Ухвала суду № 52623115, 25.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2015
Номер справи
522/11923/15-а
Номер документу
52623115
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/11923/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Погрібний С.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Милосердного М.М.

- Ступакової І.Г.

в зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Одеський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2015 року представник ОСОБА_4 - ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Одеській області про:

· визнання протиправним дії ГУПФ України в Одеській області з відмови у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року;

· зобов'язання ГУПФ України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 із урахуванням всіх видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, включаючи посадовий оклад, встановлений Наказом Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року, та сплатити ОСОБА_2 суму недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилось унаслідок проведеного перерахунку, з травня 2014 року - за 12 місяців до дня звернення із заявою про перерахунок пенсії та по день фактичного проведення перерахунку.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказував, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", та Наказу Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України" збільшено посадовий оклад відповідної категорії військовослужбовців науково-педагогічного складу, що потягло за собою збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, однак, відповідач відмовляє в здійсненні відповідного перерахунку та виплаті пенсії у належному розмірі, внаслідок чого утворилась заборгованість перед позивачем.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що йому не було повідомлено про підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Наказу Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України".

Постановою Приморського районного суду м. Одеси адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано протиправною відмову ГУПФ України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області провести перерахунок та сплачувати пенсію ОСОБА_2 відповідно до схеми розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", починаючи з 10 грудня 2014 року, та зобов'язати виплатити недоплачену частину пенсії за весь період, з урахуванням здійснених раніше виплат.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

ОСОБА_2 є пенсіонером Збройних Сил України, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку нараховує і виплачує відповідач.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до Наказу Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року за №814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", ГУПФ України в Одеській області листом від 29 травня 2015 року № 550/К-11 надано відповідь та повідомлено заявника про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст.ст. 51, 61, 63 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", Наказом Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області вказується, що вони не були повідомленні про підстави для проведення перерахунку пенсій та про проведення підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Наказу Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі, призначені за цим Законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону (ч.3 ст. 63).

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" п. 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією Постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

На підставі п.1 названого Порядку - перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", Міністром оборони України видано Наказ №814 від 27 листопада 2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".

Даним Наказом Міністр оборони України реалізував надане йому право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією Постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Враховуючи, що названим вище Наказом Міністра оборони України встановлено нові посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця.

При цьому, як прямо зазначено в Преамбулі названого Наказу, цей Наказ видано відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", що згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Таким чином, судова колегія доходить висновку, що на підставі наведених вище положень ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру посадового окладу, обчисленого відповідно до Наказу Міністра оборони України №814 від 27 листопада 2013 року.

Таким чином, відповідач був зобов'язаний зробити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням його посадового окладу, а тому рішення ГУПФ України в Одеській області є неправомірним, та підлягає скасуванню.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог є правильними.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 липня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Милосердний М.М.

Суддя: Ступакова І.Г.