Справа № 367/4924/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року Ірпінський міський суд Київської області
в складі: головуючого - судді Карабаза Н.Ф.,
при секретарі Дідескул Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради про зобовязання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради про зобовязання вчинити дії, який мотивує тим, що його син ОСОБА_2 народився 18.06.2012 р. у м. Ірпінь, що підтверджено у свідоцтві про народження та на даний час проживає у м. Ірпінь за адресою: АДРЕСА_1. Вказує, що на момент подання позовної заяви до Ірпінського міського суду його синові виповнилося повних 3 роки, відтак він досяг молодшого дошкільного віку і згідно статті 53 ОСОБА_3 України та Закону України «Про дошкільну освіту» як громадянин України має реалізувати своє право на здобуття дошкільної освіти у дошкільному навчальному закладі м. Ірпінь, який згідно пункту 2 статті 11 Закону України «Про дошкільну освіту» зобовязаний задовольняти потреби громадян відповідної території в здобутті дошкільної освіти. Згідно статті 53 ОСОБА_3 України: держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Відповідно до статті 8 ОСОБА_3 України: норми ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти, як одного із принципів дошкільної освіти на законодавчому рівні закріплює стаття 6 «Принципи дошкільної освіти» Закону України «Про дошкільну освіту». Згідно пункту 1 статті 9 «Здобуття дошкільної освіти» Закону України «Про дошкільну освіту»: громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності. Проте після формування груп дітей, які отримали направлення до ДНЗ № 1 «Лісова пісня» у червні 2015 року, імя сина позивача було відсутнє у цих списках, про що його дружину ОСОБА_4 повідомила методист ОСОБА_5. Після цього позивач та його дружина написали заяву від 30.06.2015 р. вх. № 128 із проханням зарахувати дитину до ДНЗ № 1 на імя начальника управління освіти і науки Ірпінської міської ради ОСОБА_6 Однак начальник управління освіти і науки Ірпінської міської ради ОСОБА_6 своєю заявою № 745 відмовив їх синові в реалізації його права на здобуття дошкільної освіти, нехтуючи основним законом держави ОСОБА_3 України, Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженим Постановою КМУ № 305 від 12.03.2003 р., посилаючись на рекомендації Департаменту освіти і науки КОДА та наказу управління освіти і науки Ірпінської міської ради від 04.07.2013 р. № 158-0 відповідно до якої у місті створена та функціонує електронна реєстрація дітей до дитячих садочків. Адже, у вищезгаданій заяві № 745 як відповіді на заяву позивача з проханням зарахувати його сина до ДНЗ № 1 «Лісова пісня» зазначено: «Згідно ст. 14 п. 2 про наповнюваність груп Закону України «Про дошкільну освіту», на який Ви посилаєтесь, забезпечення всіх бажаючих направленням до даного дошкільного закладу неможливе. До другої молодшої групи отримали направлення діти, які були зареєстровані до 17.07.2012 р. Дата створення Вашої заявки 09.07.2013 рік». Але наповнюваність груп не може бути причиною відмови у зарахуванні дитини до дошкільного навчального закладу згідно ОСОБА_3 України, яка у статті 53 гарантує право на освіту кожному громадянину. Тим більше згідно п. 4.2 рішення Конституційного Суду України від 04.03.2004 №5-рп/2004: доступність освіти за конституційно-правовим смислом необхідно розуміти так, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право. В тому числі держава може надати дитині місце в іншому дошкільному навчальному закладі. Також порядок прийому до дитячого садка регламентується Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженим Постановою КМУ № 305 від 12.03.2003. У цьому положенні немає жодного слова про електронну реєстрацію дітей до дитячих садочків. Саме тому ця електронна реєстрація як підстава для прийому дитини до дошкільного навчального закладу згідно чинного законодавства України офіційно не існує та носить лише рекомендаційний характер на окремих територіях. Тим більше, що згадана вище електронна черга була створена тільки 04.07.2013 р., а цього року із заяви № 745 ОСОБА_6 до ДНЗ № 1 отримали направлення діти, які були зареєстровані до 17.07.2012 р. Тобто цих дітей реєстрували на момент, коли електронної черги не існувало взагалі. Тим більше згідно статті 8 ОСОБА_3 України: ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно- правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії, а, оскільки електронна реєстрації дітей до дошкільних навчальних закладів позбавляє дітей, що не зареєстровані у цій черзі з будь- яких причин або зареєстровані пізніше за інших, можливості на реалізацію свого права на дошкільну освіту, то ця електронна реєстрація суперечить статті 53 ОСОБА_3 України - кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти. Відтак електронна реєстрація дітей до дошкільних навчальних закладів носить лише рекомендаційний характер, не є обовязковою до виконання на території України, суперечить ОСОБА_3 України і не може буди законною причиною відмови у зарахуванні дитини до дошкільного навчального закладу. Отже, згідно ОСОБА_3 України та чинного законодавства України моїй дитині не може бути відмовлено у праві на дошкільну освіту з будь-яких причин, в тому числі через реєстрацію в електронній черзі, оскільки право на освіту є одним із основоположних прав громадянина, належить йому від народження, гарантується та захищається ОСОБА_3 України, яка є основним законом держави.
Просив зобовязати Управління освіти і науки Ірпінської міської ради надати його дитині місце у дошкільному навчальному закладі м. Ірпінь згідно ОСОБА_3 України та чинного законодавства України.
В судове засідання позивач не з»явився, надав суду клопотання про розгляд справи в його відсутності, свої позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату та місце слухання справи повідомлений належним чином. Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд вважає дії Управління освіти і науки Ірпінської міської ради по відмові надати дитині місце у дошкільному навчальному закладі м. Ірпінь неправомірними виходячи з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 народився 18.06.2012 р. у м. Ірпінь, що підтверджено свідоцтвом про народження та на даний час проживає у м. Ірпінь за адресою: АДРЕСА_1. На момент подання позовної заяви до Ірпінського міського суду йому виповнилося повних 3 роки, відтак він досяг молодшого дошкільного віку, що не оспорюється сторонами.
Згідно довідки №146 від 19.08.2015 року про склад сім»ї, виданої ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» за адресою м.Ірпінь вул.Лісова буд.6-К, пр.123 проживають без реєстрації ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов від 18.08.2015 року сім»я в складі: ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 проживають за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 прим.123 на підставі свідоцтва про право власності №СТА 418844 від 12.11.2014 року без реєстрації, так як приміщення документально являється не житловим.
Згідно довідки ПАТ «Платінум Банк» №393 від 14.09.2015 року ОСОБА_1 працює у ПАТ «Платінум Банк» з 15.09.2010 року та по теперішній час на умовах п»ятиденного робочого тижня, 8 годин щоденно.
Згідно довідки ПАТ «Платінум Банк» №394 від 14.09.2015 року ОСОБА_4 працює у ПАТ «Платінум Банк» з 15.07.2010 року та по теперішній час на умовах п»ятиденного робочого тижня, 8 годин щоденно.
30 червня 2015 року позивач звертався із заявою до начальника управління освіти і науки Ірпінської міської ради ОСОБА_6 щодо зарахування в дошкільний навчальний заклад №1 «Лісова пісня» його дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 01 вересня 2015 року.
16 липня 2015 року за №745 Управління освіти і науки Ірпінської міської ради надало відповідь на його звернення в якому інформує, що відповідно до рекомендацій Департаменту освіти і науки КОДА та наказу управління освіти і науки Ірпінської міської ради від 04.07.2013 року №158-О у місті, створене та функціонує електронна реєстрація дітей до садочків.
Відповідно до ст.53 ОСОБА_3 України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про дошкільну освіту» дошкільний навчальний заклад - навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту. Дошкільний навчальний заклад: задовольняє потреби громадян відповідної території в здобутті дошкільної освіти; забезпечує відповідність рівня дошкільної освіти вимогам базового компонента дошкільної освіти; створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про дошкільну освіту» принципи дошкільної освіти є: доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти; рівність умов для реалізації задатків, нахилів, здібностей, обдарувань, різнобічного розвитку кожної дитини; єдність розвитку, виховання, навчання і здоровлення дітей; єдність виховних впливів сім'ї і дошкільного навчального закладу; наступність і перспективність між дошкільною та початковою загальною освітою; світський характер дошкільної освіти; особистісно-орієнтований підхід до розвитку особистості дитини; демократизація та гуманізація педагогічного процесу; відповідність змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти особливостям розвитку та стану здоров'я дитини дошкільного віку.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про дошкільну освіту» завданнями дошкільної освіти є: збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров'я дитини; виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей Українського народу, а також цінностей інших націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля; формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду; виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту; здійснення соціально-педагогічного патронату сім'ї.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про дошкільну освіту» громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї. Здобуття дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності має забезпечити виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою КМУ №305 від 12.03.2003 року дошкільний навчальний заклад у своїй діяльності керується ОСОБА_3 України, Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", іншими законодавчими актами, актами Президента України, Кабінету Міністрів, наказами МОН, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, цим Положенням та власним статутом.
Згідно з п.6 Положення прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.
Електронна реєстрація як підстава для прийому дитини до дошкільного навчального закладу згідно чинного законодавства України не існує і носить лише рекомендаційний характер на окремих територіях.
Неправомірна відмова в прийомі до дошкільного навчального закладу призвела до порушень передбаченого ОСОБА_3 України права на доступність кожного громадянина до освітніх послуг та рівності прав на здобуття дошкільної освіти у дошкільному навчальному закладі.
Відповідно до ч.2 ст.19 ОСОБА_3 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені ОСОБА_3 та законами України.
Суд вважає, що відповідач необґрунтовано відмовив в прийомі до дошкільного навчального закладу дитини позивача.
За таких обставин вказані дії відповідача у відмові в прийомі до дошкільного навчального закладу є неправомірними та такими, що порушують права позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8,19,53 ОСОБА_3 України, ст.ст.6,7,9,11 Закону України «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою КМУ №305 від 12.03.2003 року, ст. ст. 41, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобовязати Управління освіти і науки Ірпінської міської ради надати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, який мешкає АДРЕСА_2 місце у дошкільному закладі м. Ірпінь.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_7