Ухвала суду № 52622497, 08.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
826/11583/15
Номер документу
52622497
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/11583/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мацедонської В.Е., Грищенко Т.М., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 серпня 2015 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Телко Україна» до Київської міської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Телко Україна» (надалі за текстом - «ТОВ «Телко Україна») звернулось до суду з позовом про визнання неправомірними дій Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви № 04-12/14 від 04.12.2014 р. про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, та про зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення надмірно сплачених сум податку на додану вартість та мита у розмірі 37 302 грн. 56 коп. та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві. Позивач просив також стягнути з Київської митниці ДФС 37 302 грн. 56 коп. надмірно сплаченої суми податку на додану вартість та мита.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано незаконними дії Київської міської митниці ДФС та зобов'язано підготувати висновок про повернення надмірно сплачених сум податку на додану вартість та мита у розмірі 37 302 грн. 56 коп. і направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 05 грудня 2013 року між ТОВ «Телко Україна» та фірмою «СІТІ POLYMER LTD» (Корея) укладено зовнішньоекономічний контракт № 154 про поставку полімерної сировини та товарів.

14.02.2013 р. з метою митного оформлення товару ТОВ «Телко Україна» подано митну декларацію № 100270001/2014/273822 у якій митна вартість імпортованого товару визначена за ціною договору.

14 лютого 2014 року Київською міською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100270001/2014/400007/2, яким було збільшено розмір митної вартості імпортованого позивачем товару.

ТОВ «Телко Україна» здійснено оплату сум скоригованої митної вартості товару на загальну суму 37 302 грн. 56 коп.

Не погоджуючись із правомірністю рішенням про коригування митної вартості товарів від 14.02.2014 № 100270001/2014/400007/2, позивач звернувся до суду із позовом про скасування даного рішення, за результатами розгляду якого, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.08.2014 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2014 року, позов ТОВ «Телко Україна» задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 14.02.2014 №100270001/2014/00007/2 про коригування митної вартості товару.

На підставі вказаного вище судового рішення ТОВ «Телко Україна» звернулось до Київської міської митниці ДФС із заявою № 04-12 від 04.12.2014 р. у якій просило повернути суми надмірно сплачених податку на додану вартість та мита у загальному розмірі 37 302 грн. 56 коп., у тому числі податку на додану вартість у розмірі 30 128 грн. 99 коп. та ввізного мита у розмірі 7 173 грн. 57 коп.

Листом від 04 грудня 2014 року № 04-12/14 відповідач відмовив у задоволенні заяви посилаючись на відсутність підстав для повернення коштів з Державного бюджету України, оскільки питання про повернення коштів не було предметом розгляду судової справи № 826/10362/14.

Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

За змістом пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (надалі за текстом - «Порядок»), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Також, названим пунктом передбачено, що до заяви, серед іншого, додаються документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ названого Порядку для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Згідно з вимогами пункту 7 Розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Таким чином, оскільки в порушення наведених законодавчих приписів митний орган відмовився від своїх функцій, не здійснив ніяких дій щодо повернення надмірно сплаченого податку, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 13 жовтня 2015 р.

.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Грищенко Т.М.