УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2015 р.Справа № 820/5164/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Зеленського В.В.
Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.09.2015р. по справі №820/5164/15
за позовом Прокурора Ленінського району м. Харкова в інтересах держави, в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області , Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації
до Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" третя особа Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
20.05.2015 року, Прокурор Ленінського району міста Харкова в інтересах держави, в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації , третя особа - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод", в якому просив суд зобов'язати привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79559, яке знаходиться на його території по вул. Котлова, 236 у м. Харкові у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме:
- привести у робочий стан вентиляцію;
- провести перевірку фільтрів - поглиначів;
- провести перевірку дверей на герметичність;
- відновити дизельну електростанцію.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Харківський комбікормовий завод" (61139, м. Харків, вул. Котлова, 236, код ЄДРПОУ 00952214) привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79559, яке знаходиться на його території по вул. Котлова, 236 у м. Харкові у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме: привести у робочий стан вентиляцію, провести перевірку фільтрів - поглиначів, провести перевірку дверей на герметичність та відновити дизельну електростанцію.
Відповідач, Публічне акціонерне товариство "Харківський комбікормовий завод", не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року по справі №820/5164/15 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) фіксування судового засідання 15.10.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (Орган управління) та Відкритим акціонерним товариством "Харківський комбікормовий завод" (Зберігач) 12.06.2008 року було укладено договір зберігання майна цивільної оборони №59, згідно умов якого Орган управління передає, а Зберігач приймає на себе зобов'язання щодо виконання функцій зберігання майна цивільної оборони, що не увійшло до статутного фонду ВАТ "Харківський комбікормовий завод" при приватизації, а саме: об'єкт ЦО - заглиблений склад (інв. №493), розташований за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 236. Зазначене майно цивільної оборони є державною власністю (п.1.1 Договору).
Згідно Акту прийому - передачі майна цивільної оборони (додаток до Договору), балансова (залишкова) вартість майна цивільної оборони станом на 31.12.2007 року складала 104 255грн.
У зв'язку зі зміною організаційно - правової форми відповідача - з Відкритого акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" на Публічне акціонерне товариство "Харківський комбікормовий завод", між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області та відповідачем було укладено додаткову угоду №1 від 02.11.2012 року до договору зберігання майна цивільної оборони від 12.06.2008 року, якою було внесено відповідні зміни до вказаного договору в частині найменування підприємства (відповідача по справі).
На підставі Наказу №91 від 16.02.2015 року Ленінським районним відділом ГУ ДСНАУ у Харківській області з 23.02.2015 року по 27.02.2015 року у відношенні Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" було проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, а саме перевірено приміщення захисної споруди ПАТ «ХКЗ» за адресою: м. Харків, вул. Котлова 236 на ступінь ризику суб'єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт перевірки №19 від 27.02.2015 року.
Крім того, комісією ДПРЧ РВ ГУ ДСНС України у Харківській області було проведено комплексну перевірку стану готовності, експлуатації та використання сховища Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" №79559 за адресою: м. Харків, вул. Котлова 236.
За результатами вищевказаної перевірки фахівцями ДПРЧ РВ ГУ ДСНС України у Харківській області було складено Акт комплексної перевірки (спеціального огляду) захисної споруди цивільної оборони (сховища №79559) від 27.02.15 року, згідно висновків, якого зазначено, що перевірений об'єкт оцінюється як неготовий до прийняття осіб, що укриваються та зобов'язано підприємство привести у робочий стан вентиляцію, провести перевірку фільтрів, поглиначів, провести перевірку дверей на герметичність, відновити дизельну електростанцію у термін до 23.03.2015 року та надати план усунення недоліків, жодних зауважень щодо проведення перевірки та виявлених порушень з боку посадових осіб Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" , зокрема голови правління не було.
З метою усунення недоліків, які були виявлені під час здійснення перевірки додержання та виконання приміщень захисної споруди Ленінським районним відділом ГУ ДСНАУ у Харківській області було складено у відношенні Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" припис №19 від 27.02.2015 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту з зазначенням ряду порушень та строку їх усунення.
Вказаний припис було отримано головою правління Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" того ж дня, проте ні в судовому, ні в адміністративному порядку припис не був оскаржений, та не є скасованим в установленому законом порядку, а отже не втратив юридичної дії.
У зв'язку з незадовільним експлуатаційним станом готовності державної захисної споруди цивільного захисту № 79559, що знаходиться на зберіганні у Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод", та невиконанням останнім вимог Акту комплексної перевірки (спеціального огляду) захисної споруди цивільної оборони (сховища №79559) від 27.02.15 року, Прокурор Ленінського району міста Харкова в інтересах держави, в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовною заявою.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі суд першої інстанції виходив з того, що заявлена суб'єктом владних повноважень вимога щодо зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79559, у придатний стан для використання за цільовим призначенням є правомірною, у зв'язку з недотримання суб'єктом господарювання законодавства у сфері цивільного захисту населення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції на підставі такого.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно укладеного договору зберігання на позабалансовому рахунку 007 Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" знаходиться об'єкт цивільної оборони - заглиблений склад №79559, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 236, що підтверджується діючим договором та актом прийому - передачі відповідного майна та згідно нього та акту № 1034 від 31.07.2014 року є державним майном, що не увійшло в процесі приватизації до статутного капіталу відповідача.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 18 Кодексу цивільного захисту України (далі по тексту - КЦЗ України) встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності.
Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 19 КЦЗ України до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту віднесено здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.
Разом з тим, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту (п. 15 ч. 1 ст. 20 КЦЗ України), здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні) (п. 16 ч. 1 ст. 20 КЦЗ України).
Колегія суддів зазначає, що з огляду на приписи ч.2 ст.19 Конституції України, процедура реалізації позивачем владної управлінської функції контролю в сфері цивільного захисту, пожежної безпеки, техногенної безпеки унормована, приписами КЦЗ України та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18, оскільки за змістом приписів даних нормативно - правових актів, територіальний орган МНС України та Департамент цивільного захисту України як регіонального, так і районного рівня належить до окресленого законодавцем кола осіб зі статусом органів державного контролю (нагляду).
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №48р, територіальними органами ДСНС спільно з місцевими органами виконавчої влади було проведено перевірки стану готовності захисних споруд, якими виявлено ряд порушень щодо утримання сховища, яке перебуває на позабалансовому рахунку 007 Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" , що не може залишатися без відповідного реагування представницького характеру.
Частиною 8 ст. 32 КЦЗ України визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 32 КЦЗ України, розділу 1 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженого Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 року за № 653, сховища забезпечують захист ociб, що укриваються, від негативного впливу сучасних засобів ураження, бактеріальних (біологічних) засобів, від бойових отруйних речовин, а також, при необхідності, від катастрофічного затоплення, небезпечних хімічних речовин, радіоактивних продуктів при руйнуванні ядерних енергетичних енергоустановок, високих температур i продуктів горіння при пожежах та передбачають можливість безперервного перебування у них розрахункової кількості ociб, що укриваються, протягом двох діб.
Частиною 6 ст. 32 КЦЗ України зазначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України "Про будівельні норми". Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 "Захисні споруди цивільної оборони", затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.1997р. № 106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в ycix випадках мають відповідати вимогам цих норм.
Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують її належний технічний стан i готовність до укриття населення.
Згідно з п.4 Порядку, використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 року за № 253 (далі по тексту - Порядок), захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб за умови забезпечення можливості приведення її у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.
Також, відповідно до п.6 Порядку, під час використання захисної споруди для власних потреб підприємством забезпечується збереження захисних властивостей споруди як в цілому, так i окремих її елементів; герметизацію та гідроізоляцію вciєї споруди; збереження робочого стану інженерно-технічного та спеціального обладнання, засобів зв'язку та оповіщення; належне утримання захисної споруди відповідно до вимог Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, яка затверджується МНС.
Колегія суддів зазначає, що перевірка Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" щодо додержання вимог законодавства у сферах пожежної i техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, яка проводилась 27.02.2015 року Ленінським РВ ГУ ДСНС України у Харківської області виявила, що технічний стан захисної споруди цивільної оборони - заглибленого складу №79559 оцінюється як "Не готове" до прийняття ociб, що укриваються.
Згідно пп. 2.3.2 п. 2.3. договору зберігання № 59 від 12.06.2008 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області та Відкритим акціонерним товариством "Харківський комбікормовий завод" (після зміни організаційно - правової форми - Публічне акціонерне товариство "Харківський комбікормовий завод") , останнє зобов'язано, зокрема, забезпечувати збереження майна.
Також, пп. 2.3.3. п. 2.3 вищевказаного договору визначено, що Відкрите акціонерне товариство "Харківський комбікормовий завод" зобов'язане внести відокремлений аналітичний бухгалтерський облік майна, що знаходиться на збереженні, та подавати на вимогу «Органа управління» звіт про стан та ефективність використання майна.
Крім того, цим же договором встановлено обов'язок Відкритого акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" нести повну відповідальність за збереження майна (п.п. 2.3.4), а у разі припинення цього договору - повернути майно в робочому стані з урахуванням його нормативного зносу.
Відповідно до ч. 1 ст. 936 Цивільного кодексу України, за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 942 Цивільного кодексу України зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі. Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов'язаний піклуватися про річ, як про свою власну.
Тобто межі обов'язків зберігача, який здійснює зберігання безоплатно, визначається як обов'язки піклуватися про річ, як про свою власну.
Отже, колегія суддів приходить до висновку про наявність обов'язку посадових осіб Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" щодо утримання сховища у належному стані, задля запобігання загроз для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.
Щодо доводів Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" про те, що договір зберігання №59 від 12.06.2008 року є неукладеним через відсутність строку зберігання, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 938 Цивільного кодексу України визначено, що якщо строк зберігання у договорі зберігання не встановлений і не може бути визначений виходячи з його умов, зберігач зобов'язаний зберігати річ до пред'явлення поклажодавцем вимоги про її повернення.
Встановлення строку договору зберігання, відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України не є обов'язковим, однак в господарському договорі зберігання встановлення строку є обов'язковим відповідно до ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу. Відсутність в такому договорі умови про строк є підставою для визнання договору неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо ж сторони господарського договору зберігання почали виконувати договір, він не може бути визнаний неукладеним.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: копій акта прийому - передачі майна цивільної оборони (додаток до договору), який свідчить про прийняття заглибленого складу (інв. № 493) на зберігання, додаткової угоди від 02.11.2012 року, листів № 12 від 09.01.2013 року, №2 від 08.01.2014 року, №321 від 24.11.2014 року на адресу начальника РВ ФДМУ, відомостей про державне майно (аркуші справи 98 - 108) договір зберігання сторонами виконувався.
Також, колегія суддів зазначає, що договір зберігання №59 від 12.06.2008 року є безстроковим, а дію такого договору може бути припинено у випадках, передбачених п.6 вказаного Договору (Дія договору), перелік яких є вичерпним: за згодою сторін, за рішенням господарського суду та у зв'язку із прийняттям законодавчих актів, норми яких змінюють статус майна.
Матеріали справи не містять рішень судових органів про неукладення договору зберігання, а також доказів припинення дії договору, відповідачем по справі таких не надано, що спростовує твердження відповідача в цій частині.
Факт перебування сховища на позабалансовому рахунку 007 відповідача не скасовує його обов'язку щодо утримання сховища у належному стані на підставі такого.
Згідно Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 року за № 291 позабалансові рахунки призначені для узагальнення інформації про наявність і рух цінностей, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі).
Товарно-матеріальні цінності відображаються за договірною вартістю або за вартістю, що вказана у приймально-передавальних актах.
Товарно-матеріальні цінності та основні засоби, вартість яких відображена на позабалансових рахунках, підлягають інвентаризації в порядку, що діє для цінностей, відображених на балансових рахунках відповідного класу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що заявлена суб'єктом владних повноважень вимога щодо зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №79559, яке знаходиться на його території по вул. Котлова, 236 у м. Харкові у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме: привести у робочий стан вентиляцію; провести перевірку фільтрів - поглиначів; провести перевірку дверей на герметичність; відновити дизельну електростанцію є правомірною, оскільки підтверджено факт недотримання останнім законодавства у сфері цивільного захисту населення, а тому судом першої інстанції було обґрунтовано ухвалено рішення про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 01.09.2015 року по справі №820/5164/15 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод".
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківський комбікормовий завод" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.09.2015р. по справі №820/5164/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді П'янова Я.В. Чалий І.С. Повний текст ухвали виготовлений 19.10.2015 р.