Ухвала суду № 52622411, 20.10.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
804/1277/15
Номер документу
52622411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

20 жовтня 2015 рокусправа № 804/1277/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2015 р. по справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до державного підприємства "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою " про зобов'язання вчинити певні дії , -

в с т а н о в и в:

У січні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати державне підприємство "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою " виконати певні дії, а саме: виконати вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 28.10.2014 р. №04-07-05-15/10677 на загальну суму 3 792 689,83 грн., шляхом визначеним у вимозі.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2015 р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись не неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, які мають істотне значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи, що є порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 07.07.2014 р. по 17.09.2014 р. відповідно до п. 1.3.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області та на підставі направлення на проведення ревізії від 03.07.2014 р. №1276 проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за період з 01.01.2012 р. по 01.07.2014 р., якою встановлено ряд порушень, що відображені в Акті ревізії від 24.09.2014 р. №07-24/9 (надалі - Акт ревізії).

На підставі порушень, зафіксованих Актом ревізії, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області було сформовано та викладено у листі від 28.10.2014р. №04-07-05-15/10677 обов'язкові для виконання відповідачем вимоги.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так, згідно листа від 28.10.2014р. №04-07-05-15/10677 відповідачем було винесено наступні вимоги:

- зменшити розмір дебіторської заборгованості за бухгалтерським обліком підприємства на загальну суму 16937580,25 грн., у тому числі по установах: Управління Держземагенства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області - 1562365,72 грн.; відділу Держземагенства у Межівському районі Дніпропетровської області - 1842921,50 грн.; Управління Держземагенства у Синельниківському районі Дніпропетровської області - 553749,63 грн.; відділу Держземагенства у Магдалинівському районі Дніпропетровської області - 1637495,67 грн.; відділу Держземагенства у Криничанському районі Дніпропетровської області - 2985180,10 грн.; відділу Держземагенства у Петриківському районі Дніпропетровської області - 743142,96 грн.; відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області - 1229655,00 грн.; Управління Держземагенства у П'ятихатському районі Дніпропетровської області - 866699,32 грн.; Управління Держземагенства у Петропавлівському районі Дніпропетровської області - 1434083,89 грн.; Управління Держземагенства у Павлоградському районі Дніпропетровської області - 2045802,40 грн.; Управління Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області - 2036484,06 грн.;

- повернути на розрахункові рахунки управлінь (відділів) Держземагенства у Дніпропетровській області надлишково перераховані Інституту кошти на загальну суму 1728657,38 грн., у тому числі: відділу Держземагенства у Межівському районі Дніпропетровської області - 64869,50 грн.; Управління Держземагенства у Синельниківському районі Дніпропетровської області - 610388,17 грн.; відділу Держземагенства у Магдалинівському районі Дніпропетровської області - 896385,93 грн.; відділу Держземагенства у Петриківському районі Дніпропетровської області - 93876,55 грн., відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області - 63137,23 грн.;

- зменшити розмір кредиторської заборгованості за бухгалтерським обліком підприємства на суму 11204500,00 грн., у т.ч. перед ТОВ «ДніпрОблЗемАгенція» на суму 9848800,00 грн. та ТОВ «Геолайф» на суму 1355700,00 грн.;

- стягнути з ТОВ «ДніпрОблЗемАгенція» кошти на загальну суму 3500000,00 грн. шляхом перерахування відповідної суми на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль». В іншому випадку стягнути кошти у сумі 3500000,00 грн. з особи, якою допущено порушення в порядку, встановленому чинним законодавством;

- стягнути кошти з Ювілейної селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області в сумі 139200,53 грн. та Державного підприємства «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Держземагенства України в сумі 112300,00 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи з подальшим відшкодуванням на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль»;

- стягнути кошти у загальній сумі 200917,00 грн., а саме: з Держземагенства у Дніпропетровської області - 181566,00 грн. та з юридичних і фізичних осіб - 19351,00 грн.;

- стягнути кошти у сумі 64852,98 грн. з особи, якою допущено порушення в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема встановлено безпідставне здійснення Інститутом витрат на загальну суму 64852,98 грн., у т. ч.: за юридичні послуги на суму 20000,00 грн. та інформаційно-консультаційні послуги на суму 44852,98 грн., здійснення яких не передбачено фінансовими планами підприємства на 2012 та 2013 роки;

- зменшити розмір дебіторської заборгованості Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області за бухгалтерським обліком підприємства на суму 32634,00 грн.;

- стягнути кошти з Державного підприємства «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Держземагенства України у сумі 18300,00 грн. з подальшим відшкодуванням на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль». В іншому випадку стягнути кошти у сумі 18300,00 грн. з особи, якою допущено порушення в порядку, встановленому чинним законодавством;

- стягнути з ТОВ «Бізнес-Експерт» 5016,02 грн. з подальшим відшкодуванням на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль». В іншому випадку стягнути кошти у сумі 5016,02 грн. з особи, якою допущено порушення в порядку, встановленому чинним законодавством;

- стягнути з матеріально-відповідальної особи ОСОБА_2 кошти у сумі 2334,00 грн. з подальшим перерахуванням на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль»;

- зменшити суму поточних зобов'язань до Пенсійного фонду України на суму 565,72 грн. шляхом коригування розміру обов'язкових платежів при подальших нарахуваннях;

- стягнути кошти у сумі 1497,41 грн. із працівників підприємства, шляхом утримання із заробітної плати на підставі їх заяв або шляхом внесення відповідних сум на банківський рахунок №2605710634403, який відкритий Інститутом в АТ «Райффайзен Банк Аваль» Дніпропетровської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль». В іншому випадку стягнути кошти у сумі 1497,41 грн. з особи, якою допущено порушення в порядку, встановленому чинним законодавством;

- провести коригування розміру кредиторської заборгованості за бухгалтерським обліком підприємства;

- провести збори трудового колективу, на яких розглянути результати ревізії з метою упередження порушень;

- видати наказ по Інституту щодо притягнення відповідальних осіб, винних у встановлених ревізією порушеннях, до дисциплінарної або матеріальної відповідальності.

Обов'язкові вимоги на загальну суму 3792689,83 грн. на час розгляду справи усунуті не були, що і стало підставою для звернення Держаної фінансової інспекції в Дніпропетровської області до суду з адміністративним позовом про зобов'язання державного підприємства "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою " виконати вимоги, викладені в листі від 28.10.2014 року №04-07-05-15/10677 на загальну суму 3 792 689,83 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутності у органу державного фінансового контролю права вимагати виконання вимоги щодо стягнення завданих допущеними порушеннями збитків у примусовому порядку.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939 головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Так, згідно з Положенням Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Таким чином, органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що спірна вимога стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, а тому такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 травня 2015 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: Ю.М. Дадим