УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 р.Справа № 816/1643/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А..
за участю: представника позивача - Сергієнко Т.Г.,
представника відповідача - Касумова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.08.2015р. по справі № 816/1643/15
за позовом Виробничого сільськогосподарського кооператива "Злагода"
до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Виробничий сільськогосподарський кооператив "Злагода" звернувся до суду з позовом до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області, в якому з урахуванням подальших уточнень просив:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Полтавської ОДПІ на суму 101 216, 42 грн.: від 06 травня 2015 р. № 0000792202 в частині визначення грошового зобов'язання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 77 565, 78 грн.; від 06 травня 2015 р. № 0005621701 в частині визначення грошового зобов'язання на загальну суму 23 650, 64 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року позовні вимоги задоволені.
Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2015 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Положення «Про ведення фінансових операцій у національній валюті в Україні», КАС України, та не відповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ВСК "Злагода" зареєстрований як юридична особа, позивач перебуває на податковому обліку в Полтавській ОДПІ (т.1, а.с. 14-15, т.2, а.с. 52-61);
У період з 02 березня 2015 р. по 14 квітня 2015 р. посадовими особами Полтавської ОДПІ на підставі направлень та згідно з наказом від 17 лютого 2015 р. № 50, наказом від 30 березня 2015 р. № 129 про продовження проведення термінів перевірки проведено документальну планову виїзну перевірку ВСК "Злагода" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2013 р. по 31 грудня 2014 р. (т.2, а.с. 42-47).
За наслідками проведеної перевірки відповідачем складено акт від 21 квітня 2015 р. № 129/22/03769706, яким зафіксовані порушення платником податків вимог
пунктів 3.1, 3.2, 7.39, 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів оригіналу платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів у розмірі 148 839,60 грн.; підпункту 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України щодо незабезпечення оподаткування сум, виданих під звіт та не повернутих протягом встановленого строку (не надано всі необхідні документи, що підтверджують фактичне здійснення витрат) (т.1, а.с. 14-40).
Висновки акту перевірки ґрунтуються на тому, що ВСК "Злагода" на перевірку надано звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт гр. ОСОБА_3, до яких в якості підтвердження використання коштів додані не оригінали, а копії платіжних документів (квитанцій банку про перерахування коштів).
На підставі зазначеного акта перевірки Полтавською ОДПІ 06 травіня 2015 р. сформовані податкові повідомлення-рішення № 0000792202 про застосування до ВСК "Злагода" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 148 839,60 грн. (т. 1, а.с. 11); № 0005621701 в частині визначення позивачу грошового зобов'язання за платежем: "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати" у загальному розмірі 38 647,84 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 22 325,94 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 16 321,90 грн. (т. 2, а.с. 67).
Частково не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями Полтавської ОДПІ, позивач оскаржив їх до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, оскаржувані податкові повідомлення - рішення необґрунтовані та прийняті з порушенням діючого законодавства.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з положеннями пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, зокрема: право власності на нерухоме майно; право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Відповідно до рішення загальних зборів членів ВСК "Злагода" від 17 червня 2015 р., оформленого протоколом № 2, головою зборів повідомлено присутніх, що в 2013 році змінився порядок реєстрації договорів оренди землі, у зв'язку з чим необхідно заново проводити комплекс робіт по оформленню на кожного орендодавця права власності на землю; при цьому, постала необхідність компенсації вартості таких робіт самими власниками земельних ділянок у рахунок орендної плати. Загальними зборами членів ВСК "Злагода" постановлено: погодити рішення правління щодо 100 % компенсації вартості оформлення прав власності на земельні ділянки самими власниками в рахунок орендної оплати за земельну ділянку в 2013-2014 роках. Також було поставлено на розгляд питання про те, що для реєстрації оренди земельних ділянок та права власності на них потрібна уповноважена особа від кооперативу та від орендодавців; постановлено: уповноважити ОСОБА_3 на проведення реєстраційних дій щодо реєстрації права власності на земельні ділянки орендодавців та договорів оренди на них (т. 2, а.с. 95-96).
Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та іншого речового права, дослідивши які суд встановив, що за заявою уповноваженої особи ВСК "Злагода" ОСОБА_3 державним реєстратором реєстраційної служби Полтавського районного управління юстиції Полтавської області проводилась державна реєстрація права власності на земельні ділянки на території Кіровської сільської ради Полтавського району Полтавської області, а також іншого речового права: право оренди земельної ділянки - строкового платного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення.
Порядок видачі готівкових коштів під звіт або на відрядження регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (надалі по тексу - Положення № 637), пунктом 3.1 якого визначено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну (пункт 1.2 Положення № 637).
Згідно з пунктом 7.39 Положення № 637 під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження.
Пунктом 7.41 Положення № 637 визначено, що під час перевірки правильності оформлення видачі готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.
Для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо) (пункт 7.47 Положення № 637).
Зміст наведених положень у їх системному зв'язку свідчить про те, що доказом здійснення витрат готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт є касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів тощо.
Під час оцінки питання дотримання позивачем порядку ведення касових операцій визначальне значення має встановлення факту видачі або отримання (повернення) готівкових коштів, а не тільки правильність складання відповідних звітних документів.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17жовтня 2013 р. № 868.
Відповідно до пункту 13 зазначеного Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита.
Пунктом 26 вказаного Порядку визначено, що орган державної реєстрації прав, нотаріус не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про державну реєстрацію прав видає особисто заявникові або надсилає поштою з описом вкладення витяг з Державного реєстру прав, свідоцтво (в разі його формування) та документи, що подавалися заявником для проведення державної реєстрації прав, одним із способів, зазначеним у заяві.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус не повертає подану заяву, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита та інші документи, визначені у пунктах 49, 50, 52-54 цього Порядку.
Згідно з пунктом 27 цього Порядку, заява, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав, у тому числі по одному примірнику витягу з Державного реєстру прав та свідоцтва (у разі його формування), долучаються ним до реєстраційної справи відповідно до законодавства.
Викопіюваннями з реєстраційних справ про державну реєстрацію за ВСК "Злагода" права власності та іншого речового права - строкового платного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, підтверджено, що оригінали квитанцій банків про сплату державного мита та плати за надання витягів з Державного реєстру прав знаходяться в матеріалах таких реєстраційних справ.
Колегія суддів зазначає, що витрати гр. ОСОБА_3, з метою сплати державного мита за проведення державної реєстрації речових прав та плати за надання витягу з Державного реєстру прав, грошових коштів у загальному розмірі 77 565,78 грн., підтверджується копіями звітів про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт гр. ОСОБА_3, разом з копіями квитанцій банків про перерахування коштів.
Зазначені квитанції містять відомості про платника (ВСК "Злагода") та призначення платежу ("реєстраційна служба Полтавського РУЮ Полтавської області, витяг з Державного реєстру прав", "державне мито"), за датою їх оформлення відповідають даті складення ОСОБА_3 звіту про використання коштів та за змістом та формою відповідають вимогам Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 № 174, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.06.2011 за № 790/19528.
За змістом звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 25 червня 2014 р. №152 (т. 3, а.с. 191), сума витрачених ОСОБА_3 коштів становить 2 828,00 грн. до вказаного звіту додані копії квитанцій банку на загальну суму в розмірі 2 832,00 грн (т. 3, а.с. 192-199).
За змістом звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт від 15 липня 2014 р. № 171 (т. 4, а.с. 25), сума витрачених ОСОБА_3 коштів становить 2 534,00 грн., до вказаного звіту додані копії квитанцій банку на загальну суму в розмірі 2 758,00 грн (т. 3, а.с. 26-41).
ОСОБА_3 у даному випадку відзвітовано перед позивачем про витрачання коштів у розмірі 2 828,00 грн. та 2 534,00.
Згідно ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного колегія суддів погоджується з висновкам суду першої інстанції стосовно того, що податкове повідомлення - рішення Полтавської ОДПІ від 06 травня 2015 р. № 0000792202 є протиправним та підлягає скасування в частині застосування до ВСК "Злагода" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 77 565,78 грн.
Підпунктом 164.2.11 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України, податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму.
Відповідно до пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Судовим розглядом підтверджено факт використання підзвітною особою грошових коштів у розмірі 77 565,78 грн., у зв'язку з чим, податковим повідомленням-рішенням Полтавської ОДПІ від 06 травня 2015 р. № 0005621701 безпідставно визначено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем: "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати" у розмірі 11 634, 87 грн. (77 565,78 грн х 15%).
Згідно з пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення від 06 травня 2015 р. № 0005621701 (т. 2, а.с. 82), при нарахуванні штрафних (фінансових) санкцій відповідач виходив з наявності повторного/третього поспіль вчинення платником податків порушення вимог податкового законодавства.
Згідно з пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Повторне порушення платником податків вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів матиме місце у разі вчинення таким платником протиправних дій у попередніх звітних (оподатковуваних) періодах протягом 1095 днів, що передують звітному (податковому) періоду, який підлягає перевірці, має стосуватись тих самих правовідносин, але виявлене за результатами наступної перевірки платника податків, адже, з огляду на системний аналіз наведених положень Податкового кодексу України повторність порушення не може бути встановлена в межах однієї перевірки платника податків.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що податковим повідомленням-рішенням Полтавської ОДПІ від 06 травня 2015 р. № 0005621701 безпідставно нараховані ВСК "Злагода" штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 % та 75 % суми податку, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету, відповідні штрафні санкції мають бути нараховані у розмірі 25 % суми податку, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету. Розмір штрафних санкції за ставкою 25 % на суму, яка не підтверджена документально та на яку нараховано ПДФО, складає 1 723,95 грн.
Розмір штрафу за ставкою 25 % (за відсутністю повторності вчинення правопорушення), який підлягає стягненню з позивача, складає 2 582,18 грн. та розмір штрафу за ставкою 25 % на суму, яка не підтверджена документально та на яку нараховано ПДФО, складає 1 723,95 - всього на суму 4 306,13 грн, що визнається позивачем.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що податковим повідомленням-рішенням Полтавської ОДПІ від 06.05.2015 р. № 0005621701 безпідставно нараховані ВСК "Злагода" штрафні (фінансові) санкції у розмірі 12 015,77 грн. ( 16 321,90 грн. - 4 306,13 грн.), у зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення Полтавської ОДПІ від 06 травня 2015 р.№0005621701 необґрунтоване та підлягає скасуванню в частині збільшення ВСК "Злагода" суми грошового зобов'язання за платежем "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати" за основним платежем в розмірі 11 634, 87 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 12 015,77 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.08.2015р. по справі № 816/1643/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.Судді Русанова В.Б. Курило Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 12.10.2015 р.