Справа № 524/5844/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.2015 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі:
головуючого судді Кривич Ж.О.,
при секретарі Кулинич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука про стягнення компенсації втрати частини грошових доходів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконкому Автозаводської районної ради м. Кременчука та просив суд стягнути з виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука на його користь грошову компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати заробітної плати (середнього заробітку за період з 31.01.2011 року по 12.09.2014 року) в сумі 33743 грн. 95 коп. за період з квітня 2006 року по червень 2015 року.
Зазначав, що в період з 01.07.1998 року по 31.01.2011 року працював у виконавчому комітеті Автозаводської районної ради міста Кременчука на посаді головного спеціаліста штабу цивільної оборони та надзвичайних ситуацій виконкому.
В подальшому, ним було встановлено, що відповідач розрахувався по заробітній платі не в повному обсягу.
Дана обставина змусила його звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
27.11.2014 року постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області по справі № 524/8527/15-а, суд зобовязав виконавчий комітет Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за період з 31.01.2011 року по 12.09.2014 року, на виконання якої відповідач нарахував 113961 грн. 33 коп. але не виплатив.
Позивач вважав, що вищезазначеним рішенням підтверджено факти не виплати йому відповідачем всіх сум заробітної плати які належать позивачу до виплати з 10.02.2015 року (день набрання рішенням законної сили).
В судове засідання позивач не прибув, в своїй заяві позовні вимоги підтримав і просив суд справу розглядати без його участі.
Представник відповідача - виконкому Автозаводської районної ради м. Кременчука в судове засідання не прибув, просив справу слухати за його відсутності, проти позову заперечував надавши письмові заперечення на позовну заяву і просив в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи та письмові докази, подані позивачем в обґрунтування власних вимог, повно та всебічно оцінивши надані докази, в сукупності із обставинами справи суд встановив наступне.
Позивач в період з 01.07.1998 року по 31.01.2011 року працював у виконавчому комітеті Автозаводської районної ради міста Кременчука на посаді головного спеціаліста штабу цивільної оборони та надзвичайних ситуацій виконкому.
Позивачем встановлено, що відповідач не розраховувався з ним в повному обсязі по заробітній платі, що змусило його звернутися до суду.
Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області своєю постановою задовольнив вимоги ОСОБА_1 які заявлені до виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука про зобовязання останнього нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за період з 31.01.2011 року по 12.09.2014 року, на виконання зазначеного рішення відповідач нарахував 113961 грн. 33 коп.
Відповідно дост. 34 Закону України «Про оплату праці», компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідност. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх штати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частин доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати"встановлено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до ч.ч. 1,3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією(254к/96-ВР) та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З системного аналізу положень ч.1 ст.2та ч. 3 ст.2 КАС Українив кореспонденції з приписамист. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, таст.8Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, вбачається, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим мотивуванням спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженомуст. 6 Конституції Українипринципу розподілу державної влади та запровадженомуст. 8 Конституції Українипринципу верховенства права.
При цьому, приписи перелічених норм права встановлюють, що суд не має права перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов'язки, надані повноваження та віднесені до виключної компетенції такого суб'єкта.
Частиною 3статті 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування»передбачено, що джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Підпунктом 3 пункту 2постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268, надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієїпостанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Позовні вимоги про стягнення з виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука грошової компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушення термінів виплати заробітної плати, не нарахованої позивачу, без заявлення вимоги вирішити публічно-правовий спір не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення нарахування грошової компенсації втрати частини грошових доходів замість органу, якому надані такі повноваження.
На підставі викладеного, керуючисьстаттями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука про стягнення грошової компенсації в повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення ухвали, а особами, які не приймали участь у розгляді справи в цей же термін з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: