доступ до публічної інформації публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні субєктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст. 13 Закону України „Про доступ до публічної інформації розпорядниками інформації для цілей цього Закону є, зокрема, юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів, а також особи, якщо вони виконують делеговані повноваження субєктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, повязаної з виконанням їх обовязків.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, між позивачем та відповідачем відсутній публічно-правовий спір, оскільки відповідач директор товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Сити» не є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а спірні відносини між сторонами носять приватноправовий характер, зокрема: витікають з трудових правовідносин, що в свою чергу виключає можливість розгляду справи у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до положень пункту 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Разом з тим, відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

В зв'язку з чим, відповідно до вимог частини шостої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд роз'яснює позивачеві, що даний спір має розглядатися місцевим загальним судом у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі, зокрема, відмови у відкритті провадження у справі.

Керуючись ст.18, п.1 ч.1 ст.109 КАС України, Законом України «Про судовий збір»,

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до директора товариства з обмеженою відповідальністю «Еко Сити» про визнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди.

Ухвалу про відмову у відкритті провадження надіслати позивачу разом із адміністративним позовом та всіма доданими до нього документами.

Роз'яснити ОСОБА_2 про право звернення до суду з вказаним позовом в порядку цивільного судочинства.

Зобовязати Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області (код ЄДРПОУ 38054398, що розташоване за адресою: 14005, м. Чернігів, вул. Київська, буд.9 Чернігівська область) повернути ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, яка мешкає за адресою: м. Чернігів, І провул. Пархоменко, 23/47, судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп., який було сплачено на р/р 31210206700004, МФО 853592 за чеком від 16.10.2015 року.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Н.В. Маслюк