УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2015 р.Справа № 820/6029/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2015р. по справі № 820/6029/15
за позовом ОСОБА_2
до Державного службовця Московського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Левицької Н.О.
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
11.06.2015 р. ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного службовця Московського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Левицької Н.О. (далі по тексту - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення Державного службовця Московського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Левицької Н.О. про реєстрацію місця проживання/перебування фізичної особи - ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Московський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області ухвалити рішення про скасування державної реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи - ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1;
- внести відповідний запис "до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису "скасовано" на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання);
- до реєстраційного обліку адресно-довідкового підрозділу надіслати змінені відомості про реєстрацію місця проживання/перебування особи або талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні з відміткою "скасування попередніх відомостей".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивача Московський районний відділ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 в частині визнання протиправним рішення державного службовця Московського районного відділу у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області Левицької Н.О.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши представника позивача, переглянувши постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 29.12.2014 р. між Кредитною спілкою "СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА" (Іпотекодержателем за Договором іпотеки від 13.01.2014 р., укладеним між Кредитною спілкою "СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА" та ОСОБА_5 (Іпотекодавець)), далі - «Продавець» та ОСОБА_2 , далі - «Покупець» укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. ( а.с. 8-10).
Як убачається із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №31902169 від 29.12.2014 р., право власності на об'єкт житлової нерухомості - трикімнатної квартири загальною площею 65,2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. зареєстровано за ОСОБА_2 29.12.2014 р. ( а.с.10).
Відповідно до довідки №149, виданої ОСББ "ЦЕНТРАЛЬНИЙ" 26.12.2014 р., за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, її чоловік - ОСОБА_11 - ІНФОРМАЦІЯ_3 та донька - ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (виписана 24.12.2014 р. за рішенням Московського районного суду м. Харковапо справі №643/11086/14 від 04.11.2014 р.) ( а.с.11).
Відповідно до довідки №45 від 27.05.2015 р., виданої ОСББ "ЦЕНТРАЛЬНИЙ" ОСОБА_2, за адресою: АДРЕСА_3, зареєстровані наступні особи:
- ОСОБА_11 - ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований 12.06.2008 року;
- ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована 28.04.2010 р.;
- ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_1 знята з реєстрації 24.12.2014 р., поновлена реєстрація - 04.04.2015 р. (за рішенням суду) ( а.с.12).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що саме на підставі рішення апеляційного суду Харківської області від 18.02.2015 року поновлено реєстрацію ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3, тому позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими.
Даючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.
Право на свободу пересування і вибору місця проживання як невід'ємне право кожної людини закріплено Загальною декларацією прав людини 1948 року (пункт 1 статті 13), Міжнародним пактом про громадянські і політичні права 1966 року (стаття 12), Протоколом №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 2).
Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року №1382-IV (далі за текстом - Закон №1382-IV) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.
Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Статтею 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" встановлений перелік документів, які подає особа для реєстрації місця проживання.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Згідно з пунктами 1,4,7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. №405/2011, Державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України. ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2109/22421, затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (надалі - Порядок №1077).
Відповідно до пункту 1. 2 Порядку №1077 реєстрація місця проживання або місця перебування особи - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.
Згідно з пунктом 1, 3 Порядку №1077 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів.
Пунктами 7.1. - 7.5. Порядку №1077 передбачено порядок реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи.
З матеріалів справи убачається, що заочним рішенням Московського районного суду м. Харкова від 04.04.2014 р. по справі № 643/11086/14-ц позов Кредитної спілки "СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА" задоволено частково.
Стягнуто солідарно з ОСОБА_5 (ІН НОМЕР_1), ОСОБА_11 (ІН НОМЕР_2) на користь Кредитної спілки "СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА СПІЛКА" (код ЄРДПОУ 37877047, МФО 3800281, п/р 265042961701 в Харківському регіональному відділенні ПАТ "Банк інвестицій та заощаджень") заборгованість за кредитним договором №КСНП-123 від 13.01.2014 р. станом на 14.10.2014 р. в розмірі 440829 грн. 22 коп., з яких: заборгованість по тілу кредиту 288000 грн., заборгованість за відсотками 61 071 грн. 61 коп., 52256 грн. 09 коп. заборгованість по відсоткам відповідно до п. 4. 8 договору; інфляційні витрати 35136 грн. та 4355 гр. 3% річних; а також судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3576 грн. в рівних частках. Знято ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, з реєстраційного обліку по квартирі АДРЕСА_4. В інших позовних вимогах - відмовлено. (а.с. 24-26).
Рішенням Апеляційного суду Харківської області від 18.02.2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_11 задоволено. Заочне рішення Московського районного суду м. Харкова від 04 листопада 2014 року змінено, скасувавши у частині задоволення позову Кредитної спілки "Східноєвропейська кредитна спілка" до ОСОБА_5 (ІН НОМЕР_1), ОСОБА_11 про зняття з реєстраційного обліку квартири за адресою АДРЕСА_3 ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4. У задоволенні позову в цій частині - відмовлено. В іншій частині рішення суду залишено без змін. (а.с. 27 -30).
При цьому, Апеляційний суд Харківської області посилався на те, що вирішення питання про зняття особи з реєстраційного обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про її право користування житловим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства. Оскільки вимог про виселення не заявлялося, то вирішення позову про зняття ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, з реєстрації за адресою: АДРЕСА_3, є передчасним.
Ці обставини, відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України мають преюдиціальне значення при розгляді цієї справи.
Як правомірно враховано судом першої інстанції, саме на підставі рішення апеляційного суду Харківської області від 18.02.2015 р. було поновлено 04.04.2015 р. реєстрацію місця проживання ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_3.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо поновлення реєстрації місця проживання ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1 кореспондуються з приписами ч.2 ст.19 Конституції України та відповідач, при здійсненні своїх повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача про внесення відповідного запису "до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису "скасовано" на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання) та до реєстраційного обліку адресно-довідкового підрозділу надіслати змінені відомості про реєстрацію місця проживання/перебування особи або талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні з відміткою "скасування попередніх відомостей" є необґрунтованими, оскільки суд не може перебирати на себе повноваження органу, до компетенції якого належить вирішення цього питання.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України , зокрема, в постанові від 21.05.2013 р. №21-87а13.
Відповідно до частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Московський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області ухвалити рішення про скасування державної реєстрації місця проживання/перебування фізичної особи - ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, за адресою: АДРЕСА_3. колегія суддів зазначає наступне.
Як убачається із матеріалів справи, відповідачем по справі позивач зазначив державного службовця Московського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Левицьку Н.О.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом статей 3, 6, частини третьої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, який, на думку позивача, рішенням, дією чи бездіяльністю порушив його права, свободи чи інтереси.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.
Враховуючи усі обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що в цій справі позивач не зазначив відповідачем - Московський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області.
Суд апеляційної інстанції позбавлений права залучати другого відповідача під час апеляційного розгляду справи, тому підстави для задоволення позову ОСОБА_2 в цій частині відсутні.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2015р. по справі № 820/6029/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В. Повний текст ухвали виготовлений 16.10.2015 р.