Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 р. № 820/10332/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Лє ОСОБА_1 Мінь до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Лє ОСОБА_1 Мінь, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просив суд зобов'язати Фрунзенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до свідоцтва про народження Лє Вієт Мінь Хоанг серії І-ВЛ № 004269 від 20.05.2015 року, замінивши власне ім'я батька з "ОСОБА_2 Мінь" на "ОСОБА_1 Мінь".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час реєстрації дитини у свідоцтві про народження внесено помилкові дані щодо імені батька дитини. З метою виправлення помилок через внесення змін до свідоцтва про народження дитини позивача, Лє ОСОБА_1 Мінь звернувся із відповідною заявою до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із пакетом документів, необхідних для вирішення питання по суті.
Проте, від Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції позивачем було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження від 04.08.2015 року, складеного на Лє ОСОБА_1 Мінь, з тих підстав, що внесення змін до актового запису є неможливим, оскільки неможливо витребувати копію актового запису про народження заявника з метою встановлення його достовірних анкетних даних та внесення змін до актового запису з причини відсутності міжнародних договорів в галузі цивільного та сімейного права між Україною та Республікою ОСОБА_3. За таких підстав, позивач змушений був звернутися з даним позовом до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача та зазначив, що проти заявлених позовних вимог заперечень немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VІ (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 ст. 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 26 Закону дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.
Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що громадянин ОСОБА_3 Лє ОСОБА_1 Мінь батько неповнолітньої дитини Лє Віет Мінь Хоанг, звернувся до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою про внесення змін до свідоцтва про народження Серії 1-ВЛ № 004269, складеного 20.05.2005 року, щодо своєї дитини, в якій просив змінити відомості щодо власного імені батька дитини з "ОСОБА_2 Мінь" на "ОСОБА_1 Мінь".
На підтвердження правильності написання власного імені позивач надав до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та відповідачем були зібрані наступні документи: офіційний переклад паспорту заявника №1305416 виданий 13.05.2010 року Посольством ОСОБА_3 в Україні в місті Києві, копію посвідки на постійне проживання заявника ХР № 11740 від 03.11.2004 року, виданої ВГІРФО УМВС України в Харківській області, копію свідоцтва про народження дитини 1-ВЛ № 004269 від 20.05.2005 року, копію актового запису про народження дитини № 1656 від 20.05.2005 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в м. Харкові, повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження серії АКР № 691763-691764, сформований Фрунзенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
На своє звернення позивач отримав від Фрунзенського відділу ДРАЦС Харківського міського управління юстиції висновок від 04.08.2015 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження дитини, яким у внесенні вищезазначених змін було відмовлено.
Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до акту запису про народження від 04.08.2015 року, складеного на Лє ОСОБА_1 Мінь), Фрунзенський відділ ДРАЦС Харківського міського управління юстиції виходив з того, що неможливо витребувати копію актового запису про народження заявника з метою встановлення його достовірних анкетних даних та внесення змін до актового запису з причини відсутності міжнародних договорів в галузі цивільного та сімейного права між Україною та Республікою ОСОБА_3.
Судом встановлено, що при реєстрації народження дитини позивача від 20.05.2005 року було зроблено відповідний запис № 1656 та видано свідоцтво про народження серії 1-ВЛ № 004269 від 20.05.2005 року, відповідно до якого прізвище батька дитини зазначено як "Лє" та імя "ОСОБА_2 Мінь" (а.с. 6).
Матеріалами справи підтверджено, що в паспорті Соціалістичної Республіки ОСОБА_3 та в перекладі з англійської та в'єтнамської мов на українську прізвище позивача значиться як Лє, а ім'я ОСОБА_1 Мінь.
З копії посвідки на постійне проживання також вбачається, що прізвище позивача значиться як Лє, а ім'я ОСОБА_1 Мінь.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13. Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Таким чином, оскільки прізвище, ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення прізвища та імені є порушенням прав позивача та підлягає виправленню.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до свідоцтва про народження Лє Вієт Мінь Хоанг серії І-ВЛ № 004269 від 20.05.2015 року, замінивши власне ім'я батька з "ОСОБА_2 Мінь" на "ОСОБА_1 Мінь", суд зазначає наступне.
Положеннями ч. 4 ст. 144 Сімейного кодексу України передбачено, що реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 2 ОСОБА_4 I Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за № 52/5, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інших актів законодавства. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Згідно п. 1 ОСОБА_4 вказаних Правил, державна реєстрація акту цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях. На підставі складеного актового запису цивільного стану у повній відповідності до нього видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану.
З аналізу вказаних вимог законодавства слідує, що свідоцтво про народження видається на підставі та у повній відповідності актового запису цивільного стану.
У зв'язку з вище наведеним для повного захисту прав та інтересів позивача, внесення змін про народження фізичної особи необхідно вносити безпосередньо до актового запису цивільного стану, на підставі якого видається свідоцтво про народження.
Частиною 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи той факт, що позивачем до суду надано належні та допустимі докази наявності помилки при складенні актового запису про народження Лє Вієт Мінь Хоанг № 1656 від 20.05.2005 року, а також враховуючи те, що відповідач проти заявлених позовних вимог жодних заперечень немає, для забезпечення належного та повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Фрунзенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження Лє Вієт Мінь Хоанг № 1656 від 20.05.2005 року, замінивши власне ім'я батька з "ОСОБА_2 Мінь" на "ОСОБА_1 Мінь".
Згідно вимог ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При вирішенні даної адміністративної справи суд приймає до уваги визнання відповідачем у повному обсязі адміністративного позову, що відповідно до п. 3 ст. 112 КАС України є підставою для прийняття постанови суду про задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Лє ОСОБА_1 Мінь до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лє ОСОБА_1 Мінь до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Фрунзенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження Лє Вієт Мінь Хоанг № 1656 від 20.05.2015 року, замінивши власне ім'я батька з "ОСОБА_2 Мінь" на "ОСОБА_1 Мінь".
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (адреса: 61060, пр. Московський, 140/1) на користь Лє ОСОБА_1 Мінь (код НОМЕР_1, адреса: 61060, м. Харків, проспект Московський, 140/1) судовий збір у розмірі 243,60 грн. (двісті сорок три гривні 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя Бідонько А.В.