ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2015 р.Справа № 922/5080/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом Департаменту економіки та комунального майна ХМР, м. Харків 3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Харківська міська рада, м. Харків до ОСОБА_1 акціонерного товариства "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування, м. Харків про спонукання до укладання договору за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_2,
3-я особа - ОСОБА_2,
відповідача - ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Департамент економіки та комунального майна ХМР, м. Харків, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування", м. Харків, в якому просить суд спонукати відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна ХМР, в редакції викладеній у позовній заяві.
Позовні вимоги мотивовані ухиленням відповідача від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, визначеного Законом та Порядком пайової участі, позивач вважає за необхідне спонукати відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.09.2015 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 15.09.2015 року о 11:00 годині.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.09.2015 року розгляд справи було відкладено на 06.10.2015 року о 09:45.
06.10.2015 року до суду від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, в яких він просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Надані документи долучено судом до матеріалів справи.
В судовому засіданні оголошувалась перерва по справі з 06.10.2015 року до 19.10.2015 року до 11:00.
19.10.2015 року до суду від позивача надійшло правове обґрунтування позову, в якому він просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Надані документи долучено судом до матеріалів справи.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав викладених у письмових запереченнях, в яких Відповідач не може погодитись з розміром пайової участі у розмірі 758068,08грн., бо ці визначення величини пайової участі є безпідставними та необґрунтованими.
Третя особа у судовому засіданні підтримала позовні вимоги позивача з та просила суд їх задовольнити.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
17.02.2011 р. Верховною Радою України було прийнято ОСОБА_4 № 303 8-VI, який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити сталий розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. ОСОБА_4 набрав чинності з дня його опублікування 12.03.2011 року.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - ОСОБА_4) замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення об'єкта містобудування.
За нормами ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання ч. 1. ст. 40 Закону Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Враховуючи викладене, оскільки на сьогоднішній день вищевказаний Порядок у судовому порядку не визнано таким, що не відповідає Конституції чи законам України, тому підлягає обов'язковому виконанню на території м. Харкова.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 07.07.2014 року за № ХК 143141850473, ПАТ "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування, м. Харків (відповідач) є замовником об'єкта будівництва - реконструйованих нежитлових приміщень № 1, 23,23а,23б,23в,23г,23д,24,25,26,27,38,38а,38б,39,41,41а,41б,42,42а,42б,42в,42г,43,44,45,47,49,50,51,52,191,178,178а,179,180,180а,180б,181,182,182а,183а за адресою: м. Харків, проспект 50-річчя ВЛКСМ, будинок 56, літ.А-10 під заклад громадського харчування (а.с.18-20).
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Частиною 1 ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Розділом 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова урегульоване питання залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.
У разі встановлення факту будівництва та введення об'єкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору (п. 5.1 Порядку).
ОСОБА_5 соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради № 601/0/124-14 від 31.07.2014 року проінформовано ПАТ "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування", про порушення вимог закону та необхідність звернення до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для підготовки проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та надати відповідні документи для цього, але відповіді на зазначений лист відповідач не надав (а.с.24-25).
Крім того, Департаментом економіки та комунального майна на адресу відповідача надіслано пропозицію від 08.10.2014 р. №763/0/124-14 про укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень по просп.50-річчя ВЛКСМ,56,літ."А-10". Разом із даною пропозицією відповідачеві було надіслано у 2-х примірниках для розгляду та підписання договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень по просп.50-річчя ВЛКСМ,56,літ."А-10". (а.с. 26-27).
Відповідно до п. 5.6 замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа - скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно п. 5.7 замовник будівництва, який після розгляду проекту договору не згоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.
Втім, визначений Законом та Порядком обов'язок, ПАТ "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування" не виконало та не звернулася до Департаменту економіки та комунального майна для укладення відповідного договору про пайову участь. Також, як встановлено судом, відповідачем не надано позивачу відповідні документи, перелік яких визначено Порядком, у тому числі зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва об'єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами, затверджений замовником, та техніко-економічні показники.
Спори, пов'язані з укладенням договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, обов'язковість укладення яких встановлена законом, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку (п. 5.10. Порядку).
Такими діями відповідача порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку величини пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень по просп.50-річчя ВЛКСМ,56,літ."А-10", що визначений для перерахування до місцевого бюджету, становить 10 % від розміру кошторисної вартості будівництва та складає 20000,00 грн. (а.с 29).
Позивач просить суд спонукати відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова у наведеній ним редакції.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що у позові слід відмовити частково, виходячи з наступного.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковими.
Статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Положенням статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" чітко встановлений обов'язок замовника будівництва на участь у розвитку інфраструктури міста. Накладення такого обов'язку в свою чергу встановлює право органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання власних обов'язків щодо пайової участі. Не укладення замовником відповідного договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, не звільняє замовника від виконання власного обов'язку в натурі.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо).
Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.
Статтею 179 Господарського кодексу України визначені загальні умови укладення договорів, що породжують господарські зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Отже, ухилення замовника від укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, є порушенням зобов'язання яке прямо передбачене чинним законодавством.
Але позовні вимоги щодо спонукання відповідача до укладення іншого договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, яким зокрема, визначено більший розмір пайового внеску, є необґрунтованими, та суперечать викладеним обставинам справи.
Більш того, позивачем не надано жодного доказу на підтвердження розміру пайової участі у сумі 758068,08 грн., яка викладена у проекті договору, запропонованого позивачем до укладення з відповідачем.
А отже на підставі вищезазначеного суд вважає за доцільне позовні вимоги задовольнити частково, в частині перерахування до бюджету м. Харкова коштів у розмірі 22000,00 грн., згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 179 ГК України, ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Спонукати Приватне акціонерне товариство "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування" (адреса: 61153, м.Харків, просп. П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, 56, Код ЄДРПОУ 00212334) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7) в такій редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «__» ____ р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі "Департамент", в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_6, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 №07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" з однієї сторони, та з іншої сторони Приватне акціонерне товариство "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування" в особі ___________, що діє на підставі ____________ іменований надалі "Замовник", на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1.ОСОБА_4 договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень № 1, 23, 23а, 236, 23в, 23г, 23д, 24, 25, 26, 27, 38, 38а, 386, 39, 41, 41а, 416, 42, 42а, 426, 42в, 42г, 43, 44, 45, 47, 49, 50, 51, 52, 161, 178, 178а, 179, 180, 180а, 1806, 181, 182, 182а, 183а За адресою: м. Харків, проспект П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, 56, літ. «А-10» під заклад громадського харчування.
2.Обов'язки сторін
2.1."Замовник":
2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 22000,00 грн. (двадцять дві тисячі 00 копійок), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 10 календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2.«Департамент»:
2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання "Замовником" обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, "Замовник" сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Час та дія договору
4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7. ОСОБА_4 договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від "Департаменту" Від «Замовника»
Заступник міського голови - Голова правління ПрАТ "Проектно-
директор Департаменту економіки конструкторський технологічний
та комунального майна експериментальний інститут
машинобудування"
_______ ОСОБА_6 ______ ПІБ
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 61153, м.Харків, просп. Пятдесятиріччя
ВЛКСМ,56, Код ЄДРПОУ 00212334
Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства "Проектно-конструкторський технологічний експериментальний інститут машинобудування, (61153, м. Харків, просп. П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, 56, ідентифікаційний код 00212334) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ідентифікаційний код 25610834) суму судового збору у розмірі 1218,00 грн.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Повне рішення складено 22.10.2015 р.
Суддя ОСОБА_7