Постанова № 52642315, 19.10.2015, Печенізький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
633/360/15-а
Номер документу
52642315
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 633/360/15-А

Провадження № 2-А/633/5/2015

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2015 року Печенізький районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Танасевич О.В.,

при секретарі судового засідання - Панченко С.В.,

за участю позивачки - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Печеніги, Харківської області адміністративну справу запозовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печенізькому районі Харківської області, про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом (а.с. 2-7, 26-27) до Управління Пенсійного фонду України в Печенізькому районі Харківської області, у якому просила:

-визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням дійсного розміру нарахованих їй заробітної плати, надбавок, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та інших виплат, які здійснювались відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 2288 від 13 грудня 1999 року, № 268 від 9 березня 2006 року, № 700 від 12 травня 2007 року, № 34 від 6 лютого 2008 року та інших законодавчих актів;

-зобовязати відповідача здійснити нарахування пенсії державного службовця за чинним законодавством на момент призначення пенсії, а саме в розмірі 81 % від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням відомостей, які містить довідка Територіального управління Державної судової адміністрації в Харківській області № 279 від 2 липня 2015 року, яка подається на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням відомостей про виплачені мені надбавки, премії, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексації заробітної плати, інших виплат, які здійснювались відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 2288 від 13 грудня 1999 року, № 268 від 9 березня 2006 року, № 700 від 12 травня 2007 року, № 34 від 6 лютого 2008 року та інших законодавчих актів, з дня її звернення із заявою щодо перерахунку пенсії, тобто з 13 серпня 2015 року.

У судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги у повному обсязі, обґрунтовуючи їх положеннями статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу», статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці». Зазначала, що між відомостями, наведеними у довідках ТУ ДСА в Харківській області № 495 від 26 червня 2008 року та № 279 від 2 липня 2015 року, є розбіжності у розмірі виплат, які увійшли до складу заробітної плати позивачки, з яких 26 червня 2008 року було обчислено її пенсію, внаслідок чого розмір пенсії було безпідставно зменшено.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок раніше призначених пенсій державних службовців проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тоді як у звязку зі зміною форми довідки про складові заробітної плати проведення здійснення відповідного перерахунку не передбачено. Пояснював, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань носять разовий, компенсаційний характер та не належать до заохочувальних виплат, у звязку з чим не входять до складу тих виплат, розмір яких враховується для призначення пенсії (а.с. 23-25, 40-43). Щодо розміру відсотків суми заробітної плати про застосування 81 % від заробітної плати на момент призначення пенсії у червні 2008 року відповідач зазначав, що норма статті 37 Закону України «Про державну службу» не діє з 1 червня 2015 року на підставі пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, при цьому виходить з наступного.

Позивачка з 26 червня 2008 року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Печенізькому районі Харківської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір якої було розраховано на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області № 495 від 26 червня 2008 року (а.с. 11, 12).

Згідно з довідкою ТУ ДСА України в Харківській області № 279 від 2 липня 2015 року позивачці було надано розрахунок складових її заробітної плати за період з 1 червня 2006 року по 31 травня 2008 року, у якій зазначено, що на всі виплати, включені до цієї довідки (матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, премії, індексація заробітної плати), було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с. 13).

8 липня та 13 серпня 2015 року позивачка зверталась до відповідача з заявами про здійснення перерахунку її пенсії на підставі довідки ТУ ДСА України в Харківській області № 279 від 2 липня 2015 року з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та інших виплат, на які було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с. 14, 15).

Відповідач відмовив позивачці у здійснення перерахунку її пенсії протоколами № 18 від 14 липня 2015 року та № 22 від 17 серпня 2015 року (а.с. 16-17,18), пославшись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII, відповідно до якого з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, відповідач зазначив, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога є одноразовими виплатами, а тому їхній розмір не підлягає урахуванню під час обчислення пенсії.

Як зазначено у частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що відповідач, відмовляючи у здійснення перерахунку пенсії позивачки з урахуванням виплат, з яких відраховувались страхові внески на пенсійне страхування, діяв всупереч вимогам законодавства України, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XIIв редакції від 1 січня 2008 року, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, позивачка мала право на одержання пенсії державних службовців як особа, яка досягла встановленого законодавством України пенсійного віку та має загальний трудовий стаж не менше 20 років, у тому числі стаж державної служби - не менше 10 років. Враховуючи стаж роботи на державній службі у розмірі повних 11 років позивачці було призначено пенсію в розмірі 81 відсотку від суми її посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року №108/95-ВР(далі Закон №108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. До структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Спеціальним нормативно-правовим актом Законом України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, передбачені статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII(далі Закон №1788-XII), до них належать всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IVвизначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З наданої позивачкою довідки ТУ ДСА України в Харківській області № 279 від 2 липня 2015 року вбачається, що на всі виплати включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Виходячи з вищевикладеного, дії відповідача щодо відмови позивачці у проведенні перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат, з яких були нараховані та виплачені страхові внески на державне соціальне страхування, є протиправними.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 4 березня 2014 року у справі № 21-3а14, яка відповідно до частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Доводи відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року та Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, якими внесено зміни доЗакону України «Про державну службу» суд відхиляє, виходячи з наступного.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулюєстаття 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗаконів № 213-VІІІта№ 1166-VIIне зазнали змін.

Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» , у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, у позивачки є право на перерахунок пенсії відповідно достатті 37-1 Закону України «Про державну службу» з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобтостатті 37 Закону №3723-XIIв редакції від 1 січня 2008 року .

Разом з тим, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визначення відсоткової ставки розміру пенсії для її перерахунку, оскільки з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем було зменшено розмір цієї ставки, визначений на день призначення пенсії статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 1 січня 2008 року, відповідне рішення відповідачем не приймалось.

Тому при здійсненні перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, інших виплат, з яких було утримано страхові внески на пенсійне страхування, у позивача відсутні підстави вважати, що відповідач у майбутньому порушуватиме його права та інтереси, оскільки на час судового розгляду справи будь-які дії зі зміни розміру пенсії у відсотках від заробітної плати відповідачем не вчинялись. За таких обставин суд констатує відсутність порушеного права позивача, а від так і підстав для задоволення позову в цій частині.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печенізькому районі Харківської області, про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Печенізькому районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням всіх виплат, з яких проводились відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Печенізькому районі Харківської області здійснити перерахунок пенсіїОСОБА_1, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та інших виплат, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням відомостей, які містить довідка Територіального управління Державної судової адміністрації у Харківській області № 279 від 2 липня 2015 року, починаючи з 13 серпня 2015 року.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 (сімдесяти трьох) гривень 08 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печенізький районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ: