ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 668/7553/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Зубов О.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 9 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі Управління ПФУ в м. Херсоні) про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування при визначені розміру пенсії частини заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язання Управління ПФУ в м. Херсоні перерахувати позивачу пенсію з 31 травня 2012 року, виходячи з розміру 80 % від заробітної плати, визначеної довідкою про складові заробітної плати від 1 червня 2012 року за № 07/06-19/3806, в тому числі з урахуванням виплати матеріальної допомоги на загальну суму 29522 грн. 37 коп., різниці в посадових окладах в розмірі 715 грн. та індексації заробітної плати на загальну суму 9083 грн. 30 коп., та сплатити визначену різницю.
В обґрунтування позову зазначалось, що з 31 травня 2012 року ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Херсоні із заявою про донарахування в розрахунок розміру пенсії всіх складових заробітної плати, які були відображені в довідці Херсонської митниці від 1 червня 2012 року за № 07/06-19/3806, проте рішенням від 4 червня 2015 року за № 61 відповідачем відмовлено у зазначеному перерахунку. На думку позивача, дії відповідача щодо неврахування при визначенні розміру пенсії графи «Інші виплати», зазначеної у вказаній довідці Херсонської митниці, є протиправними.
Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 9 липня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління ПФУ в м. Херсоні щодо неврахування при визначені розміру пенсії позивачу частини його заробітної плати, а саме: виплати допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, різниці в посадових окладах та суми індексації заробітної плати. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23 грудня 2014 року в розмірі 80 % від заробітної плати, визначеної довідкою про складові заробітної плати від 1 червня 2012 року за № 07/06-19/3806, виданою Херсонською митницею Міндоходів, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, різниці в посадових окладах та суми індексації заробітної плати, та сплатити визначену різницю. Адміністративний позов в частині перерахунку пенсії за період з 31 травня 2012 року по 22 грудня 2014 року залишено без розгляду.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник Управління ПФУ в м. Херсоні в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а саме положення ст. ст. 33 та 37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 щодо обчислення пенсії державним службовцям. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить залишити оскаржене судове рішення без змін.
Постанову суду першої інстанції в частині залишення без розгляду вимог ОСОБА_1 за період з 31 травня 2012 року по 22 грудня 2014 року в апеляційному порядку не оскаржено.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, позивач з 31 травня 2012 року отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків заробітної плати.
При призначенні пенсії ОСОБА_1 Управлінням ПФУ в м. Херсоні не враховані складові заробітної плати позивача, які були відображені в довідці Херсонської митниці від 1 червня 2012 року за № 07/06-19/3806, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, різниця в посадових окладах і сума індексації заробітної плати.
Позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Херсоні із заявою про донарахування в розрахунок розміру пенсії всіх складових заробітної плати, які були відображені у названій довідці Херсонської митниці.
Рішенням від 4 червня 2015 року № 61 відповідачем відмовлено у зазначеному перерахунку.
Обставини справи сторонами не оспорюються.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції обґрунтовано послався на Закон України «Про державну службу» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, різниці в посадових окладах і суми індексації заробітної плати, як складових частин заробітної плати, є правильним.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову районного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні залишити без задоволення, а постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 9 липня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипчен