Постанова № 52567876, 20.10.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
805/4711/15-а
Номер документу
52567876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2015 р. Справа № 805/4711/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, місто Словянськ, вулиця Добровольського, 1

час прийняття: 21 год 25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волгіної Н.П.,

суддів Бабаш Г.П., Христофорова А.Б.,

при секретарі судового засідання - Маковецької О.О.,

за участю:

представника позивачів та третьої особи, яка не заявляє самостійніх вимог на предмет спору (ОСОБА_1В.) - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

представників третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, -

- ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовними вимогами ОСОБА_6 (перший відповідач), ОСОБА_7 (другий відповідач), за самостійними позовними вимогами Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області (третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору),

до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області,

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1,

про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправними (нечинними) та скасування рішень, зобовязання вчинити дії, утриматись від вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_6 та ОСОБА_7 звернулись із окремими адміністративними позовами до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, ОСОБА_7, про:

- визнання протиправними (нечинними) та скасування всіх рішень відповідача від 15 жовтня 2015 року, які відображені в протоколі засідання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2015 року, та всіх рішень Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2015 року;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області затвердити текст виборчого бюлетеню для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, який містить інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області утриматись від вчинення дій щодо передачі на дільничні виборчі комісії виборчих бюлетенів для голосування, які виготовлено в ПрАТ Газета Приазовський робочий на підставі договору від 16 жовтня 2015 року відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які не містять інформації про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області в порядку, передбаченому ст. 74 Закону України Про місцеві вибори, затвердити текст виборчих бюлетенів для голосування відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які містять інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області в порядку, передбаченому ст. 75 Закону України Про місцеві вибори, забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів для голосування відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які містять інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.

Адміністративній справі за позовом ОСОБА_6 присвоєний номер 805/4711/15а; адміністративній справі за позовом ОСОБА_7 присвоєний номер 805/4712/15а.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними (нечинними) та скасування рішень, зобовязання вчинити дії, утриматись від вчинення дій об'єднані в одне провадження під № 805/4711/15-а.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачами зазначено наступне.

ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстровані кандидатами в депутати Красноармійської міської ради Донецької області в багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які мають відбутися 25 жовтня 2015 року.

Постановою Центральної виборчої комісії (далі ЦВК) № 430 від 12 жовтня 2015 року, серед іншого, зобов'язано Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, включених до виборчого списку територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у м. Красноармійську Донецької області та, за необхідності, внести відповідні зміни до тексту виборчого бюлетеня.

15 жовтня 2015 року Красноармійською міською виборчою комісією Донецької області були прийняті рішення, якими виключено з виборчого списку кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, що були включені до цього списку Територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" у м. Красноармійську Донецької області; затверджено текст виборчого бюлетеню для голосування на виборах депутатів місцевих рад, який не містить інформації про вищевказаних кандидатів; призначено голів, заступників голів та секретарів дільничних виборчих комісій.

Позивачі зазначають, що відповідно до ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» до повноважень територіальної виборчої комісії належить прийняття рішення про скасування раніше прийнятого рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, а не виключення кандидатів в депутати з виборчого списку. При цьому, згідно із зазначеною нормою рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати може бути скасовано територіальної виборчою комісією не менше ніж за 18 днів до голосування (тобто, до 6 жовтня 2015 року включно).

Таким чином, відповідачем порушені приписи ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» і постанови ЦВК № 430 від 12 жовтня 2015 року в частині своєчасності прийняття спірного рішення.

Також у позові зазначено, що відповідно до резолютивної частини постанови ЦВК № 430, відповідача зобов'язано не скасувати рішення щодо реєстрації кандидатів, а розглянути питання щодо цього, що на думку позивачів не є тим самим, а лише зобовязувало відповідача поставити це питання до розгляду на засіданні комісії та, як вважають позивачі, за результатом цього розгляду комісія мала відмовити у скасуванні рішення територіальної виборчої комісії в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок», у звязку із пропуском строку для прийняття такого рішення.

Також позивачі зазначають, що постановою ЦВК № 230 від 6 вересня 2015 року затверджено склад комісії відповідача у кількості 18 членів; постановою ЦВК № 442 від 14 жовтня 2015 року припинено повноваження 3 членів комісії з одночасною заміною їх на інших осіб, та повноваження 7-ми членів припинено без заміни.

Таким чином, на засіданні комісії 15 жовтня 2015 року, на якому були присутні сім членів комісії, фактично були присутні менше половини від передбаченого складу комісії. Відповідно, такий склад комісії не був повноважений приймати будь-які рішення.

Зазначено, що зі змісту 6-го питання порядку денного (затвердження бюлетенів зі списочним складом на пост голови та затвердження бюлетенів зі списочним складом кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу) взагалі не зрозуміло, за яке саме рішення було проголосоване - стосовно кандидатів на пост міського голови чи відносно кандидатів в депутати.

Відповідач, за твердженням позивачів, вчинив відносно них незаконні дії шляхом забезпечення виготовлення, станом на 17 жовтня 2015 року, виборчих бюлетенів для голосування відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради, які не містять інформації про ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7 При цьому, відсутність в бюлетенях ОСОБА_1 як першого кандидата від територіальної організації партії «Опозиційний блок», на думку позивачів, означає, що за партію, яка висунула позивача та інших осіб в кандидати у депутати, не будуть взагалі віддані голоси, тобто, всі кандидати від їхньої партії, в тому числі і позивачі, взагалі не зможуть бути обраними депутатами.

На підставі викладеного вище, позивачі просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с. 6-10, 81-85).

Ухвалою суду від 20 жовтня 2015 року залишено без розгляду позовні вимоги позивачів про зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області затвердити текст виборчого бюлетеню для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, який містить інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (п. 2.2. резолютивної частини позовних заяв).

Ухвалою суду від 20 жовтня 2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору територіальну організацію Політичної партії «Опозиційний блок».

В позовній заяві, яка заявлена територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок», містяться вимоги про:

-визнання протиправною бездіяльності Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області з приводу не скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області;

-зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області повторно розглянути питання щодо скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області.

В якості обґрунтувань цих вимог у заяві зазначено наступне.

Постановою ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 скасовано рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 6 жовтня 2015 року № 5 "Про відмову в скасуванні рішення Красноармійської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати Красноармійської міської ради від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в м. Красноармійську Донецької області"; зобовязано Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області в строк до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області, та, за необхідності, внести відповідні зміни до тексту виборчого бюлетеня.

15 жовтня 2015 року за результатом розгляду постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року відповідачем прийнято рішення про виключення зі списку кандидатів в депутати Красноармійської міської ради Донецької області від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_6, про що було складено відповідний протокол.

Однак, відповідач при розгляді питання про виключення з виборчого списку кандидатів не поставив на голосування питання щодо скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі зазначених кандидатів, що є порушенням прав третьої особи.

Зазначено, що відповідач має повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області.

В судовому засіданні представник позивачів, який одночасно є і представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, позовні вимоги, заявлені у позовних заявах, підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представники третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, в судовому засіданні підтримали заявлені організацією позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення всіх позовних вимог, що розглядаються в межах даної справи, зазначивши, що спірні рішення були прийняті не 13 жовтня 2015 року, як це зазначено у тексті постанови ЦВК № 430, а 15 жовтня 2015 року у звязку із бойкотуванням 13 жовтня 2015 року певними членами комісії розгляду цього питання, що зафіксовано відповідними актами.

Щодо формулювання питання виключення зі списку кандидатів в депутати (в даному випадку кандидатів Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок») замість скасування рішення щодо реєстрації цих кандидатів, за його думкою це не має принципового значення, так як в обох випадках мова йде про фактичне позбавлення певних осіб брати участь у виборах в якості кандидатів в депутати, що і відбулось.

Третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору, в судове засідання не зявилась, представник третьої особи від її імені зазначив, що заявлені позивачами позовні вимоги є обгрунтованими, заявлені позовні вимоги від третьої особи, яка заявляє самостійні позовні вимоги, навпаки, є такими, що не підлягають задоволенню, так як розгляд постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 вже відбувся, і рішення з розгляду питання про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати відповідачем також прийнято.

При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства (далі КАС) України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Спірні відносини є такими, що повязані із виборчим процесом з проведення місцевих виборів, а отже справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Частиною 1 ст. 172 КАС України, встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Статтею 12 вказаного Закону встановлено, що субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - субєкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, є кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Красноармійської міської ради Донецької області, які включені до виборчого списку Опозиційний блок, що підтверджується поясненнями представників сторін та відповідними посвідченнями від 1 жовтня 2015 року (а.с. 11, 18).

Таким чином, позивачі у справі субєкти виборчого процесу, які з урахуванням приписів ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори» та ст. 172 КАС України правомірно звернулись до суду із даним позовом.

Відповідно до наданих суду матеріалів Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» є місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів (позивачів, третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору) для участі у відповідних місцевих виборах (а.с. 70-71).

Таким чином, третя особа у справі, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» є субєктом виборчого процесу, які з урахуванням приписів ст. 53 Закону України «Про місцеві вибори» та ст. 172 КАС України правомірно звернулись до суду із позовними вимогами.

Щодо суті розглядаємого спору, колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, встановила наступне.

29 вересня 2015 року Територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" у м. Красноармійську Донецької області подана заява до відповідача про висування від цієї організації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Красноармійської міської ради Донецької області, зокрема, ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7

Рішенням Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 1 жовтня 2015 року № 4 зазначених осіб зареєстровано кандидатами у депутати Красноармійської міської ради Донецької області.

5 жовтня 2015 року до Красноармійської міської виборчої комісії було подано звернення від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області щодо скасування рішення територіальної виборчої комісії в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати - ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, включених до виборчого списку цієї місцевої організації партії.

Рішенням від 6 жовтня 2015 року № 5 Красноармійська міська виборча комісія відмовила в скасуванні своєї постанови від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації зазначених кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Красноармійської міської ради, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області.

8 жовтня 2015 року Територіальна організація Політичної партії "Опозиційний блок" у м. Красноармійську звернулась до Центральної виборчої комісії із заявою про визнання рішення відповідача від 6 жовтня 2015 року № 5 "Про відмову в скасуванні рішення Красноармійської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати Красноармійської ради від Територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок" в м. Красноармійську Донецької області" таким, що не відповідає вимогам законодавства, та його скасування.

Постановою ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 скасовано рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 6 жовтня 2015 року № 5 "Про відмову в скасуванні рішення Красноармійської міської виборчої комісії про реєстрацію кандидатів в депутати Красноармійської міської ради від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в м. Красноармійську Донецької області"; зобовязано Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області в строк до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області, та, за необхідності, внести відповідні зміни до тексту виборчого бюлетеня.

Наведені вище обставини встановлені у постанові ЦВК № 430 від 12 жовтня 2015 року, яка міститься на офіційному сайті ЦВК (http://www.cvk.gov.ua/pls/acts/ShowCard?id=41535) та копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 46-50).

15 жовтня 2015 року за результатом розгляду постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року відповідачем прийнято рішення про виключення зі списку кандидатів в депутати Красноармійської міської ради Донецької області від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_6 Також 15 жовтня 2015 року відповідачем прийнято рішення, яким затверджений текст бюлетенів зі списочним складом кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу для голосування 25 жовтня 2015 року на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, при цьому у зазначеному бюлетеню не присутні (не зазначені) в якості кандидатів в депутати в Красноармійську міську раду ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 Зазначені рішення оформлені протоколом засідання Красноармійської міської виборчої комісії № 15 (а.с. 19-24, 64-49).

Не погодившись із вказаними рішеннями відповідача позивачі звернулись до суду із зазначеними позовними вимогами.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не розгляду питання про скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 про реєстрацію кандидатів в депутати від територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, звернулась до суду із відповідними позовними вимогами.

При прийнятті рішення по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до преамбули Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII (далі Закон України «Про місцеві вибори», Закон № 595-VIII) цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Статтею 1 цього Закону встановлено, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Як зазначають позивачі, підставами визнання неправомірним рішення відповідача про виключення позивачів та третьої особи зі списку кандидатів в депутати, є прийняття цього рішення з порушенням строку, прийняття рішення неповноважним складом комісії.

Щодо прийняття рішення з порушенням строку суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації партії. Це звернення відкликанню не підлягає.

Враховуючи наведене, на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року останнім днем для скасування рішення територіальною виборчою комісією в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації політичної партії, з виключенням його з виборчого списку, є 6 жовтня 2015 року.

Судом встановлено, що до Красноармійської міської виборчої комісії із заявою про відкликання кандидатів в депутати ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у м. Красноармійську Донецької області, остання звернулась 5 жовтня 2015 року.

Таким чином, зазначене звернення надійшло до відповідача в межах строку, встановленого ст. 47 Закону № 595-VIII.

Суд зазначає, що приоритетним при розгляді питання щодо відкликання (та виключення) зазначених осіб з переліку кандидатів від організації, що висувала цих кандидатів, є своєчасність відповідного звернення організації, що висувала вказаних кандидатів. Права особи щодо відкликання своїх висуванців з переліку кандидатів в депутати, встановлені діючим законодавством, не може бути порушено або обмежено діями, бездіяльністю чи рішенням виборчої комісії.

Крім цього, в судовому засіданні встановлено, що 13 жовтня 2015 року частиною складу Красноармійської міської виборчої комісії (певними її членами) були створені умови щодо нездійснення розгляду даного питання, що підтверджується поясненнями представника відповідача та матеріалами справи (а.с. 51-61).

Саме з цих причин відповідачем було винесено на розгляд постанову ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 тільки 15 жовтня 2015 року.

Беручи до уваги наведене вище, враховуючи, що вказане звернення територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» надійшло до відповідача своєчасно, суд погоджується із висновком ЦВК, висловленим у постанові цього органу від 12 жовтня 2015 року № 430, щодо можливості прийняття рішення про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати поза межами строку, встановленого ст. 47 Закону № 595-VIII.

Щодо прийняті рішення неповноважним складом комісії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 зазначеного Закону виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно частин 1 та 3 ст. 20 Закону № 595-VIII виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 зазначеного Закону виборчі комісії формуються (утворюються) і зобовязані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про місцеві вибори» склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій з урахуванням обмежень, встановлених ч. 2 ст. 12 цього Закону, у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.

Суд зазначає, що зазначеним Законом не встановлені імперативні вимоги щодо конкретної кількості складу комісії в залежності від, наприклад, чисельності виборців, чисельності кандидатів та т.п. Не встановлені такі вимоги і у постановах Центральної виборчої комісії (далі ЦВК), прийнятих щодо формування вказаних комісій.

Так, постановою ЦВК від 6 вересня 2015 року № 230 сформовано склад обласних, міських, районних у м. Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах, зокрема, Донецькій області.

Згідно з додатком № 108 до зазначеної постанови сформовано Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області та зазначено перелік її членів (18 осіб).

Відповідно до постанови ЦВК від 14 жовтня 2015 року № 442 (додаток № 2) припинено достроково повноваженнях 3-х членів Красноармійської міської виборчої комісії із одночасною заміною вибувших членів на інших. Цією ж постановою ЦВК виключено зі складу комісії (припинено достроково повноваження) ще 7 членів комісії.

Таким чином, станом на 15 жовтня 2015 року у складі Красноармійської міської виборчої комісії було 11 членів.

Як встановлено в судовому засіданні, у засіданні Красноармійської міської виборчої комісії, яке відбулось 15 жовтня 2015 року та на якому були прийняті спірні рішення, брали участь 7 повноважних членів комісії.

Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону № 595-VIII, засідання виборчої комісії вважається повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що спірні рішення були прийняті повноважним складом комісії.

Щодо наявності обо відсутності неправомірної бездіяльності з боку відповідача щодо не розгляду питання про скасування рішення про реєстрацію кандидатів, суд зазначає наступне.

Постановою ЦВК № 430 від 12 жовтня 2015 року зобовязано відповідача, крім іншого, в строк до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області.

Згідно ч. 4 ст. 19 Закону № 595-VIII рішення Центральної виборчої комісії є обовязковими для виконання всіма субєктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, обєднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з протоколу засідання комісії від 15 жовтня 2015 року № 15, на засіданні комісії ставилось на розгляд питання щодо повторного розгляду постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 «Про скасування рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області» (Постанова від 1 жовтня 2015 року № 4 про виключення з виборчого списку наступних кандидатів: ОСОБА_1, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 (а.с. 67).

Таким чином суд дійшов висновку про відсутність бездіяльності з боку відповідача при виконанні постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430, відповідно, позовні вимоги третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору, в частині визнання протиправною бездіяльності Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області з приводу не скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області необхідно відмовити.

Разом із цим, як встановлено в судовому засіданні, відповідно до змісту протоколу № 15 комісією було прийнято рішення про виключення з виборчого списку кандидатів в депутати від Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_7 та ОСОБА_6, що не відповідає резолютивній частині постанови ЦВК від 12 жовтня 2015 року № 430 та є порушенням імперативних приписів ст. 19 Закону № 595-VIII.

Таким чином, колегія судів приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів про визнання протиправними (нечинними ) та скасування всіх рішень відповідача від 15 жовтня 2015 року, підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача про виключення з виборчого списку кандидатів в депутати від Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 (п. 5 протоколу від 15 жовнтя 2015 року № 15).

Щодо позовних вимог третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, про зобовязання відповідача повторно розглянути питання щодо скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось колегією судів, Постановою ЦВК № 430 від 12 жовтня 2015 року зобовязано відповідача, в строк до 13 жовтня 2015 року включно повторно розглянути питання щодо скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Красноармійську Донецької області.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону № 595-VIII рішення Центральної виборчої комісії є обовязковими для виконання, зокрема, територіальними виборчими комісіями.

Як встановлено в судовому засіданні, всупереч приписів ч. 4 ст. 19, ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори», відповідачем зазначена постанова ЦВК виконана не була, так як питання щодо скасування рішення відповідача про реєстрацію в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, - відповідачем фактично розглянуто не було.

Суд відхиляє доводи представника позивачів щодо пропуску строку для вирішення цього питання, встановленого ст. 47 Закону № 595-VIII, так як приоритетним при розгляді питання щодо своєчасного відкликання (та своєчасного виключення) зазначених осіб з переліку кандидатів від організації, що висувала цих кандидатів, є своєчасність відповідного звернення організації, що висувала вказаних кандидатів. Права особи щодо відкликання своїх висуванців з переліку кандидатів в депутати, встановлені діючим законодавством, не може бути порушено або обмежено діями, бездіяльністю чи рішенням виборчої комісії.

Як встановлено в судовому засіданні та зазначено судом раніще, із відповідним зверненням Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області звернулась до відповідача в строки, передбачені ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори».

Таким чином, колегія судів дійшла висновку про необхідність задоволення позовних вимог третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, в частині зобовязання відповідача повторно розглянути питання щодо скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області.

Беручи до уваги висновок суду щодо необхідності зобовязання відповідача повторно розглянути питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати від Політичної партії «Опозиційний блок», суд вважає позовні вимоги позивачів в частині:

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області утриматись від вчинення дій щодо передачі на дільничні виборчі комісії виборчих бюлетенів для голосування, які виготовлено в ПрАТ Газета Приазовський робочий на підставі договору від 16 жовтня 2015 року відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які не містять інформації про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області в порядку, передбаченому ст. 74 Закону України Про місцеві вибори, затвердити текст виборчих бюлетенів для голосування відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які містять інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7;

- зобовязання Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області в порядку, передбаченому ст. 75 Закону України Про місцеві вибори, забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів для голосування відносно кандидатів в депутати Красноармійської міської ради для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які містять інформацію про кандидатів в депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про скасування всіх інших рішень відповідача, прийнятих 15 жовтня 2015 року (крім рішення, зазначеного у п. 5 протоколу № 15), суд зазначає наступне.

Як встановлено в судовому засіданні рішення відповідача від 15 жовтня 2015 року були прийняті повноваженим складом комісії.

Крім цього, колегія судів зазначає, що позивачами не надано суду доказів на підтвердження порушення їх прав зазначеними іншими рішеннями відповідача.

Відповідно, у задоволенні позовних вимог позивачів в цій частині необхідно відмовити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає про наступне.

Відповідно до п. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2015 рік з 1 січня 2015 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 218,00 грн.

Згідно з абз. 5-7 пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано субєктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем, встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 мінімальної заробітної плати (1218,00 грн); фізичною особою ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (487,20 грн).

Відповідно до абз. 2 п. 3, абз. 2 п. 6 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених ст. 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Згідно з п. 5 ст. 6 Закону України Про судовий збір за подання зустрічних позовних заяв, а також заяв про вступ у справу третіх осіб із самостійними позовними вимогами судовий збір справляється на загальних підставах.

При подачі позову ОСОБА_6 та ОСОБА_7 кожен з позивачів мав сплатити по 487,20 грн за кожну з пяти позовних вимог (тобто, по 2 436,00 грн кожний з позивачів), а Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області подаючи позов 1 218,00 грн за кожну з позовних вимог (усього 2 436,00 грн).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Судом задоволено позовні вимоги ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про визнання протиправним (нечинним) та скасування рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2015 року про виключення зі списку кандидатів в депутати Красноармійської міської ради Донецької області від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_6

Крім цього, судом задоволено позовні вимоги Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області в частині зобовязання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки при подачі адміністративних позовів позивачами та третью особою із самостійними вимогами не було сплачено судовий збір, суд вважає за необхідне стягнути в державний бюджет:

-зі ОСОБА_6 та ОСОБА_7 по 1948, 80 грн (487,20 грн *4);

-з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області - 1218,00 грн;

-з Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області - 2 192,40 грн (487,20 * 2 + 1218,00 грн).

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_6, ОСОБА_7, самостійні позовні вимоги Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» (третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору), до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, про визнання бездіяльності неправомірною, визнання протиправними (нечинними) та скасування рішень, зобовязання вчинити дії, утриматись від вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 15 жовтня 2015 року, викладене у п. 5 Протоколу № 15, в частині виключення з виборчого списку прізвищ кандидатів ОСОБА_6 (округ № 6) та ОСОБА_7 (округ № 17) від Політичної партії Опозиційний блок.

Зобовязати Красноармійську міську виборчу комісію Донецької області повторно розглянути питання щодо скасування рішення від 1 жовтня 2015 року № 4 в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів у депутати Красноармійської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, включених до виборчого списку Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути зі ОСОБА_6 судовий збір у сумі 1 948 (одну тисячу девятсот сорок вісім) грн 80 коп за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Стягнути з ОСОБА_7 судовий збір у сумі 1 948 (одну тисячу девятсот сорок вісім) грн 80 коп за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Стягнути з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у місті Красноармійську Донецької області судовий збір у сумі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн 00 коп за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Стягнути з Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області судовий збір у сумі 2 192 (дві тисячі сто девяносто дві) грн 40 коп за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, її повний текст проголошений у судовому засіданні 20 жовтня 2015 року в присутності представників позивачів, відповідача та третіх осіб.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Волгіна Н.П.

Судді Бабаш Г.П.

ОСОБА_8