Ухвала суду № 52570271, 15.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
809/455/15
Номер документу
52570271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року м. Львів Справа № 876/6393/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Багрія В.М., Старунського Д.М.,

з участю секретаря - Андрушківа І.Я.,

представника відповідача - Токара В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року по справі № 809/455/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон» до Державної податкової інспекції в Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, Державної податкової інспекції в Косівському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, реєстраційної служби Косівського районного управління юстиції Івано-Франківської області про визнання незаконними дій, скасування податкових повідомлень-рішень та скасування державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Скорпіон» (далі - ТзОВ «Скорпіон») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі - ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області), Державної податкової інспекції у Косівському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області), реєстраційної служби Косівського районного управління юстиції Івано-Франківської області, в якому, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просило:

визнати незаконними дії ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області щодо прийняття наказу від 23 грудня 2014 року № 396 «Про проведення документальної виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства суб'єкта господарювання ТзОВ «Скорпіон» у зв'язку з відсутністю відповідного обсягу повноважень;

скасувати державну реєстрацію ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області як таких, що проведені на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»;

визнати незаконними дії в.о. начальника ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Мельниченко О.М. щодо прийняття податкових повідомлень-рішень від 20 січня 2015 року № 0000112200 та № 0000122200 у зв'язку з відсутністю відповідного обсягу повноважень;

скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 20 січня 2015 року № 0000112200 та № 0000122200.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року в задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, ТзОВ «Скорпіон» подало апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що судом першої інстанції не враховано, що наказ про проведення перевірки видано начальником ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області Луканюком В.Д., а податкові повідомлення-рішення за результатами проведеної перевірки прийнято в.о. начальника ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Мельниченко О.М., яка зареєструвала новостворену установу три дні до цього, не маючи в штаті працівників та без видачі наказу про початок діяльності нової установи. Також зазначає, що поза увагою суду першої інстанції залишились відповіді Міністерства юстиції України та Державної фіскальної служби України на публічні запити щодо реєстрації та офіційного опублікування установчих документів відповідачів.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просив відмовити в її задоволенні.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча позивача належним чином було повідомлено про дату, час та місце апеляційного розгляду, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 23 грудня 2014 року начальником ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області Луканюком В.Д. винесено наказ № 396 «Про проведення документальної виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства суб'єкта господарювання ТзОВ «Скорпіон», на підставі якого видано направлення від 23 грудня 2014 року та проведено позапланову документальну виїзну перевірку ТзОВ «Скорпіон» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за період з 12 жовтня 2012 року по 22 грудня 2014 року.

За результатами проведеної перевірки ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області складено акт перевірки від 31 грудня 2014 року № 2048/22-0/31711518, на підставі якого в.о. начальника ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Мельниченко О.М. прийнято податкові повідомлення-рішення від 20 січня 2015 року № 0000112200, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства на суму 340,00 грн., та № 0000122200, яким позивачу нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань на суму 25079,05 грн.

Підставою для визначення позивачеві грошових зобов'язань слугував висновок ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про порушення позивачем вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю».

Вказаний висновок обґрунтований посиланням на порушення позивачем термінів проведення розрахунків в іноземній валюті у зв'язку з експортом пиломатеріалів хвойних обрізних при виконанні контракту від 18 листопада 2013 року № 1, укладеного з «IURMANING» S.R.L. (резидент Молдови), поза межами терміну, встановленого статтею 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а також на неподання позивачем до контролюючого органу Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01 липня 2014 року та 01 жовтня 2014 року за наявності неповернутих валютних цінностей за згаданим вище контрактом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними, розмір застосованої пені визначений податковим органом у відповідності до вимог чинного законодавства; що з моменту реєстрації ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до неї перейшло право на здійснення повноважень та виконання функцій з формування і реалізації державної політики ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області; що оскільки позивач допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, така перевірка вважається правомірною.

Суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спір в даній справі зводиться до правомірності реєстрації ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, а також наявності в них повноважень на прийняття оскаржуваних наказу на проведення перевірки та податкових повідомлень-рішень.

Так, ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області утворена як юридична особа публічного права на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів».

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 17 квітня 2013 року № 51 затверджено Положення про ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, відповідно до якого ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міндоходів та Головному управлінню Міндоходів в Івано-Франківській області.

03 червня 2013 року здійснено державну реєстрацію зазначеної юридичної особи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» утворено територіальні органи Державної фіскальної служби, зокрема, ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області як юридичну особу публічного права.

Наказом ДФС України від 26 грудня 2014 року № 2170-О призначено на посаду першого заступника начальника ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Мельниченко О.М., на яку покладено виконання обов'язків начальника ДПІ у Косівському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області.

Наказом ДФС України від 27 серпня 2014 року № 80 затверджено Положення про ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

13 січня 2015 року уповноваженою посадовою особою Мельниченко О.М. зареєстровано нову юридичну особу - ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, яким врегульовано механізм здійснення заходів, пов'язаних, зокрема, з реорганізацією центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 вказаного Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Згідно з абзацом 1 пункту 14 цього ж Порядку право підписувати документи щодо здійснення повноважень та виконання функцій з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України, зазначеним у пункті 13 цього Порядку, має керівник органу виконавчої влади, що припиняється (у разі його звільнення - заступник такого керівника), а після зазначеного дня - керівник утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов'язки органу виконавчої влади, що припиняється.

Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 наказу ДФС України від 27 серпня 2014 року № 80 «Про затвердження положень про територіальні органи ДФС в Івано-Франківській області» начальників Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Івано-Франківської митниці ДФС, державних податкових інспекцій Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зобов'язано забезпечити з дня державної реєстрації юридичної особи утвореного органу виконання прав та обов'язків територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються шляхом приєднання до них.

Таким чином, за наявності чинних постанов Кабінету Міністрів України про утворення ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області та ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, затверджених установчих документів таких юридичних осіб, призначення в них керівників реєстраційною службою Косівського районного управління юстиції в Івано-Франківській області було правомірно здійснено їх реєстрацію.

Разом з тим, слід вказати на необґрунтованість доводів позивача щодо протиправності реєстрації вказаних вище юридичних осіб з огляду на відсутність реєстрації їх положень, оскільки зазначені акти визначають організацію діяльності відповідних органів та не є нормативно-правовими актами, а тому і не підлягають державній реєстрації та опублікуванню органами Міністерства юстиції України.

Також суд першої інстанції вірно зазначив, що з моменту реєстрації ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, до неї перейшло право на здійснення повноважень та виконання функцій з формування і реалізації державної політики ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області.

Відтак, до 13 січня 2015 року ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області вправі була видавати наказ на проведення перевірки та проводити таку перевірку, а з 13 січня 2015 року в.о. начальника ДПІ у Косівському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Мельниченко О.М. - приймати податкові повідомлення-рішення, якими визначати податкові зобов'язання позивачеві за результатами перевірки, проведеної ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області.

Що стосується правомірності нарахування позивачу податкових зобов'язань оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, то слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» передбачено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки факт ненадходження позивачу в законодавчо встановлені строки валютної виручки від «IURMANING» S.R.L. (резидент Молдови) за контрактом від 18 листопада 2013 року № 1 підтверджується інформацією, наданою ПАТ КБ «Приват Банк» про виявлені факти порушень чинного законодавства та свідчить про правомірність нарахування позивачу пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності за невиконання зобов'язань податковим повідомленням-рішенням від 20 січня 2015 року № 0000122200.

Відповідно до пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.

Згідно з абзацом 2 пункту 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419, квартальна або річна фінансова звітність подається підприємствами органові державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Відтак, подання квартальної або річної фінансової звітності, а саме Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами суб'єктами підприємницької діяльності, здійснюється у строки визначені Податковим кодексом України для декларації з податку на прибуток підприємств (термін подання річної звітності - не пізніше 20 лютого, квартальної - не пізніше 25 числа місяця наступного за звітнім кварталом).

Як видно з матеріалів справи, станом на 01 липня 2014 року та 01 жовтня 2014 року за межами України знаходились валютні цінності позивача по згаданому вище зовнішньоекономічному контракту, однак, позивачем не було подано контролюючому органу відповідної декларації.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність застосування до ТзОВ «Скорпіон» штрафних санкції в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період за невиконання ним вимог щодо строків декларування.

Що стосується правомірності наказу ДПІ у Косівському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2014 року № 396 «Про проведення документальної виїзної перевірки дотримання вимог валютного законодавства суб'єкта господарювання ТзОВ «Скорпіон», то судом першої інстанції вірно зазначено, що платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до проведення такої перевірки, що відповідає позиції Верховного Суду України, висловленій, зокрема, у постанові від 24 грудня 2010 року по справі № 21-25а10.

Враховуючи викладене, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року по справі № 809/455/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А.І. Рибачук

Судді В.М. Багрій

Д.М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 20 жовтня 2015 року.