ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 497/1067/15-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Семаніва Ю.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Крусяна А.В.
- Шляхтицького О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Болградського районного суду Одеської області від 10 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання рішення неправомірним та скасування рішення комісії та зобов'язання призначити і виплачувати пенсію на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ :
7 травня 2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом зазначений адміністративний та просить постановити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області від 27.03.2015 року № 12 щодо відмови ОСОБА_2 в підтвердженні стажу роботи на посадітракториста-машиніста, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах; визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.02.2015 року (протокол №2) щодо відмови позивачу в підтвердженні стажу роботи на посаді тракториста-машиніста, необхідного для призначенні пенсії на пільгових умовах; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області провести позивачу призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п.«в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позовні вимоги позивачем обґрунтовуються тим, що в період з 01.01.1981 року 03.10.1981 року та з 17.09.1982 року по 27.08.2005 року ОСОБА_2 працював трактористом-машиністом в колгоспі ім. Кирова та СВК «Оріхівка». 12.09.2014 року позивачу виповнилось 55 років, і 05.01.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
27 березня 2015 року рішенням Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеськоїобласті №12 йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через те, що на одному тракторі працювали два трактористи-машиністи, у зв'язку з чим, відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Аналогічне рішення було прийнято комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області 27.02.2015 року (протокол №2).
Із зазначеними рішеннями позивач не згоден, оскільки до трактористів-машиністів безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт в тваринництві та рослинництві. Враховуючи викладене, оскільки згідно з ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка, позивач вважає, що є всі підстави для задоволення цього позову. У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві і просив прийняти таку постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав позивача, зобов'язати відповідача управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити йому пенсію на пільгових умовах за віком з часу виникнення у нього такого права на пенсію, тобто з 6 січня 2015 року. Позивач також зазначив, що працював трактористом до 2005 року в колгоспі ім. Кірова, КСП «Оріхівка», потім СПК «Оріхівка». Виконував роботу тракториста щодо різноманітних робіт, пов'язаних з вирощуванням зернових культур. Робочий день починався з 8 ранку по 12 годину вечора, через що, враховуючи зазначений напружений графік, трактористи працювали попарно.
Представник позивача ОСОБА_3, діючий на підставі довіреності від 10.04.2015 року (а.с.12) підтримав доводи і пояснення позивача, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі. Надав додаткові пояснення з підстав, зазначених в позові.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області позов не визнав, про що було викладено в письмових запереченнях (а.с. 22-23).
Представник відповідача Парушева Н.М., діюча на підставі довіреності від 19.03.2015 року 325/008 (а.с. 32) підтримала доводи, викладені в письмових запереченнях, та пояснила, що позов ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, оскільки його вимоги є незаконні та необґрунтовані. Відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства - чоловіки після досягнення 55 років при загальному стажі роботи 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. При винесені рішення комісія керувалася чинним законодавством, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 відповідно до якої передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 5 липня 2006 року № 920 «Про внесення змін у Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», підтвердження періодів роботи провадиться Комісією при Головному управлінні. Відповідно до листа Міністерства соціального захисту населення України від 03.11.1993 року №02-80 орг - не призначається пенсія за п. «в» ст.13 Закону 1788-ХІ1 у випадку, коли за одним трактором закріплено два трактористи. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області просив розглянути позов за його відсутності, надавши до суду заперечення проти позовної заяви, зазначивши, що Комісією було відмовлено у підтвердженні періоду з 01.01.1981 року по 03.10.1981 року, з 17.09.1981 року по 06.03.2000 року, з 07.03.2000 року по 27.05.2005 року, оскільки за даними первинних документів за трактором було закріплено два трактористи, що повністю узгоджується з чинним законодавством України (а.с. 19).
Постановою Болградського районного суду Одеської області від 10 липня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на визначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.02.2015 року (протокол № 2) щодо відмови ОСОБА_2 в підтвердженні періодів роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1981 року по 03.10.1981 року, з 17.09.1982 року по 06.03.2000року, з 07.03.2000 року по 27.08.2005 року. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області № 12 від 27.03.2015 року щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу в якості тракториста-машиніста. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням ОСОБА_2 звернувся до суду з апеляційною скаргою на зазначену постанову. Апелянт просить скасувати постанову суду в частині відмови в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах та ухвалити в цій частині нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити з 06.01.2015 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Також, з апеляційними скаргами до суду звернулись управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Апелянти просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно до вимог п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволенню не підлягають, а апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Згідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до вимог ст.ст. 1, 13 ч.1 п.«в», 62, 81, 83, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи,безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менш як 20 років на зазначеній посаді (п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. При зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарство подає в органи ПФУ довідку про стаж. роботи, яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення, проте, що відповідно особа на посаді тракториста-машиніста була безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Вимогами ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, документом про трудову діяльність працівника відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту від 29 липня 1993 року № 58, є трудова книжка, а уточнюючі довідки про період та характер роботи, що дають право на пільгову пенсію, вимагаються у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії, не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. Пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли, пенсії призначаються з більш раннього строку: пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності. Суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає, або виплачує пенсію виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року, Пенсійний фонд України визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника.
Відповідно до п.6 Порядку основним завданням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі Комісії) є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Проте, відповідачами не було дотримано вимог зазначеного нормативно-правового акта та було розглянуто заяву за відсутності позивача, без повідомлення про дату, час та місце її розгляду, що суперечить п.9 Порядку.
Позивач був позбавлений можливості прийняти участь у розгляді заяви та бути заслуханим на засіданні комісії, подати додаткові відомості, що підтверджують виконання робіт, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, заявити клопотання про залучення до участі у розгляді заяви в якості консультантів фахівців місцевих органів виконавчої влади та сільськогосподарських підприємств.
Крім того, рішення відповідача за відсутності позивача, без з'ясування будь-яких фактичних даних, зі змісту яких можливо було б встановити або спростувати факт виконання роботи тракториста, свідчить про те, що відповідач ухилився від з'ясування дійсних відомостей про роботу яку виконував фактично позивач.
У разі відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації Підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника, що передбачено пунктом 18 зазначеного Порядку.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції вірно встановив, що ОСОБА_2, уродженець с. Оріхівка, Болградського району Одеської області (а.с. 5), якому 12 вересня 2014 року виповнилося 55 років, 5 січня 2015 року звернувся з заявою до управління Пенсійного Фонду України в Болградському районі Одеської області з приводу призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки більше 20 років пропрацював трактористом-машиністом.
Також встановлено, що ОСОБА_2 згідно трудової книжки колгоспника № 570, прийнятий в члени колгоспу «Оріхівка». Трудову діяльність розпочав в 1970 році рядовим, яким працював до 1976 року. З 1977 року по 1978 рік посада, на якій працював позивач - не вказана. В колгоспі ім. Кірова та СВК «Оріхівка» працював на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1981 року по 03.10.1981 року, з 17.09.1982 року по 06.03.2000 року, з 07.03.2000 року по 27.08.2005 року.
Зазначене підтверджується: архівними довідками Болградської районної ради Одеської області від 12.12.2014 року 05-26/1016 (а.с. 41), 05-26/1017 (а.с. 47), 05-26/1015 (а.с. 48), 05-26/1051 (а.с. 47); копією пенсійної справи позивача (а.с. 34-49); атестатом № 5299, виданим професійно технічним училищем №10 на ім'я позивача ОСОБА_2; в якому зазначено професію тракторист-машиніст (а.с. 11).
В судовому засіданні суду першої інстанції були допитані свідки: ОСОБА_5, уродженець с. Садове, Арцизького району Одеської області (а.с. 56-63), ОСОБА_6, уродженець с. Оріхівка, Болградського району, Одеської області (а.с. 64-72), ОСОБА_7 (а.с. 73-76), які всі працювали в колгоспі імені Кірова/ СВК «Оріхівка».
Свідку повідомили, що за весь час роботи трактористами, за кожним трактором було закріплено два трактористи, так було завжди в їхньому господарстві, оскільки об'єм роботи дуже великий, робочий час розпочинався рано вранці і тривав до пізнього вечора, і фізично цю роботу було не можливо виконувати одній особі. Позивач особисто працював на тракторі марки Т150, що є важкою технікою, та передбачає виконання роботи на ньому саме двох трактористів. Працювали круглий рік в рослинництві (польові роботи: весною, літом та осінню) та займались підготовчими роботами в зимовий період. В сезон посівних, збирання врожаю, окрім зимового періоду працювали цілодобово, тому і було закріплено по два трактористи за кожним трактором, щоб можливо було змінити один одного для відпочинку. Виконували усі різноманітні види робіт: орання землі, культивація, боронування, посів зернових, збирання врожаю, дивування, тощо. Навіть в зимовий період були зайняті на роботах цілий робочий день, здійснювали снігоприбиральні роботи, ремонтні роботи, роботи з підготовки добрива тощо. Така практика існує і по теперішній час, що за одним трактором закріплено два трактористи. Крім того, в їхньому господарстві були відсутні ремонтні майстерні та бригади, тому всю техніку та інвентар доводилось лагодити трактористам самостійно, в тому числі і капітальний ремонт техніки.
Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Їх показання об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Отже, колегія суддів вважає, що обставини, викладені позивачем в позовній заяві про те, що спірні періоди роботи з 01.01.1981 року по 03.10.1981 року, з 17.09.1982 року по 06.03.2000 року, з 07.03.2000 року по 27.08.2005 року повинні увійти до пільгового стажу - обґрунтовані і знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
Колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про те, що рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на визначення пенсій на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.02.2015 року (протокол №2) щодо відмови ОСОБА_2 в підтвердженні періодів роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1981 року по 03.10.1981 року, з 17.09.1982 року по 06.03.2000 року, з 07.03.2000 року по 27.08.2005 року, та рішення Комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області № 12 від 27.03.2015 року щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу в якості тракториста-машиніста - є незаконними, а позовні вимоги щодо скасування зазначених рішень підлягають задоволенню, рішення підлягають відповідно, скасуванню.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовної вимоги стосовно зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області провести позивачу призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з огляду на наступне.
Колегія суддів вважає, що позивач придбав право на пенсію на пільгових умовах як тракторист-машиніст, безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.
Пільговий стаж роботи, визначений вимогами п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», повністю підтверджується матеріалами справи, що дає підстави для задоволення позовної вимоги позивача щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах та ухвалити в цій частині нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити з 06.01.2015 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов. Відповідачі, які є суб'єктами владних повноважень, свою позицію суду не доказали та не обґрунтували її.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ухвалене судове рішення на підставі вимог ст. 202 КАС України підлягає скасуванню частково.
Керуючись ст.ст. 195; 197; 198; 202; 205; 207; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Болградського районного суду Одеської області від 10 липня 2015 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах.
Ухвалити у цій частині нову постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області призначити з 06.01.2015 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п.«в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В іншій частині постанову Болградського районного суду Одеської області від 10 липня 2015 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом 20 днів.
Головуючий: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян
Суддя: О.І. Шляхтицький